X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Projekty dworków

Styl dworkowy został wykreowany przez architektów polskich na przełomie XIX i XX wieku. Dworek stał się jednym z ważnych symboli narodowych, kiedy Polska utraciła niepodległość. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, budynki o cechach charakteryzujących dwory wiejskie, zaczęto wznosić także w miastach. Styl dworkowy nadawano także budynkom użyteczności publicznej, oświatowym, domom ludowym, a także stacjom kolejowym.


dworki
Poszukiwanie i ratowanie tożsamości, nadało rangę symbolu narodowego i polskiej rodzimości, portykowi kolumnowemu, oznaczającemu wejście do posiadłości dworskiej. Portyk nawiązuje do stylu klasycznego, natomiast koncepcja architektoniczna bazowała także na formach neobarokowych i neorenesansowych (np. Dwór w Gołębiówce).
Zygmunt Czartoryski stworzył nawet dzieło nawołujące do poszukiwania narodowego stylu: „O stylu krajowym w budownictwie wiejskim”.

Domy w stylu dworkowym mają dwie główne cechy charakterystyczne: portyk wejściowy z kolumnadą oraz wysoki, czterospadowy dach, łamany w połowie. Wiele willi powstających w stylu dworkowym, nawiązywało do alkierzy, które zastąpiły niegdyś baszty. Alkierz to wykusz, z odrębnym zadaszeniem, który niekiedy wysokością wykraczał ponad korpus główny budynku. Wówczas zwano go basztą lub wieżą alkierzową.Projekty dworków, oferowane przez współczesnych architektów, adaptują cechy tradycyjnego budownictwa do nowoczesnej technologii wznoszenia budynków. Działki budowlane są drogie, więc wiele uwarunkowań zewnętrznych, charakteryzujących, budynek i obejście: takich jak aleja wjazdowa, ogród dworski, czy dziedziniec najazdowy, nie realizuje się.
Projekty dworków polskich, we współczesnej odsłonie, dostosowuje się do indywidualnych uwarunkowań na działce budowlanej inwestora.

Projekty domów dworki, nie posiadają już budynków gospodarczych i wozowni w obejściu. Konie pociągowe zostały zastąpione przez konie mechaniczne, dlatego w ich miejsce powstają garaże i budynki gospodarcze do przechowywania narzędzi i mebli ogrodowych.

Poniżej przedstawiamy przykładowe projekty domów dworki:

Murator C20a - Dworek
Pracownia: Kolekcja Muratora
Dom w kaliach 3
Pracownia: Archon+
S-GL 268 Cichy Dworek
Pracownia: Studio Atrium
Murator C118b - Ciekawy
Pracownia: Kolekcja Muratora
Jagódka
Pracownia: ARCHIPELAG
Dom w kaliach 2 (G2)
Pracownia: Archon+
Anielski Dwór
Pracownia: Archeton
Dom pod jarząbem
Pracownia: Archon+
S-GL 411 Kalinowy Dworek
Pracownia: Studio Atrium
Lipowy Dwór 69
Pracownia: Zahir Art
Murator M46 - Szumiące topole
Pracownia: Kolekcja Muratora
Mały Dworek
Pracownia: Archeton
Babie Lato III
Pracownia: Domowe Klimaty
Dom przy Jastrzębiej UPB-669
Pracownia: Galeria Domów
Dworek
Pracownia: Archeton
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-04-05 19:26:56
Tagi do artykułu: style | dworki | projekty domów | budynki gospodarcze
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
wąska działka dom projekt

Klasyczna bryła lub nowoczesny design – jaki projekt domu wybrać na wąską działkę?

Plan zagospodarowania przestrzennego określa rodzaj zabudowy, która powstanie na danym terenie. Może się więc okazać, że w interesującym nas miejscu nie zostanie wyznaczona na tyle duża działka budowlana, aby zmieścił się tam dom, dwa garaże i altanka w ogrodzie. Istnieje jednak na to rozwiązanie – projekt domu na wąską działkę.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
kuchnia i jadalnia

Industrialne wnętrza

Styl przemysłowy, nazywany także industrialnym, doskonale wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne i wnętrzarskie. Moda na wnętrza industrialne przybyła do nas ze wschodu, zza morza. W latach '50 XX wieku, w Nowym Jorku adaptowano w tym stylu olbrzymie przestrzenie po domach towarowych i fabrykach.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dom w górach

domy drewniane
Istnieje bardzo wiele powodów, dla których warto mieć dom w górach, nad morzem czy nad jeziorem. Zwłaszcza w okresie zimowym i letnim, kiedy przypada czas urlopów wakacyjnych i świątecznych. Dom w górach to doskonała baza wypadowa na biwak ze znajomymi, grzyby, narty, rodzinne Święta Bożego Narodzenia, a nawet Sylwestra.

Nowoczesne projekty dworków

dworek
Architektura polskich dworków wśród wielu z nas ciągle budzi zachwyt. Stylizowane na dworki projekty domów zajmują znaczną cześć dostępnej na rynku oferty biur architektonicznych. Współczesny polski dworek to połączenie tradycji z nowoczesnością i energooszczędnością.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

dom jednorodzinny
Pozwolenie na budowę to niezwykle ważny dokument, ponieważ tylko na jego podstawie można rozpocząć prace budowlane. Trzeba jednak wiedzieć, że aby je otrzymać należy najpierw zgromadzić szereg wymaganych dokumentów.

Domy jednorodzinne na wsi

łąka
Trend przeprowadzek za miasto jest wciąż aktualny. Koszt działki budowlanej na wsi w znacznej odległości od miasta, jest zdecydowanie niższy, niż w miejscowościach satelitarnych tuż przy jego granicy. Należy jednak wiedzieć, że mieszkanie w cichej i malowniczej lokalizacji oprócz wielu przyjemności niesie ze sobą także i ofiary, np. utrudnioną komunikację.