X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kolektory słoneczne na dachu

kolektory słoneczneRównoważony rozwój, dom pasywny, a także ekologiczne formy pozyskiwania i wykorzystania naturalnych zasobów środowiska to jedne z popularniejszych haseł w dzisiejszym budownictwie.

W Polsce średnie roczne nasłonecznienie obszaru na poziomą powierzchnię odpowiada 120 kg wartości opałowej paliwa umownego (hipotetycznego paliwa - pojęcie jest stosowane do porównywania różnych paliw kopalnych i odnawialnych źródeł energii).

W innym kontekście miary, w naszym kraju średnie nasłonecznienie to około 1600 godzin (ok. 200 dni). W pozostałym okresie należy mieć alternatywne źródło ciepła.

Czy to się opłaca?
Średni koszt ogrzewania kolektorami daje oszczędność w długoterminowym okresie. Opłaty za ogrzewanie są średnio o 1/5 niższe. W przeliczeniu na metry użytkowe powierzchni mieszkalnej da się oszczędzić 5 zł na 1m kw. Inwestycję należy dobrze przemyśleć. Nie zawsze instalacja kolektorów jest opłacalna.


W trzecim kwartale 2008 r. Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska wyznaczył finanse na dofinansowanie zakupu dla indywidualnych inwestorów. Maksymalny zwrot to 30 % wartości kolektora. Najlepszym momentem na decyzję o instalacji kolektorów jest faza projektowa budynku.

Kolektory – wybór i kupno
Wykorzystanie energii słonecznej najlepiej łączyć z dogrzewaniem c.o. W sprzedaży dostępne są kolektory płaskie i próżniowe. Rożnica cen jest nieznaczna. Przy wyborze warto skonsultować się z osobą rozeznaną na rynku systemów solarnych.

Kolektory płaskie- Najpopularniejsze na rynku z powodu niższej ceny. Zysk energii z tego typu kolektorów jest w pełni zależny od temperatury na zewnątrz. Przy temperaturze -10 stopni C na zewnątrz i optymalnym nasłonecznieniu kolektor płaski nie będzie pracował w ogóle.

Kolektory próżniowe (rurowe)- Dotychczas mało popularne. Kompletnie niezależny od zewnętrznej temperatury powietrza. Próżnia wokół absorbera uniemożliwia oddanie ciepła na zewnątrz i w całości transportuje je do instalacji. Efektywność jest proporcjonalna do natężenia nasłonecznienia. Ze względu na walcowaty kształt wychwytuje więcej promieni słonecznych padających pod kątem. Dodatkowa zaletą jest zdolność wykorzystania promieniowania rozproszonego. Przy temperaturze -10 stopni C na zewnątrz i optymalnym nasłonecznieniu kolektor rurowy ładuje do 70 stopni C na zbiornik.

Podsumowując: wydajność kolektora próżniowego (rurowego) w słoneczny letni dzień jest ok. 15 % większa niż kolektora płaskiego.

Ceny kolektorów słonecznych
Weźmy za przykład klasyczny zestaw solarny JUNKES. W zestawie znajdują się:
2 kolektory płaskie, zestaw przyłączeniowy, zestaw odpowietrznika, czynnik grzewczy, 2 zestawy mocujące dla kolektorów, 2 zestawy do dachówki, zestaw podłączeniowy naczynia wzbiorczego, naczynie wzbiorcze do instalacji solarnej o pojemności 18l, podwójna stacja pompowa, regulator solarny do c.w.u., zasobnik solarny dwuwężownicowy.
Łączna cena zestawu netto to: 12 757 zł (brutto: 15 563,54 zł)
Cena montażu to ok. 3800 zł +VAT
Cena instalacji miedzianej to ok. 550 zł (brutto)
Czyli cna całkowita kupna i montażu oscyluje wokół 20 180 zł (jeśli montażysta zaproponuje mały rabat).

Gdzie instalować?
Praca kolektora jest najbardziej wydajna gdy jest zwrócony w kierunku południowym. Można go instalować wszędzie gdzie nie przysłoni go cień. Może być na dachu, na ścianie budynku, przy ścianie na gruncie, a także jako element wolnostojący w ogrodzie.

Energia elektryczna ze słońca?
Inną formą wykorzystania energii słonecznej są Baterie słoneczne. Jest to niemal bezpłatna forma pozyskiwania i przetwarzania energii z fotonów. Do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną służy ogniwo fotowoltaiczne (inaczej fotoogniwo, solar lub ogniwo słoneczne). W zależności od szerokości geograficznej zastosowanie systemów solarnych jest mniej lub bardziej efektywne, ale na pewno należy zastanowić się nad ich zastosowaniem.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-19 14:19:20
Tagi do artykułu: dom pasywny | kolektory | ogrzewanie | kolektory płaskie | Kolektory próżniowe | baterie słoneczne | ogniwa fotowoltaiczne
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czy warto inwestować w instalacje solarne?

kolektory słoneczne
W rozważaniach na temat zakupu instalacji solarnej nasi klienci trafiają na kategorie ekonomiczne i wątpliwości natury technicznej. Nieraz zdarza się, że zadają pytania, jak zamontować kolektory w nietypowych sytuacjach i kiedy taka instalacja się zwróci?.

W rozważaniach na temat zakupu instalacji solarnej nasi klienci trafiają na kategorie ekonomiczne i wątpliwości natury technicznej...

Kolektory słoneczne - opinie specjalisty

kolektory słoneczne
W swojej codziennej pracy spotykam się z klientami którzy sądzą, że o technologii kolektorów słonecznych powiedziano już wszystko a proponowane na rynku rozwiązania nie wnoszą nic nowego. Jednak pracując w firmie Schüco nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem! Z chęcią tłumaczę wszystkim zainteresowanym jak można pełniej wykorzystać darmową energię, którą obdarza nas natura...

Inwestycja w gruntową pompę ciepła – poradnik cz. 2

dom
Z pierwszej części poradnika o inwestycji w gruntową pompę ciepła wiemy już, że decyzję o montażu tego systemu warto podjąć na etapie tworzenia projektu domu. Ponadto dowiedzieliśmy się w jaki sposób obniżyć koszt inwestycji w instalację pompy ciepła, a także jak wybrać dolne źródło energii i kolektor. Co jeszcze warto wiedzieć i jak wybrać gruntową pompę ciepła?

Domy ekologiczne

Domy energooszczędne
Prowadząc zdrowy tryb życia, pragniemy mieszkać w otoczeniu, które będzie przyjazne środowisku. Związane jest to także z budowaniem ekologicznych domów i mieszkań. Pomimo tego, że wydatki związane z budową takiego domu są większe niż tradycyjnego budynku, to niskie koszty utrzymania i eksploatacji przekonują coraz więcej osób do takiego rozwiązania.