X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Fuksja - oryginalna roślina w naszym ogrodzie

kwaity
Fuksje odpowiednio pielęgnowane będą obsypywać się corocznie dekoracyjnymi kwiatami. Ta piękna roślina została odkryta przez nadwornego botanika Ludwika XIV, który przywiózł te piękne kwiaty z wyprawy po Andach. Niegdyś fuksja była także zwana ułanką, ponieważ jej kwiaty były kojarzone z ułańskimi proporcami.


Fuksja ma wiele odmian gatunkowych, które różnią się od siebie pokrojem pędów, wielkością oraz ubarwieniem. Kwiaty mogą mieć różnorodną barwę od purpurowej, przez błękit aż po piękną biel. Dzięki temu możemy wybrać taka odmianę, która najbardziej będzie nam odpowiadać.

kwiatyNa świecie istniej ponad 120 gatunków fuksji, a największą popularnością cieszy się około 50 jej odmian. Wśród nich można wyróżnić:
- kaskadową - są to wielokolorowe okazy o półpełnym kwiecie. Doskonale prezentują się przez cały sezon letni, aż do wczesnej jesieni. Bardzo dobrze nadają się na nasadzenia w zwisających koszach lub skrzyniach;


- wielkokwiatową - ma bardzo okazały kwiatostan i dzięki temu doskonale nadaje się do ozdoby zarówno ogrodów jak i mieszkań. Ten rodzaj fuksji może zdobić na ogród aż do jesieni, ze względu na długi okres kwitnienia. Niektóre z nich nadają się na formowanie drzewek ozdobnych;
- gazonową - cechuje się dużym przyrostem pędów. Kwiaty przeważnie są pojedyncze, o szerokiej gamie kolorów. Dużą ich zaletą jest długi okres kwitnienia.

Fuksje doskonale prezentują się także w formie piennej. Jednak uzyskanie takiego efektu może zająć nawet dwa lata. Formowanie drzewka przeprowadza się w dwóch etapach. Pierwszą częścią jest przygotowanie pnia, a następnie korony. Z sadzonek, które mają mieć formę drzewka, należy usunąć boczne pędy. W ten sposób formowany pień należy prowadzić przez okres około dwóch lat, regularnie usuwając nowo pojawiające się pędy. W momencie, gdy nasze drzewko osiągnie już wysokość 1 metra, można zacząć przygotowywać koronę. Należy przyciąć wierzchołek rośliny, dzięki czemu będą rosły pędy boczne. Następnie skracamy je, w taki sposób by korona przybrała regularny kształt.

kwiatyFuksja bardzo lubi stanowiska półcieniste. W momencie, gdy roślina ma za mało światła, pędy wydłużają się i wydają niewielką ilość kwiatów. Natomiast, gdy jest go zbyt dużo pąki kwiatowe więdną, jeszcze przed ich rozwinięciem. Gleba dla fuksji powinna być żyzna i wilgotna. Roślina ta wymaga regularnego podlewania. W przypadku przesuszenia bryły korzeniowej, ulega osłabieniu i może stać się podatna na choroby lub różnego rodzaju szkodniki.

W okresie letnim, można roślinę zasilać wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących, który sprawi, że będzie kwitła obficie. Fuksje powinny zimować w temperaturze 12-13 stopni C, w jasnym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że fuksje zimowane w zbyt ciepłej temperaturze puszczają cienkie i słabe pędy. W drugiej części marca należy przyciąć naszą roślinę, co dobrze wpłynie na późniejsze jej zagęszczenie.

kwiatyW lecie kwiaty można przestawić do ogrodu, do miejsca półcienistego i osłoniętego od wiatru. W czasie upałów fuksja może wymagać podlewania, nawet dwukrotnego w ciągu dnia. Najlepiej nawadniać ją rano lub późnym popołudniem.

Rozmnażanie tych atrakcyjnych kwiatów odbywa się przez sadzonki pędowe. Jednoroczne pędy, zawierające 4-5 listków należy pobrać od wiosną lub latem. Ukorzeniamy je w doniczkach w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem.

Fuksje doskonale nadają się do ozdoby dyskretnego kącika w ogrodzie lub na tarasie. W kompozycji z innymi kwiatami np. begonią lub niecierpkiem lub innymi roślinami o efektownych liściach będą doskonale ozdabiać niejeden przydomowy ogródek.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny doniczkowe
Autor: Anna Dębiec
2016-08-18 06:32:31
Tagi do artykułu: fuksje | kwiaty | ogrody
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ralf 2

Przytulnie i ekonomicznie - zamieszkaj w domu energooszczędnym Ralf II G1 Energo Plus

Marzysz o własnej przestrzeni, gdzie poczujesz się komfortowo, a rachunki nie zrujnują domowego budżetu? Wyobraź sobie energooszczędny dom, który nie tylko spełnia oba warunki, ale pozwala też zadbać o środowisko.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Fuksja

Fuksja
Ogrodzenia mogą spełniać nie tylko wymogi użyteczności i funkcjonalności. Ściany balkonów nie muszą szpecić przestarzałą szarością bieli. Nawet niewielkim płotkom, czy kratkom możemy nadać cechy indywidualne i sprawić, że znowu staną się ciekawe, a my stworzymy prześliczne, letnie ustronie. Pomyślmy o piennych odmianach fuksji.

Balkonowy ogród

balkon
Mieszkańcy dużych miast zwykle nie mogą pochwalić się pięknie zaprojektowanym ogrodem. Balkon, taras czy loggia jest często jedynym miejscem, gdzie mogą uprawiać rośliny i stworzyć namiastkę własnego, niewielkiego ogródka. Taki ciekawie urządzony „ogródek” będzie zapraszać mieszkańców blokowisk do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?