X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Cięcie krzewów - korzyści z przycinania - część I

Przycinanie pędów
Powszechnym, błędnym przekonaniem jest, że każdy krzew wymaga corocznego podcięcia. To błędna teza. Wiele z krzewów potrafiłoby przepięknie rosnąć bez najmniejszej naszej ingerencji. Jednakże na grupę krzewów, do której należą m.in. klon japoński, klon palmowy, świdośliwa, buddleja, moszenki, dereń kwiecisty, dereń kousa, leszczynowiec, gatunki irgi i trzmieliny, kalina, oczar, ketmia syryjska, lilak, gatunki magnolii zrzucające liście oraz ich mieszańce, korzystnie wpływa przycinanie. Krzewy regularnie i obficiej kwitną, zdrowiej przyrastają, energiczniej tworzą liście.


Przycinając krzewy musimy pamiętać, by uzyskać jak najefektowniejszy stan końcowy. Przycinając krzewy pamiętać powinniśmy o gatunku i celu. Niektóre z krzewów po przycięciu wytwarzają większe liście, niektóre z kolei nieprzycinane nigdy nie przyrosną równie pięknie. Najczęściej jednak przycinanie będzie bodźcem do tworzenia przez krzew nowych pędów u podstawy pnia.Podobnie jak w przypadku drzew istnieje kilka zasad, o jakich musimy pamiętać.
Silne pędy przycinamy słabiej, słabsze - mocniej.
Piękny pokrój krzewu uzyskamy poprzez zadbanie o umiarkowany rozwój pędów silnych i energiczny pędów słabszych.

Cięcie skośne pędówPozostawiając krzew nieprzycinany i pozwalając na swobodny rozwój pędów zarówno silniejszych jak i słabszych uwydatnimy częstą asymetryczność rośliny, co bardzo często może stać się jej atutem.

Przycinając pędy przeprowadzamy cięcie skośnie tuż nad zewnętrznym pąkiem lub pędem. Bądź też prosto nad parą symetrycznie rosnących pąków. Cięcie obejmuje rośliny nietworzące energicznie rosnących pędów zastępczych z podstawy pnia czy dolnych gałęzi. Ich wzrost jest, bowiem ograniczony zasięgiem starszych gałęzi.
Po zakorzenieniu się, wymagają minimalnego przycinania. W pierwszych latach powinniśmy jednak stworzyć im dobry szkielet.

Po posadzeniu naszego krzewu, najlepiej późną jesienią, powinniśmy usunąć wszystkie słabe i krzyżujące się gałęzie. Naszym zadaniem będzie stworzenie ładnego, wyrównanego szkieletu poprzez obcięcie sterczących pędów. Po posadzeniu wiele krzewów może wytworzyć dużą ilość bocznych odgałęzień u nasady pnia. Powinniśmy wtedy dbać o ich równomierne rozmieszczenie. Ta troska przyniesie efekt w późniejszych latach. Pędy rosnące zbyt blisko innych, czy też krzyżujące się zakłócą symetrię krzewu.

Cięcie starszych pędówNiektóre z gatunków wymagają pozostawienia otwartego środka, pozbawionego zbędnych pędów. Pozostawienie ich w późniejszych latach mogłoby stać się przyczyną rozwoju infekcji.
W drugim roku po posadzeniu, wczesną wiosną podcinamy wszystkie źle rozmieszczone pędy wierzchołkowe i boczne powstałe po pierwszym roku. Jeśli jednak uznamy, że nasz krzew wzrasta tak jak tego wymagamy, pozostawmy go bez zmian.

W trzecim roku i w latach kolejnych, od początku wiosny do jej połowy, krzew wymagać będzie od nas minimalnego jedynie podcinania. Usuwajmy zawsze pędy chore, uschnięte i uszkodzone. Od tej pory nasz krzew wymagać będzie jedynie zabiegów pielęgnacyjnych.

Pamiętajmy również, iż w przypadku krzewów o barwnych liściach dochodzić może do tzw. regresji - pojawienia się pędów o zielonych liściach, rosnących często o wiele energiczniej od typowych dla danej odmiany. W takim przypadku powinniśmy usunąć nowo powstałe pędy w jak najszybszym czasie. Nie możemy pozwolić, by ich energicznie rosnące „odmienne" pędy zdominowały krzew. Wszystkie liście mogą powrócić do zielonej barwy.
Pamiętajmy o usuwaniu zauważonych przez nas odrostów. Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Krzewy owocowe.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat cięcia krzewów, zapraszamy do lektury artykułów:
Cięcie krzewów - cz. I
Cięcie krzewów - cz. II
Cięcie krzewów - cz. III
Cięcie krzewów - cz. IV
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-12 12:10:13
Tagi do artykułu: klon | kalina | Oczar | magnolia | krzewy | krzewy owocowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Podstawy uprawy różaneczników

ogród
Decydując się na uprawę różaneczników wybierzmy gatunki i odmiany odporne na niską temperaturę i wytrzymujące jej spadki. Zawsze zielone krzewy różaneczników giną w Polsce również wskutek nadmiernego wysuszenia ich tkanek. Dla różaneczników uprawianych w Polsce problem mogą stanowić również zimowe odwilże, silne promieniowanie słoneczne powodujące oparzenia liści oraz skoki temperatur między dniem a nocą.

Berberys Thunberga - płonące odmiany z Japonii

krzew
Berberys Thunberga jest pochodzącym z Japonii endemitem. Do uprawy w Europie został wprowadzony w 1860 roku. Dziś w uprawie znajduje się wiele jego odmian różniących się pokrojem i ubarwieniem liści. Berberys Thunberga jest najbardziej atrakcyjny jesienią, gdy przebarwiające się liście „płoną" pomarańczowymi i czerwonymi barwami.

Bielenie drzew i krzewów owocowych

drzewo owocowe
Zdarzają się zimy ciepłe, pełne deszczów, pluch i błota, zdarzają się jednak również zimy ostre, powodujące przemarzanie roślin sadowniczych. Zewnętrznymi, łatwo dostrzegalnymi przez nas objawami uszkodzeń mrozowych są przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelinowe, powstające przede wszystkim po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna.
Sprzyjające warunki do powstawania takich ran występują najczęściej w styczniu i lutym, gdy w słoneczne dni pnie drzew i grubsze konary silnie nagrzewają się, a nocą podczas gwałtownego spadku temperatury pobudzone do życia tkanki przemarzają.
Powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów drzew owocowych możemy zapobiec, bieląc je.

Wielkopąkowiec porzeczkowy - szkodnik powodujący choroby porzeczki

porzeczki
Co roku, pomimo właściwej pielęgnacji, wiele roślin może być atakowanych przez liczną masę szkodników powodujących osłabienie roślin, a w przypadku roślin sadowniczych pogorszenie plonów. Skuteczność walki ze szkodnikami zależy od wyboru metod i sposobów zwalczania.