Rabaty żwirowe

Rabaty żwirowe,zakładanie ogrodu

fot. Rabaty żwirowe,zakładanie ogrodu

Rabaty żwirowe sprawią, że nasz przydomowy ogród nabierze ciekawego wyglądu. Materiał ten doskonale spisuje się zdobiąc niewielkie miejskie ogrody, w których bardzo często brakuje miejsca na bujniejszą roślinność. Zaletą żwiru jest jego zróżnicowana kolorystyka, która pozwala nam na duże możliwości komponowania barw na rabacie. Najczęściej wykorzystywany jest jasny żwir, dzięki któremu nasz ogród będzie wyglądał schludnie i elegancko.

Rabaty żwirowe mogą być zakładane w mocno nasłonecznionych miejscach, nadając im charakter śródziemnomorski lub japoński. Doskonale spiszą się także w miejscach bardziej zacienionych, gdzie jasna barwa żwiru rozjaśni miejsce. Ponadto żwir dzięki swoim właściwością zmniejsza parowanie wody z gleby, dzięki czemu nie będziemy musieli pamiętać o częstym podlewaniu roślin rosnących na rabacie.

kaktusy

Zobacz również: Ogród na balkonie

fot. kaktusy

Żwir możemy rozsypać na rabacie, na której już rosną rośliny, stosując go tak samo jak każdy inny materiał ściółkowy. Wcześniej jednak powinniśmy usunąć chwasty, przekopać i wyrównać glebę na rabacie. Warstwa żwiru o grubości nie mniejszej niż 3 cm powinna być równomiernie rozsypana. Taka grubość warstwy materiału powinna zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawianie się chwastów jednocześnie chroniąc przed mrozem roślinny bardziej wrażliwe.

Jeżeli nasza rabata będzie tworzona od nowa należy wcześniej zaplanować nasadzenia. Warto wybrać rośliny wyraziste, o ciekawym pokroju i wyrazistym kolorze. W ten sposób będą ciekawie kontrastować z jasnym żwirem pokrywającym glebę. Następnie, tak jak w przypadku tradycyjnej rabaty, odchwaszczamy, przekopujemy oraz wyrównujemy glebę. Na tak przygotowanej glebie warto umieścić materiał izolujący, który zapobiegnie rozwojowi chwastów. Taki materiał powinien być przepuszczalny dla wody oraz powietrza. W tym przypadku najlepiej spisze się agrowłóknina ściółkująca, mata szkółkarska czy cienka geowłóknina. Folia nada się tylko w momencie, gdy porobimy w niej dodatkowe nacięcia, tak by powietrze i woda mogły przenikać.

ogród

Zobacz również: Ogród marzeń

fot. ogród

Rabaty żwirowe najlepiej zakładać wtedy, gdy ziemia jest dostatecznie wilgotna, czyli jesienią lub wiosną. Natomiast latem należy ziemię solidnie podlewać. Pielęgnacja tego rodzaju rabat ogranicza się do sporadycznego usuwania chwastów, wyrównywania powierzchni czy podlewania. Nie można zapomnieć o nawożeniu roślin. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się nawóz płynny.

A jeśli już jesteśmy przy roślinach to… bardzo dobrze na rabacie żwirowej prezentować się będą: azalie, bambusy, cyprysiki, funkie, jukki, kosaćce, miskanty, rodgersje, rozchodniki okazałe czy wilczomlecze. Warto pamiętać o intensywnie zabarwionej roślinności np. ciemnozielonych cisach i żywotniku, oraz krzewach o różnokolorowych liściach takich jak berberysy, klony japońskie, ostrokrzewy i tawuły. Nasz ogród na pewno przyjemnie zaskoczy, gdy zakwitnie w odcieniach niebieskich i srebrnych, by tak się stało posadzić powinniśmy budleje, bylicę, goździki, lawendę, kocimiętki lub/i kocanki.

Bardzo popularne na tego typu rabatach są miniaturowe rośliny lub odmiany nadające się do formowania. W tym przypadku doskonale sprawdzi się bukszpan, z którego łatwo uformujemy kulę lub bardziej wymyślny kształt.

Na rabatach żwirowych należy zrezygnować z roślin szybko rosnących, tworzących rozłogi oraz wymagających częstego podlewania. Warto także posadzić trawy, które mają bardzo dekoracyjne liście. Co prawda jesienią ich liście zamierają, ale pozostają w postaci dekoracyjnych, suchych kęp.

Sending
Ocena artykułu
3 (1 głos)