X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak urządzić salon

salony
Salon jest wyjątkowym pomieszczeniem, które stanowi wizytówkę każdego domu. Jest to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając go warto zachować równowagę pomiędzy funkcjonalnością, a wystrojem.

Odpowiedni dobór mebli i dodatków, właściwie wybrane kolory ścian sprawiają, że pokój dzienny jest wyjątkowy, nawet jeśli nie ma w nim zbyt wiele miejsca. Podczas aranżacji należy starannie dobierać każdy element kompozycji. Nawet jeden źle dobrany detal może zakłócić harmonię salonu. Dlatego bardzo istotny jest nie tylko wybór stylu, ale także barw dominujących w dziennym pokoju.


Jak umeblować salon?
Umeblowanie salonu zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia oraz indywidualnego gustu domowników. Warto, aby w tak reprezentacyjnym pomieszczeniu znajdowała się kanapa. Kształt i materiał sofy jest kwestią indywidualną, ale istotne jest, by wszystkie meble w pokoju były utrzymane w jednym stylu. Jeśli salon jest duży, można rozważyć zakup sofy narożnej.Oprócz kanapy, warto wygospodarować trochę miejsca na fotele. Postawione przy niskiej ławie czy stoliku kawowym stworzą kameralną przestrzeń do rozmów.

salonyNieodłącznym elementem salonu jest telewizor. Można powieści go na ścianie lub postawić na stoliku. Może być to samodzielny mebel dedykowany tylko dla sprzętu RTV, ze specjalnymi półkami na akcesoria oraz płyty DVD. Innym opcją jest szafa z półką na TV lub meblościanka ze specjalnie wydzielonym miejscem na sprzęt RTV.

Jeśli w salonie znajdzie się jeszcze miejsce, można zdecydować się na dodatkowe meble jak kredens, komoda czy witryny, które ułatwią przechowywanie niezbędnych rzeczy.

Salon z kominkiem
Kominek w salonie to marzenie wielu osób, zwłaszcza zimową porą. Kominek nie tylko rozgrzeje w chłodne wieczory, ale także będzie stanowić ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje. Obecnie kominek w salonie przestaje być wyłącznie domeną domów jednorodzinnych. Coraz większą popularnością cieszą się kominki zasilane bioalkoholem, które bez problemu można ustawić nawet w niewielkim mieszkaniu.

salonWarto także zastanowić się nad lokalizacją kominka. Jeśli będzie on usytuowany w centrum dużego pokoju, sofę i fotele najlepiej ustawić przodem do paleniska, a tyłem do okna. Niestety takie rozwiązanie sprawia, że odcinamy się od reszty otoczenia. Zaradzić temu można wyznaczając np. dwa miejsca wypoczynkowe.

Jak urządzić mały salon?
Urządzając mały salon należy pamiętać, że istotne będzie odpowiednie dobranie kolorów ścian. Jasne kolory ścian optycznie powiększą pomieszczenie, dodadzą przejrzystości. Należy jednak pamiętać, że kolor biały ma swoje odcienie – może wpadać w szarość lub mieć kremowy odcień, który nie zawsze jest odpowiedni do niewielkich pomieszczeń. Wybierając kolor do salonu, warto zdecydować się na chłodne barwy, ponieważ w blasku słońca ciepłe kolory ścian będą wydawać się zdecydowanie bardziej intensywne, przez co pomieszczenie może wydawać się mniejsze. Natomiast zimne kolory zachowują swój odcień.
Drzwi i podłogi nie powinny przyciągać wzroku, dlatego sprawdzą się gładkie wzory. Drzwi z przeszkleniami dodatkowo optycznie dodadzą przestrzeni.
W małych salonach można postawić na niższe meble, ponieważ sprawią , że pomieszczenie będzie wyglądać na wyższe. Meble o podobnej wysokości wizualnie porządkują przestrzeń i poszerzają perspektywę.

Do niewielkiego salonu można także wybierać wielofunkcyjne i składane meble jak np. pufy z szufladkami czy schowkami. W taki sposób można zaoszczędzić trochę miejsca.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Salony
2016-08-08 23:59:59
Tagi do artykułu: meble | pokój dzienny | salony | sofy | kanapy | fotele | kominki
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Sofy, kanapy Sofy, kanapy Galeria Wnętrza Wnętrza  
 
    Najlepsze projekty domów