X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Cięcie drzew - podstawy

Cięcie konaru
Co roku wielu ogrodników przeprowadza cięcie róż i innych krzewów ozdobnych z liści, czy kwiatów. Wielu zapomina jednak o cięciu drzew. Wielu nie uważa tego nawet za konieczne. Zakupione w szkółkach pięknie ukształtowane drzewko potrafi jednak odpowiednio nie formowane przybrać brzydki i nieestetyczny kształt.

Formowanie i cięcie w pierwszych latach jest więc podstawą uzyskania ładnego i pięknie utrzymanego drzewa. Zazwyczaj wystarczą niewielkie korekty, wykonane w trosce o symetrię, piękne rozmieszczenie gałęzi i równą koronę.


Drobne korekty powinny objąć krzyżujące się i niewłaściwie rozmieszczone gałęzie. Cięcie powinno być wykonane jak najszybciej, by nie osłabiać siły drzewa. Gałęzie dojrzałych drzew mogą mieć wielką masę, a konary i pień nie zawsze będą w stanie je udźwignąć. Odpowiednio wcześnie przycięte pozwolą uniknąć uszkodzeń.

Zaraz po posadzeniu powinniśmy usunąć jedynie pędy uschnięte, uszkodzone lub chore. Usunąć powinniśmy również te gałęzie, które utrudniają dostęp światła. Cięcie jest jednak zabiegiem, który powinniśmy prowadzić indywidualnie dla danego gatunku, czy odmiany. Zwyczaje i rozwój danego drzewa powinny dyktować nam sposób jego formowania.Obcinając gałąź zawsze powinniśmy podciąć ją na mniejsze kawałki, zmniejszy to jej ciężar. Ostatni kikut, obcinamy przez kołnierz - wypukły pierścień stanowiący granicę gałęzi z pniem. Nie pozostawiajmy nieprzyciętego kikuta. Uschnięty stanie się łatwo dostępny dla chorobotwórczych mikroorganizmów. Tnąc przez kołnierz,uważajmy, by wykonywane przez nas cięcie nie było przeprowadzone zbyt blisko pnia.

Ciężkie gałęzie powinniśmy podciąć lekko od dołu, nie podcięta gałąź może, bowiem złamać się, a jej ciężar może zerwać korę z pnia, ułatwiając dostęp chorobotwórczym mikroorganizmom.
Starsze i grubsze konary przycinamy nie pozostawiając sęków i używając niewielkiej piłki. Gałęzie o średnicy 2-3 centymetrów usuwamy dobrze naostrzonym sekatorem ręcznym.

Cięcie drzewo kształcie płomykowatymNajważniejszą czynnością przy cięciu drzew o kształcie płomykowatym, typowym dla większości drzew zrzucających liście i mających jedną główną łodygę z licznymi odgałęzieniami, odchodzącymi często niemal od podstawy, jest pozostawienie dominującego pędu przy jednoczesnym eliminowaniu pędów rozwidlonych lub podwójnych, pędów mogących stanowić konkurencję dla pędu głównego. Takie gałęzie usuwajmy jak najwcześniej.
Najczęściej drzewa rosną symetrycznie, pozostawiając nam jedynie kontrolę ewentualnych „odmieńców". Takie, rosnące w nieodpowiednich miejscach pędy powinniśmy obcinać późną jesienią. Odpowiednio wcześnie zauważone i usunięte pozwolą na uzyskanie klasycznego płomykowatego, pięknego kształtu.

Po posadzeniu drzewa na jesieni powinniśmy przywiązać je do palika, podwiązując systematycznie pęd główny. Do późnej jesieni powinny pojawić się regularnie przez nas przycinane odgałęzienia. W drugim roku, na wiosnę możemy odpocząć od przycinania, aż do jesieni, kiedy to ponownie zabieramy się do usuwania wszelkich odgałęzień wraz z pędami słabymi, chorymi, czy uszkodzonymi. W trzecim roku od wiosny do lata podcinamy każdy, konkurujących z głównym, pęd. Na jesieni trzeciego roku odcinamy pędy słabe, boczne, psujące symetrie i wygląd naszego drzewka. Chcąc uzyskać gładki pień podcinajmy najniższe odgałęzienia, na jesieni, co roku, aż do momentu otrzymania pnia o wymaganej wysokości.

Cięcie drzew o kształcie klasycznymDrzewka o kształcie klasycznym wykorzystywane są najczęściej do ozdoby i dekoracji. Ich główny pęd do wysokości 1,5-1,8 metra pozbawiony jest bocznych gałęzi.
Wśród drzewek o takim kształcie wyróżniamy te z centralnym pędem wiodącym, podobne do drzew o kształcie płomykowym, z tą różnicą, iż najniższe gałęzie zaczynają się na wspomnianej powyżej wysokości.

Drugi rozróżniany przez nas typ ma rozgałęziony wierzchołek i nie można na nim oznaczyć głównego, wiodącego pędu. Zamiast tego formujemy rozgałęziony wierzchołek. Ten kształt jest idealnym dla małych drzewek, ozdobnych wiśni i dzikich jabłoni. Nie polecamy go dla dużych drzew.
W przypadku drzewek zaliczanych do tych z centralnym pędem wiodącym powinniśmy postępować mniej więcej tak, jak w przypadku drzew o płomykowatym kształcie. Wszystkie boczne, pojawiające się w pierwszych roku odgałęzienia skracamy o 1/3 ich długości. Późną jesienią podcinamy dolne odgałęzienia tuż przy pniu, tak by uzyskać gładki pień.
W przypadku drzew o rozgałęzionym wierzchołku późną jesienią w trzecim roku powinniśmy obciąć wiodący pęd około 30-50 centymetrów nad gładkim pniem. Na wiosnę kolejnego roku pojawi się masa nowych, bocznych odgałęzień. Pozostawiamy je w spokoju. Na jesieni czwartego roku wybieramy 5 odgałęzień, usuwając pędy źle rozmieszczone i inne mogące przejąć rolę pędu wiodącego. W kolejnych latach pamiętajmy o usuwaniu odrostów z pnia i cięcie gałęzi psujących symetrię.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-03 14:48:13
Tagi do artykułu: krzewy | kwiaty | cięcie drzew | wiśnia | Jabłoń
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Cięcie krzewów zrzucających liście - część III

Cięcie słabych pędów
Istotną czynnością jest cięcie krzewów zrzucających liście, których młode pędy rozkwitają już w pierwszym sezonie.
Mocno przycięte wczesną wiosną pędy wypuszczają silne pędy, zakwitające latem lub na początku jesieni. Pozostawione same sobie bardzo szybko staną się przekleństwem ogrodu, chaszczami pełnymi suchych gałązek, rozkwitającymi coraz to mniejszymi kwiatami.
Do grupy zaliczymy m.in., zrzucające liście odmiany prusznika, hortensję wiechowatą, wiśnię gruczołkowatą, tawułę drobną, tawułę Douglasa oraz tawułę japońską.

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.