Ściana odporna na chlapanie

kuchnia

fot. kuchnia

Efektowne dania wykonywane w kuchni, potrafią dać ogromną satysfakcję niejednej gospodyni. Problemem mogą okazać się zabrudzenia od codziennego przygotowywania posiłków. Kuchenna ściana nad blatem powinna być wykończona w taki sposób, aby pasowała do stylu kuchni oraz gwarantowała estetyczny wygląd na długi czas.

Przeczytaj: Wnętrza na tapecie

Tradycyjne kafle inaczej
Najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym do wykończenia ścian są kafle ceramiczne, które niejednokrotnie potrafią zauroczyć swoją pomysłową kolorystyką i wykonaniem. Aby nasza kuchnia błyszczała niepowtarzalnością, można zdecydować się na bardziej niecodzienne rozwiązania. Warto jednak zadbać o to, by materiał spełniał te same warunki co wspomniane kafelki – a więc powinien być odporny na zachlapania, zabrudzenia, łatwo się czyścić i dobrze znosić różnice temperatur, choćby z uwagi na bliską odległość od kuchenki. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się gres porcelanowy bądź montaż szklanych paneli ściennych. Te drugie dostępne są na rynku w szerokiej gamie kolorów, wzorów, a nawet tworzonych ręcznie malowideł na ich szklanej tafli. Dzięki temu możemy dostosować je do dowolnej aranżacji wnętrza, łącząc funkcjonalność z nowoczesnym designem. – Szklane panele produkujemy z bezpiecznego, specjalnie hartowanego szkła, najczęściej o grubości 8 lub 10 mm. Pokryta nimi ściana jest trwała, odporna na uszkodzenia, a przede wszystkim na działanie wody – zauważa Marek Malik z firmy Villa Glass Studio, producenta szkła architektonicznego i dekoracyjnego – Dzięki temu szkło może być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w kuchni, jak również w łazience, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo zachlapania czy poplamienia powierzchni ściany. Szklane panele można dopasować do każdego wnętrza, ze względu na możliwość zabarwienia ich na dowolny kolor z palety barw RAL lub Pantone.
Niezaprzeczalnym atutem szklanej powierzchni na ścianie, jest łatwość czyszczenia. Dodatkowo za pomocą środków impregnujących można zakonserwować ścianę, tak by do codziennej pielęgnacji wystarczy jedynie wilgotna ściereczka. Tłuszcz, zachlapanie podczas gotowania czy zacieki bez problemu znikają, pozostawiając czystą i lśniącą powierzchnię.

Stare, dobre drewno..

dekoracje ścienne

fot. dekoracje ścienne

Poza szklanymi panelami ściennymi, z powodzeniem możemy również zdecydować się na montaż drewnianych płyt lub paneli w okolicach kabiny prysznicowej, czy zlewu. Wbrew pozorom, drewno to materiał odporny na zmiany temperatury czy wilgoć. Jedynym i najważniejszym warunkiem jest jego odpowiednia impregnacja jeszcze przed nałożeniem oraz konserwacja. Warto wiedzieć, że boazeria drewniana, najlepiej spełni swoją funkcję, jeśli zostanie polakierowana. Lakier zabezpieczy materiał przed wchłanianiem wilgoci, a także ułatwi w utrzymaniu czystości. Takie drewniane elementy z pewnością ocieplą wnętrze, nawet to najbardziej minimalistyczne i surowe.

Farby, tapety – nie tylko do salonu
Pod względem wytrzymałości na ścieranie, zmywanie i łatwości usuwania zabrudzeń, mogą także sprawdzić się specjalne tapety oraz farby zmywalne. Profesjonalne, wodoodporne wykonanie, pozwoli na użytkowanie ich bez obaw że nawierzchnia zostanie uszkodzona przez wodę. Stosowana technologia ceramiczna, w produkcji farby odpornej na zmywanie, zapobiega również wnikaniu w strukturę warstwy malarskiej kurzu bądź trudnych do usunięcia zabrudzeń, np. z ketchupu czy oleju. Czyszczenie takiego rodzaju powierzchni w kuchni jest o wiele prostsze niż w przypadku tradycyjnej farby i zwykle wystarczy do tego jedynie woda z mydłem. Co ważne we wnętrzach kuchennych, producenci farb gwarantują także odporność na działanie mikroorganizmów, czyli pleśni i grzybów na ścianach.

Wybierając materiał na ścianę w kuchni pomiędzy meblami, warto wziąć pod uwagę nie tylko kolorystykę, lecz również względy praktyczne i wytrzymałość, aby wybrany produkt posłużył nam na długie lata.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)