X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Projekty dworków

Styl dworkowy został wykreowany przez architektów polskich na przełomie XIX i XX wieku. Dworek stał się jednym z ważnych symboli narodowych, kiedy Polska utraciła niepodległość. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, budynki o cechach charakteryzujących dwory wiejskie, zaczęto wznosić także w miastach. Styl dworkowy nadawano także budynkom użyteczności publicznej, oświatowym, domom ludowym, a także stacjom kolejowym.


dworki
Poszukiwanie i ratowanie tożsamości, nadało rangę symbolu narodowego i polskiej rodzimości, portykowi kolumnowemu, oznaczającemu wejście do posiadłości dworskiej. Portyk nawiązuje do stylu klasycznego, natomiast koncepcja architektoniczna bazowała także na formach neobarokowych i neorenesansowych (np. Dwór w Gołębiówce).
Zygmunt Czartoryski stworzył nawet dzieło nawołujące do poszukiwania narodowego stylu: „O stylu krajowym w budownictwie wiejskim”.

Domy w stylu dworkowym mają dwie główne cechy charakterystyczne: portyk wejściowy z kolumnadą oraz wysoki, czterospadowy dach, łamany w połowie. Wiele willi powstających w stylu dworkowym, nawiązywało do alkierzy, które zastąpiły niegdyś baszty. Alkierz to wykusz, z odrębnym zadaszeniem, który niekiedy wysokością wykraczał ponad korpus główny budynku. Wówczas zwano go basztą lub wieżą alkierzową.Projekty dworków, oferowane przez współczesnych architektów, adaptują cechy tradycyjnego budownictwa do nowoczesnej technologii wznoszenia budynków. Działki budowlane są drogie, więc wiele uwarunkowań zewnętrznych, charakteryzujących, budynek i obejście: takich jak aleja wjazdowa, ogród dworski, czy dziedziniec najazdowy, nie realizuje się.
Projekty dworków polskich, we współczesnej odsłonie, dostosowuje się do indywidualnych uwarunkowań na działce budowlanej inwestora.

Projekty domów dworki, nie posiadają już budynków gospodarczych i wozowni w obejściu. Konie pociągowe zostały zastąpione przez konie mechaniczne, dlatego w ich miejsce powstają garaże i budynki gospodarcze do przechowywania narzędzi i mebli ogrodowych.

Poniżej przedstawiamy przykładowe projekty domów dworki:

Murator C20a - Dworek
Pracownia: Kolekcja Muratora
Dom w kaliach 3
Pracownia: Archon+
S-GL 268 Cichy Dworek
Pracownia: Studio Atrium
Murator C118b - Ciekawy
Pracownia: Kolekcja Muratora
Jagódka
Pracownia: ARCHIPELAG
Dom w kaliach 2 (G2)
Pracownia: Archon+
Anielski Dwór
Pracownia: Archeton
Dom pod jarząbem
Pracownia: Archon+
S-GL 411 Kalinowy Dworek
Pracownia: Studio Atrium
Lipowy Dwór 69
Pracownia: Zahir Art
Murator M46 - Szumiące topole
Pracownia: Kolekcja Muratora
Mały Dworek
Pracownia: Archeton
Babie Lato III
Pracownia: Domowe Klimaty
Dom przy Jastrzębiej UPB-669
Pracownia: Galeria Domów
Dworek
Pracownia: Archeton
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Agnieszka Bykowska
2012-01-02 13:02:28
Tagi do artykułu: style | dworki | projekty domów | budynki gospodarcze
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
salon

O stylu nowoczesnym we wnętrzu

Współczesne wnętrze charakteryzuje otwarta przestrzeń i minimalistyczny wystrój. Aranżacja jest lekka i nieprzytłaczająca. Nadmiar nie jest mile widziany, dlatego większość przedmiotów ukrytych jest za połyskującymi frontami szafek i szuflad. Dzięki temu wnętrze jest uporządkowane i eleganckie.
design

Trendy we wzornictwie

Łacińskie „designare” to „wyznaczać”, włoskie „disegno” to „rysunek”. W Polsce design od kilkunastu lat przyjmuje się jako synonim projektowania lub wzornictwa. Wszystko co nas otacza to design. Przedmioty których używamy zostały stworzone przez kogoś a powodem ich powstania był czyjś pomysł. Historia wzornictwa przemysłowego zarówno światowego jak i polskiego jest bogata. Design tyczy się praktycznie wszystkiego: od projektów domów, samochodów, przez wyposażenie wnętrz, przedmioty codziennego użytku po food-design.
komoda

Vintage - Style w architekturze

Vintage (z ang. vintage - winobranie, rocznik) to styl zapoczątkowany w dziedzinie mody. Dotyczy noszenia rzeczy z innych epok bądź stylizowanych na ich wzór. Przyjęło się, że ubrania z minionych dekad albo starsze niż 25 lat uznawane są za vintage...
dom jednorodzinny

Modernizacja kostki z lat 70

Popularna "kostka" z lat 60. i 70. to częsty element krajobrazu architektonicznego polskich miast. W czasach, gdy je budowano nie przykładano szczególnej uwagi do estetyki i jakości wykonania. Nieistotne były także kwestie taniej eksploatacji, ponieważ ceny energii były niskie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dom w górach

domy drewniane
Istnieje bardzo wiele powodów, dla których warto mieć dom w górach, nad morzem czy nad jeziorem. Zwłaszcza w okresie zimowym i letnim, kiedy przypada czas urlopów wakacyjnych i świątecznych. Dom w górach to doskonała baza wypadowa na biwak ze znajomymi, grzyby, narty, rodzinne Święta Bożego Narodzenia, a nawet Sylwestra.

Nowoczesne projekty dworków

dworek
Architektura polskich dworków wśród wielu z nas ciągle budzi zachwyt. Stylizowane na dworki projekty domów zajmują znaczną cześć dostępnej na rynku oferty biur architektonicznych. Współczesny polski dworek to połączenie tradycji z nowoczesnością i energooszczędnością.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

dom jednorodzinny
Pozwolenie na budowę to niezwykle ważny dokument, ponieważ tylko na jego podstawie można rozpocząć prace budowlane. Trzeba jednak wiedzieć, że aby je otrzymać należy najpierw zgromadzić szereg wymaganych dokumentów.

Domy jednorodzinne na wsi

łąka
Trend przeprowadzek za miasto jest wciąż aktualny. Koszt działki budowlanej na wsi w znacznej odległości od miasta, jest zdecydowanie niższy, niż w miejscowościach satelitarnych tuż przy jego granicy. Należy jednak wiedzieć, że mieszkanie w cichej i malowniczej lokalizacji oprócz wielu przyjemności niesie ze sobą także i ofiary, np. utrudnioną komunikację.