Fuksja – oryginalna roślina w naszym ogrodzie

kwaity

fot. kwaity

Fuksje odpowiednio pielęgnowane będą obsypywać się corocznie dekoracyjnymi kwiatami. Ta piękna roślina została odkryta przez nadwornego botanika Ludwika XIV, który przywiózł te piękne kwiaty z wyprawy po Andach. Niegdyś fuksja była także zwana ułanką, ponieważ jej kwiaty były kojarzone z ułańskimi proporcami.

Fuksja ma wiele odmian gatunkowych, które różnią się od siebie pokrojem pędów, wielkością oraz ubarwieniem. Kwiaty mogą mieć różnorodną barwę od purpurowej, przez błękit aż po piękną biel. Dzięki temu możemy wybrać taka odmianę, która najbardziej będzie nam odpowiadać.

kwiaty

fot. kwiaty

Na świecie istniej ponad 120 gatunków fuksji, a największą popularnością cieszy się około 50 jej odmian. Wśród nich można wyróżnić:
– kaskadową – są to wielokolorowe okazy o półpełnym kwiecie. Doskonale prezentują się przez cały sezon letni, aż do wczesnej jesieni. Bardzo dobrze nadają się na nasadzenia w zwisających koszach lub skrzyniach;
– wielkokwiatową – ma bardzo okazały kwiatostan i dzięki temu doskonale nadaje się do ozdoby zarówno ogrodów jak i mieszkań. Ten rodzaj fuksji może zdobić na ogród aż do jesieni, ze względu na długi okres kwitnienia. Niektóre z nich nadają się na formowanie drzewek ozdobnych;
– gazonową – cechuje się dużym przyrostem pędów. Kwiaty przeważnie są pojedyncze, o szerokiej gamie kolorów. Dużą ich zaletą jest długi okres kwitnienia.

Fuksje doskonale prezentują się także w formie piennej. Jednak uzyskanie takiego efektu może zająć nawet dwa lata. Formowanie drzewka przeprowadza się w dwóch etapach. Pierwszą częścią jest przygotowanie pnia, a następnie korony. Z sadzonek, które mają mieć formę drzewka, należy usunąć boczne pędy. W ten sposób formowany pień należy prowadzić przez okres około dwóch lat, regularnie usuwając nowo pojawiające się pędy. W momencie, gdy nasze drzewko osiągnie już wysokość 1 metra, można zacząć przygotowywać koronę. Należy przyciąć wierzchołek rośliny, dzięki czemu będą rosły pędy boczne. Następnie skracamy je, w taki sposób by korona przybrała regularny kształt.

Fuksja bardzo lubi stanowiska półcieniste. W momencie, gdy roślina ma za mało światła, pędy wydłużają się i wydają niewielką ilość kwiatów. Natomiast, gdy jest go zbyt dużo pąki kwiatowe więdną, jeszcze przed ich rozwinięciem. Gleba dla fuksji powinna być żyzna i wilgotna. Roślina ta wymaga regularnego podlewania. W przypadku przesuszenia bryły korzeniowej, ulega osłabieniu i może stać się podatna na choroby lub różnego rodzaju szkodniki.

W okresie letnim, można roślinę zasilać wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących, który sprawi, że będzie kwitła obficie. Fuksje powinny zimować w temperaturze 12-13 stopni C, w jasnym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że fuksje zimowane w zbyt ciepłej temperaturze puszczają cienkie i słabe pędy. W drugiej części marca należy przyciąć naszą roślinę, co dobrze wpłynie na późniejsze jej zagęszczenie.

kwiaty

fot. kwiaty

W lecie kwiaty można przestawić do ogrodu, do miejsca półcienistego i osłoniętego od wiatru. W czasie upałów fuksja może wymagać podlewania, nawet dwukrotnego w ciągu dnia. Najlepiej nawadniać ją rano lub późnym popołudniem.

Rozmnażanie tych atrakcyjnych kwiatów odbywa się przez sadzonki pędowe. Jednoroczne pędy, zawierające 4-5 listków należy pobrać od wiosną lub latem. Ukorzeniamy je w doniczkach w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem.

Fuksje doskonale nadają się do ozdoby dyskretnego kącika w ogrodzie lub na tarasie. W kompozycji z innymi kwiatami np. begonią lub niecierpkiem lub innymi roślinami o efektownych liściach będą doskonale ozdabiać niejeden przydomowy ogródek.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)