X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Karmniki dla ptaków

Ogród
Gdy dzień robi się coraz krótszy, a za oknem temperatura spada poniżej zera, zwierzętom, a w szczególności ptakom, trudno znaleźć pokarm. Dokarmianie z pewnością ułatwi im przetrwanie, czasami bardzo surowych, warunków zimowych. Dzięki takiej pomocy czerpiemy nie tylko osobistą satysfakcję, ale też pogłębiamy wiedzę o lokalnej przyrodzie.


Zanim zaczniemy dokarmiać ptaki, należy przygotować odpowiedni karmnik. Powinien on posiadać wysuwaną szufladę ułatwiającą sprzątanie, a także daszek chroniący pokarm przed opadami i wiatrem.

Karmniki dla ptaków możemy wykonać nawet z kawałka drewna brzozowego, olchowego, lipowego bądź topolowego. Wystarczy w nim nawiercić otwory, które później wypełnimy smalcem lub ptasią karmą. Tak szybko przygotowany karmnik dla ptaków można śmiało powiesić na ogrodowym drzewie.
Karmnik
W większych sklepach ogrodniczych można kupić karmniki automatyczne, które dawkują karmę w miarę potrzeby. Pokarm nie zalega w nadmiarze, nie moknie na deszczu, oraz nie jest rozwiewany przez wiatr. Ptaki wydziobują jedzenie z półeczki, które uzupełnia się automatycznie z pionowego zbiornika. Karmnik automatyczny ma podwójne zastosowanie, ponieważ zimą można go wypełnić nasionami, a latem może służyć jako poidełko.


Karmniki
Bardzo prostym rozwiązaniem jest także zawieszenie siatki, w do której włożymy kulę z ziaren i orzechów, zlepionych tłuszczem, albo kawałka słoniny na sznurku.
Karmniki
Oczywiście dużą popularnością nadal cieszą się karmniki prostokątne z dwuspadowym daszkiem. Obecnie w sklepach dostępne są bardzo ładne karmniki w tej tradycyjnej formie, ale wykonane z dużą starannością. Detale takie jak okna, okiennice czy komin sprawią, że nasz karmnik nabierze wyjątkowego charakteru. Dodatkowo, po zimie taka budka może spełniać rolę ptasiego domku lęgowego. Takie budki lęgowe pomogą ptakom, a jednocześnie pozwolą zaprosić je na dłużej do naszego ogrodu.
Ptak
Umieszczając karmnik pamiętajmy by znajdował się z dala od krzewów oraz innych miejsc, będących doskonałą kryjówką dla kotów polujących na ptaki. Karmnik dla ptaków należy zamontować w miejscu zacisznym, około 1,5 metra nad ziemią.
Ptaki
Dokarmianie należy rozpocząć po nastaniu mrozów, a zakończyć wraz z odwilżą. Rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-08-21 09:42:21
Tagi do artykułu: karmniki | ogrody | krzewy
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów