X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Turbiny wiatrowe
Korzystanie z przydomowej elektrowni wiatrowej wspomaga system centralnego ogrzewania czy ciepłej wody. Znacznie ogranicza zużycie konwencjonalnych nośników energii - oleju opałowego, gazu, węgla czy energii elektrycznej. Równocześnie zmniejsza się emisja CO2 do atmosfery.

Dzięki zainstalowaniu małej elektrowni wiatrowej w pobliżu domu mamy własne, niezależne źródło energii, z którego mogą być, w razie potrzeby, zasilane różnego rodzaju odbiorniki. Bardzo dobrze sprawdzają się do zasilania domów odpowiednio ocieplonych, które potrzebują niewielkie ilości prądu.
Taka mała elektrownia wiatrowa może dostarczać prąd na potrzeby odbiornika wydzielonego, czyli działającego niezależnie od sieci energetycznej. Może to być:
- obwód wydzielony – zazwyczaj niskonapięciowy, który działa niezależnie od pozostałej instalacji elektrycznej w domu;


- cała instalacja domowa - odłączana jest od sieci na czas korzystania z energii wytworzonej przez przydomową elektrownię.

Przydomowe elektrownie wiatrowe działają wtedy, gdy wieje wiatr. Instaluje się w nich jeden z dwóch rodzajów prądnic. Elektrownie z prądnicą prądu stałego mogą zasilać obiekty, jeżeli są one wyposażone w regulator napięcia oraz akumulatory do gromadzenia energii. Natomiast elektrownie wyposażone w prądnice małe, trójfazowe muszą mieć falownik aby dostarczać prąd przemienny.

Ze względu na moc elektrownie wiatrowe dzieli się na:
- mikroelektrownie wiatrowe – są to modele poniżej 100 W mocy. Najczęściej używane są do ładowania baterii akumulatorów, które stanowią zasilanie obwodów wydzielonych. Takie mikroelektrownie można także wykorzystywać do zasilania np. pojedynczych lamp lub nawet poszczególnych pomieszczeń czy urządzeń;
- małe elektrownie wiatrowe – mają moc od 100 W do 50 kW. Zapewniają energię elektryczną w pojedynczych gospodarstwach domowych czy w niewielkich firmach. Bardzo znane są elektrownie 3-5 kW. Ich moc wspomagana energią zgromadzoną w akumulatorach często wystarcza do zasilania oświetlenia, układów pompowych, sprzętu czy artykułów gospodarstwa domowego;
- duże elektrownie wiatrowe – charakteryzują się mocą powyżej 100 kW. Przede wszystkim stosowane są do wytwarzania prądu, który sprzedawany jest sieci elektroenergetycznej.

Aby wybrać najdogodniejsze miejsce do zainstalowania wiatraków, można posłużyć się atlasami oraz mapami wietrzności. Jednak warto wiedzieć, że w regionie uważanym za bezwietrzny, budowa małej elektrowni wiatrowej, może okazać się opłacalna. Jednak umiejscowienie przydomowego wiatraka powinno być za każdym razem dobierane do lokalnych warunków i poprzedzone badaniami wietrzności w danej okolicy. Ilość produkowanej energii elektrycznej przede wszystkim zależy od prędkości wiatru. Warto wiedzieć, że im wyżej jest usytuowany wiatrak, tym produkcja energii jest większa.
Najczęściej wiatraki umieszczane są obok domu, na masztach, które osadzone są w gruncie. Małe wiatraki mogą być także instalowane na dachach domów. W takim przypadku, konstrukcja dachu powinna być przystosowana do takiego obciążenia.
Turbiny wiatrowe mogą być montowane na niezależnych masztach z odciągiem lub na wieżach osadzonych w fundamencie.
Domowe turbiny wiatrowe, które zostały osadzone na wieżach z fundamentem, traktowane są jako obiekt budowlany i podlegają prawu budowlanemu. Dlatego też do budowy takiego wiatraka potrzebne jest zezwolenie na budowę.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Anna Dębiec
2016-07-02 12:06:20
Tagi do artykułu: przydomowa elektrownia wiatrowa | energia elektryczna | elektrownia wiatrowa | Instalacja elektryczna | elektrownia | wiatraki | dachy | Turbiny wiatrowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
energia elektryczna

Jaką moc mają domowe urządzenia?

Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?
instalacje elektryczne

Instalacja elektryczna w domu

Kupując mieszkanie od dewelopera, z drugiej ręki, czy też budując dom, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie techniczne. Między innymi na stan instalacji elektrycznej.
przewody elektryczne

Co oznaczają poszczególne kolory kabli elektrycznych?

O ile modernizację instalacji należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami, tak drobne prace przy domowej elektryce można wykonać we własnym zakresie. Mowa tu o wymianie włączników, lamp sufitowych i kinkietów, oraz gniazdek. Trzeba jedynie wiedzieć co oznaczają poszczególne kolory kabli, a także pamiętać o zachowaniu ostrożności i wyłączeniu napięcia przed przystąpieniem do pracy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

paragraf
Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...

Nasz prywatny aquapark

basen
Coraz częściej basen stanowi element naszego domu. Dobrze i estetycznie wykonany umożliwia nam odpoczynek i relaks w ładnym otoczeniu. Równocześnie, może stać się miejscem zabaw i towarzyskich spotkań w letnie, upalne dni.

Pielęgnacja i wycinka drzew oraz krzewów - okrzesywanie

Przycinanie pędów
Piękno ogrodu ma swoje odbicie w znajdujących się w nim kwitnących i zdrowych roślinach. Niezależnie od tego, czy ozdobne, drzewa są podstawowym elementem krajobrazu, zarówno w parkach jak i małych ogrodach. Drzewa i krzewy są czynnikiem, który kształtuje całą perspektywę, tworzy intymność oraz przestrzeń do wypoczynku i daje cień latem. Drzewa i rośliny potrzebują troskliwej i ciągłej opieki: dlatego też chcielibyśmy przedstawić kilka przemyśleń oraz istotnych wskazówek, potrzebnych do zapewnienia właściwej pielęgnacji.

Kominki elektryczne

kominek elektryczny
Blask i ciepło bijące z płonącego kominka potrafią wyczarować we wnętrzu przytulną atmosferę, a także skłaniają do refleksji, marzeń i relaksu. Warto zatem zadbać, by tańczące w palenisku języki ognia były jak najbardziej realistyczne...