X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Piwnica - budować czy nie?

Jeśli spytamy dziecko co to jest piwnica, pewnie powie nam, że najciemniejsze miejsce w domu, gdzie czyhają na nas potwory i straszydła. Na szczęście z biegiem lat nasze poglądy się zmieniają. Piwnica już nie straszy, a przydaje się jako kotłownia, spiżarnia czy po prostu graciarnia. Jednak coraz częściej z niej rezygnujemy. Przemawiają za tym przede wszystkim kwestie finansowe. Czy jednak zawsze warto z niej rezygnować?


piwnicaOdpowiedź brzmi: nie, ale. I właśnie o to „ale” się wszystko rozchodzi. Należy przeanalizować plusy i minusy wynikające z posiadania piwnicy. Przede wszystkim przy podejmowaniu decyzji musimy wziąć pod uwagę potrzeby użytkowe, wielkość i kształt działki, ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu i poziom wody gruntowej, aby nie okazało się, że po którejś zimie zaskoczy nas woda w piwnicy.

Co przemawia za niepodpiwniczonym domem:
- wysoki poziom wody gruntowej;
- teren słabo przepuszczalny (po gwałtownych ulewach stoi woda);


- zawyżone koszty - większy i głębszy dół pod dom, usunięcie kilkudziesięciu (a czasem nawet kilkuset) metrów sześciennych ziemi, wykonanie ścian i stropu piwnicy;
- wydłużony czas budowy całego domu;
- problem z kanalizacją – jeśli budujemy dom na terenach, gdzie nie ma kanalizacji, ścieki trzeba odprowadzać do szamba. Trzeba zainstalować specjalną pompę, gdyż nie jesteśmy w stanie zakopać szamba na głębokość 5m, tak aby ścieki spływały grawitacyjnie.
- izolacja – musi być bardzo szczelna, zwłaszcza przeciwwodna. Jest to ważne na gruntach podmokłych. Izolacja ścian piwnicy musi być wykonana bardzo starannie, gdyż później nie mamy możliwości powrotu i naprawy.


Kiedy budowa piwnicy ma sens:
- gdy nasza działka jest na tyle mała, że nie ma miejsca na pomieszczenia gospodarcze;
- jeśli rozmiar działki zmusza nas do zrobienia domu o małej powierzchni, i musimy go rozbudowywać w górę (wtedy w piwnicy zmieścimy kotłownie, narzędzia ogrodnicze i sprzęt sportowy, suszarnie, pralnie czy spiżarnie);
- kiedy chcemy mieć duży garaż, a szkoda nam cennego miejsca na terenie działki, w tym wypadku jednak musimy pamiętać, żeby kąt podjazdu nie był zbyt duży (w zimie możemy mieć problem z wyjechaniem z garażu);
- przede wszystkim wtedy, kiedy poziom wód gruntowych jest nie za wysoki.


Warto mieć również na uwadze, że całkowite podpiwniczenie, jest uzasadnione tylko w przypadku domów o małym rzucie i dwóch kondygnacjach. Jesteśmy w stanie ją wtedy racjonalnie i w całości wykorzystać. W przypadku dużych domów całkowite podpiwniczenie jest bezzasadnym i zupełnie niepotrzebnym zwiększeniem powierzchni gospodarczej domu.

Schody do piwnicyJeśli się już zdecydowaliśmy na piwnice, musimy pamiętać, że jest tak samo ważnym pomieszczeń jak np. kuchnia i również trzeba zadbać o jej odpowiedni wygląd. Przede wszystkim należy zapewnić wygodne zejście do niej. Wybranie ładnych drzwi do piwnicy, sprawi ze wejście nie będzie musiało być ukryte, i nawet w centralnym miejscu będzie zdobić. Kolejnym ważnym elementem są schody do piwnicy. Nie powinny być za strome, najlepiej gdyby miały takie same proporcje jak te, które prowadzą na poddasze. Wysokość piwnicy powinna być dobrana tak, aby nas nie przytłaczała i pozwalała na normalne użytkowanie. Jeśli będzie nam służyć jako pomieszczenie gospodarcze to taka rozsądna wysokość piwnicy wynosi 2,30 – 2,50m, jeśli jednak planujemy salę gimnastyczną czy pokój rekreacyjny, to wysokość powinna być min 2,50m.
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie jej doświetlenie. Warto skusić się na okno w piwnicy. Światło dzienne jest przede wszystkim darmowe, a przy okazji nie odcina nas całkowicie od otoczenia i daje minimalny podgląd na to co się dzieje wkoło domu.
Ważne jest, żeby nie traktować jej jak pomieszczenia klasy B. Ściany pomalujmy na jasne pastelowe kolory, a posadzkę połóżmy taką samą jak na parterze. Da to bardzo fajny efekt ciągłości, podczas przechodzenia z jednej kondygnacji na drugą.

Pomysłów na fajne i ciekawe zaadaptowanie piwnicy jest mnóstwo, i tak naprawdę decydującym czynnikiem jest spełniana przez nią funkcja.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
2016-03-11 03:29:55
Tagi do artykułu: piwnice | Izolacja ścian piwnicy | drzwi | schody do piwnicy | wysokość piwnicy | okna w piwnicy
 
Powiązane galerie:
Galeria Schody Schody      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Termoizolacja garażu i piwnicy

ocieplanie
Wakacyjne remonty przeprowadza się nie tylko w celu usunięcia usterek, odświeżenia elewacji i wnętrz. Są one także okazją do przygotowania domu na mokre i mroźne pory roku. Aby poprawić komfort cieplny nadchodzącym sezonie grzewczym i oszczędzić na ogrzewaniu warto sprawdzić izolacyjność termiczną stropu w piwnicy, oraz ścian w przylegającym do budynku garażu.

Domowy warsztat

elektronarzędzia
Domowy warsztat to ważne pomieszczenie dla każdego mężczyzny, który lubi majsterkować. Mimo że drobne naprawy nie odbywają się codziennie, warto zawczasu zadbać o to, by wszystkie przydatne akcesoria miały swoje stałe miejsce. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w razie awarii szybko i bezproblemowo znajdziemy niezbędne narzędzia.

Garderoba w wielkim mieście - zabudowy warte każdej kobiety

garderoba
W każdym domu potrzeba dużo miejsca na ubrania, buty i dodatki, które chcielibyśmy utrzymać w porządku. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest garderoba, w której schowamy nie tylko potrzebne, na co dzień rzeczy, ale także paski, torebki i krawaty. Przestronna garderoba to marzenie każdej kobiety. Firma Komandor w swojej ofercie posiada szeroką gamę nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, które spełniają to marzenie i pozwalają aranżować przestrzeń mieszkalną, według własnych potrzeb.

Drzwi wewnętrzne

drzwi wewnętrzne
Bierzemy się właśnie za remont naszego domu, mieszkania... Mamy już wszystko obmyślone: kolory ścian, jaka będzie podłoga, wiemy już które meble zakupimy. Pozostaje jeszcze jeden ważny element, który nie tylko będzie oddzielał różne pomieszczenia od siebie, ale także doda „kropkę nad i” naszemu wnętrzu, podkreśli jego styl i unikalny charakter. Nie ma się co spieszyć przy wyborze, gdyż całość musi ze sobą idealnie współgrać. Jednak wygląd to nie jedyna cecha która powinniśmy się kierować przy wyborze...