X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ochrona roślin przed zimą

Ochrona bylin przed zimą
Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych. Dlatego do okrywania powinniśmy przystąpić dopiero po przymrozkach, lecz przed nastaniem mrozów. Przedwczesne zabezpieczanie szkodzi roślinom. Ciepło rośliny odczuwają bowiem jako przedłużenie sezonu.Na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak ukształtowany jest teren naszej działki. Im bardziej pofałdowany, tym okolica bardziej zaciszna.
Pamiętajmy również o tym, iż rośliny stają się bardziej odporne na niskie temperatury, gdy późnym latem zaprzestaniemy nawożenia ich azotem.
Dużo wrażliwsze na mrozy są rośliny posadzone jesienią.
Wpływ na odporność na niskie temperatury ma również wiek roślin. Rośliny starsze są mniej podatne na wymarzanie.


Wśród roślin wymagających zabezpieczenia na zimę znajdziemy m.in. różaneczniki, wrzosy i wrzośce, róże, berberysy, ostrokrzewy, magnolie, powojniki, hortensje, lilie i inne.

Naturalnym zabezpieczeniem przed niskimi temperaturami jest śnieżna okrywa. Nigdy nie powinniśmy więc strzepywać śnieżnej pierzynki z naszych roślin. Po obfitych opadach mokrego śniegu możemy strząsać go z delikatniejszych odmian iglaków co chroni je przed połamaniem.
Bardzo często jednak zimy bywają bezśnieżne i mroźne, nieobecny więc biały puch nie zapewni im ochrony. O bezpieczeństwo naszych roślin musimy zadbać więc sami.

Grządki okryjmy gałązkami świerku lub jodły. Stworzą one pewnego rodzaju zadaszenie. Nigdy jednak nie może być ono zbyt szczelne. Brak dostępu powietrza może być przyczyną gnicia lub chorób. Doskonałą okrywą są także liście. Pamiętajmy jednak by nie używać liści roślin dotkniętych chorobami lub szkodnikami. Godną polecenia ochroną są także mulcz korowy oraz kompost. Mulcz zabezpieczy przed utratą wilgoci i głębokim zamarznięciem gleby.

Duże rośliny zabezpieczamy płótnem workowym, jutowym lub lnianym. Dzięki ich miękkości i przepuszczalności powietrza nie ma obaw o uszkodzenie rośliny. Nie opatulajmy jednak roślin zbyt ciasno, tak, by materiał nie dotykał bezpośrednio pędów. Godną polecenia osłoną są również maty słomiane czy trzcinowe.

Opisując ochronę roślin przed zimą warto wspomnieć o roślinach zimozielonych. Z uwagi na fakt, iż także zimą wyparowują one przez liście wodę, wciąż jej potrzebują. Skuta lodem gleba nie ułatwia im zadania. Dlatego też powinniśmy podlewać je obficie aż do późnej jesieni a pod koniec zimy rozpocząć podlewanie w momencie, gdy gleba odtaje.
Rośliny zrzucające liście wymagają wymulczowania, chroniącego nie tylko przed zima, ale i stanowiącego źródło substancji pokarmowych i próchnicy.
Grubszą warstwę ściółki rozkładamy również pod krzewami, zwłaszcza płytko korzeniącymi się jak: różaneczniki, azalie czy wrzosy. Przykrywanie roślin i ściółkowanie rozpoczynamy jednak dopiero, gdy wystąpią kilkustopniowe mrozy i zamarznie górna kilkucentymetrowa warstwa gleby.

Ochrona roślin przed zimąPamiętajmy o okopaniu róż kopczykiem wysokości około 20 centymetrów i ewentualnym okryciu ich gałęziami świerku bądź włókniną. Róże pienne powinniśmy delikatnie przygiąć do ziemi i okopcować ich koronę. Młode róże pienne zdejmujemy z podpór i przykrywamy kopczykiem.

Byliny także wymagają ochrony. Większe okazy wymagają przed okryciem związania ich liści. Potem przykrywamy je gałęziami świerku, bądź w przypadku delikatniejszych opadłymi z drzew liśćmi. Duże okazy mogą wymagać od nas zbudowania pewnego rodzaju skrzyni, lub budki chroniącej roślinę. Szkielet zbudowany z desek okrywamy tkaniną workową.
Drzewa owocowe zabezpieczamy malując ich pnie wapnem lub też okręcając je papą. Październik jest doskonałym miesiącem do wykonania tej czynności. Pni drzew nie jednak musimy malować. Możemy owinąć je matami słomianymi, trzcinowymi lub białą agrowłókniną.

Pamiętajmy o mulczowaniu ziemi grubą warstwą ściółki wokół pni drzew i pod ich koronami. Pamiętajmy, iż kora ma znakomite właściwości izolacyjne, w zimie chroni rośliny przed chłodem, wiosną jednak nie dopuszcza do ziemi ciepła, spowalniając jej rozmarzanie i przyczyniając się do opóźnienia wegetacji. O ile więc w zimie grubość ściółki powinna być gruba, o tyle w sezonie nie może przekraczać 3 centymetrów. Jeśli mulcz jest zbyt gruby, po zimie koniecznie zmniejszmy jego warstwę.

Jeśli w naszym ogrodzie posadzone mamy iglaki w formie kolumnowej zadbajmy, by silne opady śniegu ich nie zniekształciły. Obwiążmy roślinę spiralnie sznurkiem na całej długości, pamiętając by nie ściągać rośliny zbyt mocno.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ochrona roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-12 04:04:19
Tagi do artykułu: ogród | różanecznik | powojniki | iglaki | choroby roślin | szkodniki | krzewy | azalia | byliny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Borówka brusznica

Borówka brusznica
Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.) to gatunek niewielkiej krzewinki z rodziny brusznicowatych, dawniej wrzosowatych, występujący w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. Spotykany bardzo często na podmokłych torfowiskach, wrzosowiskach, borach świerkowych i sosnowych. Bardzo często urządzając ogród mamy problem z odpowiednią rośliną stanowiącą podszycie dla iglaków. Borówka brusznica znakomicie spełni tu swoja rolę.

Krzewy okrywające się ogromem kwiatów

hortensje
Krzewy okrywające się ogromem kwiatów to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie napotkać możemy spacerując wśród osiedli. Pierwsze delikatne zielone listki i rozkwitające pączki ucieszą z pewnością każdego. Szare, zimowe dni potrafią zasmucić, kwiaty rozbudzają nas do życia. I to nie tylko te rozkwitające wiosną, czy latem. Widok pięknych kwiatów o każdej porze roku ożywi nasz dzień.
Krzewy ozdobne z kwiatów stanowią jedną z najważniejszych grup roślin w ogrodzie, stając się w okresie kwitnienia jego dominującym elementem. Ogrom barw zwraca uwagę ludzi, przyciągając jednocześnie owady.