X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Karmniki dla ptaków

Ogród
Gdy dzień robi się coraz krótszy, a za oknem temperatura spada poniżej zera, zwierzętom, a w szczególności ptakom, trudno znaleźć pokarm. Dokarmianie z pewnością ułatwi im przetrwanie, czasami bardzo surowych, warunków zimowych. Dzięki takiej pomocy czerpiemy nie tylko osobistą satysfakcję, ale też pogłębiamy wiedzę o lokalnej przyrodzie.


Zanim zaczniemy dokarmiać ptaki, należy przygotować odpowiedni karmnik. Powinien on posiadać wysuwaną szufladę ułatwiającą sprzątanie, a także daszek chroniący pokarm przed opadami i wiatrem.

Karmniki dla ptaków możemy wykonać nawet z kawałka drewna brzozowego, olchowego, lipowego bądź topolowego. Wystarczy w nim nawiercić otwory, które później wypełnimy smalcem lub ptasią karmą. Tak szybko przygotowany karmnik dla ptaków można śmiało powiesić na ogrodowym drzewie.
Karmnik
W większych sklepach ogrodniczych można kupić karmniki automatyczne, które dawkują karmę w miarę potrzeby. Pokarm nie zalega w nadmiarze, nie moknie na deszczu, oraz nie jest rozwiewany przez wiatr. Ptaki wydziobują jedzenie z półeczki, które uzupełnia się automatycznie z pionowego zbiornika. Karmnik automatyczny ma podwójne zastosowanie, ponieważ zimą można go wypełnić nasionami, a latem może służyć jako poidełko.


Karmniki
Bardzo prostym rozwiązaniem jest także zawieszenie siatki, w do której włożymy kulę z ziaren i orzechów, zlepionych tłuszczem, albo kawałka słoniny na sznurku.
Karmniki
Oczywiście dużą popularnością nadal cieszą się karmniki prostokątne z dwuspadowym daszkiem. Obecnie w sklepach dostępne są bardzo ładne karmniki w tej tradycyjnej formie, ale wykonane z dużą starannością. Detale takie jak okna, okiennice czy komin sprawią, że nasz karmnik nabierze wyjątkowego charakteru. Dodatkowo, po zimie taka budka może spełniać rolę ptasiego domku lęgowego. Takie budki lęgowe pomogą ptakom, a jednocześnie pozwolą zaprosić je na dłużej do naszego ogrodu.
Ptak
Umieszczając karmnik pamiętajmy by znajdował się z dala od krzewów oraz innych miejsc, będących doskonałą kryjówką dla kotów polujących na ptaki. Karmnik dla ptaków należy zamontować w miejscu zacisznym, około 1,5 metra nad ziemią.
Ptaki
Dokarmianie należy rozpocząć po nastaniu mrozów, a zakończyć wraz z odwilżą. Rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-08-21 09:42:21
Tagi do artykułu: karmniki | ogrody | krzewy
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?

Rok w ogrodzie - listopad

owoce
Przed nami zimowe mroźne miesiące. Dziś opiszemy dla Państwa prace, jakie mamy do wykonania w ogrodzie właśnie teraz.
Przede wszystkim powinniśmy zamknąć dopływ wody do kranu w ogrodzie. W okresie mrozów woda mogłaby, bowiem rozsadzić instalację wodną.
Powinniśmy również opróżnić z wszelkich preparatów beczki, oczyścić narzędzia ogrodnicze, naoliwić je i schować na czas zimy.