X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Perfekcyjna aranżacja przestrzeni biurowej

Aranżacja przestrzeni przyjaznej dla pracowników, wymaga kompleksowego podejścia do projektowania. Obecnie, w procesie projektowym, bierze się przede wszystkim, pod uwagę funkcjonalność oraz ergonomię. Wszystko to akcentuje się w efektowną oprawią elementów wykończenia, wyposażenia i dekoracją poszczególnych pomieszczeń.


Szacuje się, że ok. 60% wszystkich pracujących, zatrudnianych jest do pracy biurowej. Fakt ten wywiera znaczący wpływ na standardy kształtowania przestrzeni biurowej. Musi ona być nie tylko nowoczesna i estetyczna, ale przede wszystkim komfortowa i przyjazna dla użytkowników pod każdym względem.
Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednie środowisko akustyczne. Prawdziwym wyzwaniem dla projektantów, jest problem nadmiernego hałasu. W dużych przestrzeniach biurowych stosuje się profesjonalne rozwiązania, które minimalizują ten problem i współtworzą prawdziwie ergonomiczne otoczenie.
biuro
Funkcja wnętrz a ich akustyka


Duże biura planuje się w formie otwartej. Wydziela się jedynie niewielkie pomieszczenia, typu: indywidualne gabinety, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne i toalety. - Każde z nich ma inne wymagania związane z warunkami akustycznymi. Zrozumienie funkcji poszczególnych wnętrz przeznaczonych dla pracowników oraz dopasowanie do nich odpowiednich rozwiązań akustycznych ma zatem ogromne znaczenie – mówi Anna Baczkowska, architekt i menadżer techniczny w firmie Armstrong. Istotny wpływ na środowisko akustyczne ma także wysokość pomieszczenia. Dlatego też, w inwestycjach użyteczności publicznej, tak często stosuje się sufity podwieszane.
- Płyty sufitowe, dzięki odpowiednim parametrom akustycznym, idealnie nadają się do kształtowania środowiska akustycznego zarówno wnętrz biurowych typu open space (m.in. w celu minimalizowania nadmiernego hałasu i poprawy koncentracji), sal konferencyjnych (m.in. w celu poprawy rozumienia mowy), jak i indywidualnych gabinetów (m.in. w celu uzyskania wysokiego poziomu poufności) – tłumaczy Anna Baczkowska.
sala konferencyjna
Przykładowe rozwiązania akustyczne firmy Armstrong

Biuro typu open space – wysoki poziom pochłaniania dźwięków
Duże, otwarte biura, w których pracuje jednocześnie bardzo dużo ludzi, największą uciążliwością jest hałas (generowany m.in. przez ludzi, sprzęt biurowy oraz elementy serwisowe), który zaburza koncentrację, a w rezultacie także obniża efektywność pracy. Aby obniżyć natężenie hałasu, a także zapewnić odpowiedni poziom koncentracji i poufności rozmów, można zastosować sufit podwieszany o zwiększonym współczynniku pochłaniania dźwięku (0,95 – 1,00 αw). Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. mineralne płyty z rodziny OP o obniżonej gęstości (PERLA OP i ULTIMA OP) oraz płyty metalowe z mikroperforacją i wkładem z czarnej fizeliny akustycznej.

biuro
Sala konferencyjna – dobra dźwiękoizolacyjność, przeciętne pochłanianie
W sali konferencyjnej, priorytetem jest umożliwienie prowadzenia komunikacji. Ogromne znaczenie ma więc komfort słuchających, rozumienie mowy oraz ich poufność. Sufity podwieszane o dobrej dźwiękoizolacyjności (35 – 40 dB) pozwolą ograniczyć poziom hałasu dochodzącego z sąsiednich pomieszczeń, a także uniemożliwią przenikanie rozmów na zewnątrz pomieszczenia. Przeciętna wartość pochłaniania dźwięków (0,60 – 0,65 αw) zapewni ponadto wystarczająco długi (dla tego typu pomieszczeń) czas pogłosu. Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. mineralne płyty typu Standard (SAHARA MAX, PERLA, ULTIMA) i metalowe z Ekstra mikroperforacją.
sala konferencyjna
Gabinet indywidualny – wysoki poziom dźwiękoizolacyjności, średnie pochłanianie
W przypadku indywidualnych pomieszczeń biurowych konieczne jest ograniczenie hałasu dochodzącego z zewnątrz oraz ograniczenie słyszalności i rozumienia rozmów w sąsiednich pomieszczeniach. W tym celu najlepiej zastosować produkty, które charakteryzują się wysokim poziomem izolacyjności akustycznej wzdłużnej (powyżej 40 dB). Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. mineralne płyty z rodziny dB o zwiększonej gęstości (PERLA dB, SAHARA dB, ULTIMA dB) oraz płyty metalowe z mikroperforacją i wkładem akustycznym Premium B15.
biuro
Nie tylko w biurze
Osiągnięcie optymalnego poziomu rozumienia mowy oraz koncentracji, to istotne zagadnienia nie tylko w pomieszczeniach biurowych przeznaczonych do pracy czy prowadzenia szkoleń. Problem dotyczy także innych pomieszczeń – korytarzy, poczekalni, recepcji czy służbowych stołówek. - Tylko kompleksowe podejście do zagadnienia akustyki przestrzeni pracowniczej może zatem pomóc stworzyć nowoczesny budynek biurowy, w którym praca będzie przyjemna i komfortowa, ale także efektywna – podsumowuje Anna Baczkowska.

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką akustyki przestrzeni nie tylko biurowej na www.sufityakustyczne.pl oraz do skorzystania z narzędzia wspomagającego projektowanie sufitów podwieszanych na www.systemsolutions.com.pl.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Stropy
2012-03-29 10:41:01
Tagi do artykułu: sale konferencyjne | Armstrong | sufity | płyty sufitowe | hałas | sufity podwieszane | izolacyjność akustyczna
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Przestrzeń z duszą

biuro
Współczesne trendy w projektowaniu wnętrz roztaczają przed architektami oraz specjalistami od designu i wzornictwa szerokie pole do popisu. Dzięki wyobraźni i dostępnym na rynku rozwiązaniom każda przestrzeń może stać się wyjątkowa, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.

Idealna powierzchnia sufitu podwieszanego

Sufity
Sufity podwieszane to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane we wnętrzach o różnym przeznaczeniu. Dziś montuje się je nie tylko w biurowcach, ale również w budynkach edukacyjnych, placówkach opieki zdrowotnej, centrach handlowych czy w halach lotnisk.

Sufity podwieszane i akustyka wnętrz

Sufit podwieszany
Tradycyjny, otynkowany sufit nie zdaje egzaminu wszędzie tam, gdzie komfort akustyczny odgrywa szczególnie ważną rolę. Zastosowanie sufitu podwieszanego to doskonały sposób na kształtowanie optymalnych warunków akustycznych, pozwalający jednocześnie na pełną swobodę wizualnego kreowania wnętrz.

Wyposażenie placówek służby zdrowia zgodnie z wymogami unijnymi

hol
Polski sektor opieki medycznej przechodzi obecnie okres zmian zakrojonych na szeroką skalę. Jest to związane m.in. z tym, że Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej, zobowiązana jest dostosowywać swoje standardy do wymogów unijnych niemal na każdej płaszczyźnie życia publicznego i społecznego, a szczególnie w odniesieniu do służby zdrowia.