X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Trawnik

Idealnie płaski trawnik
Miejsce zabaw dla dzieci, łącznik pomiędzy częściami kompozycji ogrodowej, oaza zieleni - trawnik może być wszystkim z osobna lub równocześnie. Ciesząc nasze oczy będzie wymaga jednak od nas pielęgnacji. Ładniejszy i trwalszy będzie tylko dzięki naszej ciężkiej pracy. Siew, dobór mieszanek, czyszczenie, utrzymywanie krawędzi, strzyżenie. Rutynowe zabiegi to podstawa. Nie powinniśmy jednak zapomnieć o okazjonalnych, często zapominanych czynnościach. Nawożenie jest jedną z nich. Tylko odżywione rośliny dadzą efekt gęstego, elastycznego i wyrównanego trawnika.


Większość trawników radzi sobie doskonale bez nawożenia. Kompletne nawożenie sprzyja jednak krzewieniu się traw i rozwojowi korzeni, zasilanie szlachetnego trawnika jest więc niezbędne. Wykonujemy je więc 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym, zaczynając od końca marca. Niezależnie od instrukcji stosowania nawozu nie nawozimy później niż do połowy sierpnia!

Najwygodniejsze w użyciu będą mieszanki zawierające granulaty o działaniu szybkim i przedłużonym oraz domieszkę środków chwastobójczych i likwidujących mech. Zacznijmy od mieszanek nawozowych wieloskładnikowych przeznaczonych pod trawniki lub posłużmy się nawozem dolistnym. Wiosną lub wczesnym latem stosować możemy przyśpieszające wzrost nawozy azotowe. Nawożenie samym azotem jest jednak częstym błędem - po chwilowej poprawie wyglądu powoduje rozluźnienie darni. Trawy "karmione" w ten sposób są podatne na wiele chorób i szkodników. Nawożenie, jeżeli ma być kompletne, musi dostarczyć wszystkich brakujących składników. Azot, potas, fosfor są składnikami pokarmowymi najszybciej pobieranymi, zatem ich braki występują najwcześniej. Wapń, magnez, siarka są składnikami występującymi w glebie w wystarczającej ilości, regularne więc nawożenie wieloskładnikowymi nawozami, połączone z okazjonalnym wapnowaniem całkowicie zaspokaja ewentualne braki. Brak sodu, żelaza, manganu, boru, jodu czy miedzi rzadko stanowi problem.Nawożenie azotem przydatne jest właśnie o tej porze roku. Nadmiar azotu przed nastaniem chłodów jest niewskazany, pobudzając młode pędy może być bowiem przyczyną słabnięcia roślin i zwiększonej ich podatności na choroby grzybowe. Uważajmy także na podane przez producenta dawki nawozów. Wpływ na częstotliwość i wielkość dawki mają obok rodzaju gleby także gatunek traw i pogoda. Pamiętajmy o zwiększeniu dawki na ziemiach piaszczystych, przepuszczalnych, na glebach ciężkich o jej obniżeniu. Miejmy na uwadze fakt, iż przenawożenie może zniszczyć trawę.

Nawożenie może być prostą czynnością. Wypróbujmy więc te najprostsze narzędzia. Wyznaczmy 1m2 za pomocą odwróconych doniczek. W innej doniczce odważmy ilość nawozu odpowiednią dla 1m2. Rozsypmy nawóz równomiernie przez dziurki w doniczce. Taką samą dawkę zastosujmy na pozostałej części. Nie zapomnijmy o obfitym podlaniu. W sprzedaży dostępne są także nasadki na węża, urządzenia automatycznie rozcieńczające nawóz do pożądanej dawki, zanim rozpryskamy go razem z wodą. W niewielkich przydomowych ogródkach wystarczy jednak najprostsza konewka. Pamiętajmy, iż w przypadku nawozów stałych nie wolno nam nigdy nawozić mokrego trawnika, spowoduje to bowiem przyklejanie się nawozu do trawy i przypalenie roślin. Uważajmy również na nawożenie nawozami wolnodziałającymi nie stosujmy ich zbyt późno oraz nie dopuszczajmy do przeschnięcia trawnika!

Prawidłowo przeprowadzone zasilanie trawnika ma istotny wpływ na zdrowy wygląd, kolor oraz odporność trawnika na deptanie, suszę i choroby, a przepiękny zadbany trawnik będący połączeniem użyteczności i piękna opromieniającym cały ogród może być tylko kwestią czasu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-30 15:19:36
Tagi do artykułu: trawniki | choroby roślin | szkodniki | konewka | ogród
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - sierpień

ogrody
Nasze ogrody toną teraz w kwiatach i cieszą ogromem owoców. Sierpień to przepiękny czas dla miłośników wypoczynku na działce, czy w ogrodzie. Jeśli jednak pragniemy zachować to piękno na dłużej już teraz powinniśmy pomyśleć o kolejnym roku i pracy, jaka nas czeka. Sierpień to, bowiem czas sadzenia i rozmnażania.

Sprzątamy ogród jesienią

Kolory jesieni
Jesień to czas porządków. Właśnie teraz powinniśmy pomyśleć nie tylko o przygotowaniu ogrodu do przetrwania zimy, ale i o przygotowaniu ogrodu tak, by zimę przetrwał w pięknej postaci.
Powinniśmy pomyśleć o narzędziach i zabezpieczeniu ich przed wilgocią i mrozem. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wraz z nastaniem nowego sezonu będą gotowe do użycia. Narzędzia ogrodowe będą służyły nam tak długo, jak długo będziemy o nie troskliwie dbać.

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Trawnik bez tajemnic

Idealnie płaski trawnik
Trawy od dawna, tworząc obszary zieleni w środowisku naturalnym, z natury swej spełniały funkcje ozdobne. Z czasem zaczęto je wprowadzać w sposób „sztuczny”, głównie w postaci trawników. Wraz z rozwojem architektury rosło ich znaczenie praktyczne.
Trawniki są podstawowym elementem terenów zieleni, głównie ze względów estetycznych i z uwagi na niepowtarzalne walory rekreacyjno- wypoczynkowe. Bardzo istotne jest ich znaczenie ekologiczno-biologiczne.