X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Lantana pospolita

Lantana pospolita
Lantana to kilkuletni, zawsze zielony krzew z rodziny werbenowatych, dorastający do 3 metrów wysokości. Lantana to gatunek trujący dla ludzi i zwierząt, wszystkie części rośliny zawierają toksyczne substancje. Pochodząca z Ameryki Środkowej, dziś hodowana jest jako roślina ozdobna. Zaadaptowana przed wielu laty, stała się z czasem uciążliwym chwastem. Wspaniale radziła sobie w wielu zakresach warunków klimatycznych i siedliskowych, obficie rozmnażała się generatywnie i wegetatywnie, łatwo regenerowała się po uszkodzeniach, i skutecznie konkurowała z rodzimymi gatunkami.


Łodyga lantany pokryta jest nielicznymi zagiętymi cierniami oraz naprzeciwległe położonymi, nieco pomarszczonymi i owłosionymi, jajowatymi liśćmi, nieprzyjemnie pachnącymi po roztarciu i drażniącymi skórę.
Krzew rozkwita od wiosny do późnej jesieni, zmieniającymi barwę z żółtej, przez pomarańczową, na czerwoną, kwiatami. Barwę zmieniają także kuliste owoce, początkowo zielone, później purpurowe, w końcu staja granatowoczarne.


Obecnie w sprzedaży oferuje się niższe, mniej inwazyjne odmiany. W uprawie znajdziemy wiele odmian różniących się kolorem kwiatów, siłą wzrostu i pokrojem.

Decydując się na uprawę lantany wybierzmy stanowisko słoneczne, widne. W Polsce lantana nie zimuje, aby przetrwała zimę wymaga przeniesienia w chłodne, widne miejsce, o temperaturze 8-14°C. Wiosną i latem znowu może zdobić nasz ogród. Lantana kwitnie obficie w upalne lata, natomiast słabiej, gdy lato jest chłodne i deszczowe.
Sadzonki zielne lantany możemy pobierać w lis­topadzie z roślin przeniesionych jesienią do szklarni. W temperaturze około 20°C sadzonki powinny ukorzenić się mniej więcej do 3-4 tygodni. Po ukorzenieniu roślinki przesadzamy do doniczek o średnicy 12 centymetrów i uprawiamy w temperaturze około 16-18°C, zapewniając roślince dob­re warunki świetlne oraz prze­puszczalne, lekko kwaśne podłoże. Doskonałym podłożem będzie substrat torfowy i ziemia kompostowa wymieszane w stosunku 2:1. Gdy roślinka silnie się rozkrzewi, warto temperaturę obniżyć do 10-12°C na okres mniej więcej 3 tygodnie celem przyspieszenia kwitnienia. Podczas fazy wegetatywnej lantana wymaga regularnego podlewania i dość intensywnego nawożenia. Po wytworzeniu przez sadzonkę pnia, uszczykujemy jej wierzchołek wzrostu, a temperaturę obniżamy do 12-14°C, tak by uzyskać zwartą koronę.
Chcąc uformować kształtną roślinę możemy ponownie przyciąć jej pędy. Zabieg ten trzeba jednak wykonać przed przechłodzeniem.

Po wystawieniu roślinki na zewnątrz musimy pamiętać, że zbyt intensywne podlewanie i nawożenie wzmaga wzrost pędów, co odbija się kosztem rozwoju kwiatów. Jeśli zachowamy umiarkowane podlewanie i cotygodniowe zasilanie nawozem wieloskładnikowym, a roślinka wciąż słabo kwitnie, przyczyną może być niedobór światła lub za niska temperatura. Także systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów korzystnie wpłynie na jej kwitnienie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy liściaste
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-03-03 07:29:08
Tagi do artykułu: krzewy | kwiaty | ogród | sadzonki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze wysokości do 8 m. Liście eliptyczne do owalnych, siedzące na krótkich ogonkach. Kwiaty kremowobiałe i bladoróżowe, pachnące, do 2 cm średnicy. Szczególnie ozdobny jesienią ze względu na grona czerwonych jagód i żółto zabarwione liście. Owoce mają wspaniałe właściwości lecznicze, zawierają dużo witaminy C i kwasów organicznych. Doskonały na nalewki.
Cytryniec jest gatunkiem dwupiennym. Dla produkcji owoców należy sadzić oba rodzaje krzewów: męskie i żeńskie.

Jak sadzić róże?

różeRóże to wspaniałe krzewy mające wielu wielbicieli. Jeżeli chcesz aby zagościły również i w Twoim ogrodzie, poznaj zasady ich sadzenia. Oto jakie sadzonki wybrać, jak przygotować glebę oraz jak i kiedy sadzić róże...