X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Ogrody przydomowe

dom
Kto z nas nie marzy o własnym ogrodzie, w którym w ciszy i spokoju, będziemy mogli odpocząć. Ciekawie zaprojektowany sprawi, że będziemy z dumą prezentować swoje dzieło odwiedzającym nas gościom. Oczywiście inne możliwości urządzenia ogrodu da nam duża działka, natomiast całkiem inne ta o mniejszej powierzchni. Zagospodarowując w atrakcyjny sposób działkę sąsiadującą z naszym domem, a szczególnie salonem, uzyskujemy dodatkową przestrzeń, która optycznie pozwoli nam powiększyć część wypoczynkową naszego domu.


Zanim zajmiemy się urządzeniem naszego ogrodu, warto określić wielkość naszej działki. Ogród o dużej powierzchni powinien mieć aranżację dynamiczną, zmieniającą się wraz z porami roku. Najlepiej wyglądać w nim będą rośliny posadzone w luźnych, malowniczych grupach. Dobierając nasadzania skupiamy się na drzewach i krzewach, natomiast byliny powinny być uzupełnieniem kompozycji. Dobrym rozwiązaniem będzie też podzielenie ogrodu na kameralne, mniejsze części. Tym sposobem znajdziemy miejsce na plac zabaw dla dzieci, ogródek warzywny, czy kącik wypoczynkowy.Układ mniejszych ogrodów powinien być bardziej przemyślany, prosty i czytelny. Niewielkie przydomowe ogrody powinny być dopracowane w niemal każdym detalu. Mały ogród można optycznie powiększyć, dzięki formowaniu wzdłuż ogrodzeń niewielkich wzniesień i obsadzaniu ich roślinnością. Takie miejsce jest doskonałe na utworzenie tzw. skalniaka. Ogrody skalne powinny przypominać nam fragment krajobrazu skalnego, obsadzonego roślinnością występującą na terenach górskich. Doskonale nadawać tu się będą byliny, krzewinki i niskie krzewy doskonale, które zakorzeniają się w wąskich szczelinach i przytulają się do skał. Skalniak powinien mięć stosunkowo luźną strukturę, tak by korzenie roślin mogły wzrastać pomiędzy skały, a nadmiar wody mógł spływać między kamieniami.

Jeżeli tylko nasz niewielki ogród daje nam taką możliwość, można podzielić spróbować podzielić przestrzeń działki np. kępami roślin, w taki sposób by wszystkie końce ogrodu nie były widoczne. Takie rozwiązanie da nam optycznie powiększy nasz zielony azyl.

Ogród japońskiInnym, ciekawym pomysłem jest zaprojektowanie ogrodu przydomowego w stylu japońskim. Kompozycje w stylu japońskim przypominają naturalne krajobrazy skalne, pełne żwiru i wody zamkniętej w stawach lub kaskadach. Ogrody japońskie wyróżniają się stonowaną kolorystyką oraz roślinnością, pochodzącą z Kraju Kwitnącej Wiśni lub przynajmniej ją przypominającą wyglądem (np. klony, różaneczniki, azalie, czy miniaturowe iglaki).
Nieodzownym elementem ogrodu japońskiego są kamienie, które oznaczają niezmienność i wieczność natury. Powinny mieć one naturalny formę, kolor oraz fakturę. Bardzo często pojawiają się także suche strumienie i oczka, które wypełnione są żwirem lub ozdobnymi głazami. Żwir ten grabi się w rozmaite wzory, uzyskując dzięki temu różne „nastroje”. Oczywiście w takim zakątku nie może zabraknąć malowniczo powyginanych drzew, czyli bonsai.
Innym elementem charakterystycznym dla ogrodu japońskiego jest źródełko z wodą sączącą się z bambusowych tyczek do kamiennej misy. Takie źródełko wspaniale sprawdzi się jako element dekoracyjny w niewielkim ogrodzie, gdzie nie ma miejsca na stawy i oczka wodne.

Wprowadzenie nawet paru elementów charakterystycznych dla japońskich ogrodów, pozwoli nam poczuć nutkę orientu w naszym przydomowym ogrodzie.
Zakładając ogród mamy nadzieję, że będzie nam służyć przez wiele lat. Jednak bez właściwego nawadniania nasze wysiłki skazane są na porażkę. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami zapewnić naszym roślinom odpowiedniej ilości wody, dobrym rozwiązaniem jest instalacja systemu nawadniającego. Na rynku dostępne są produkty wyposażone w automatyczny sterownik, dzięki któremu można zaprogramować częstotliwość oraz pory podlewania.

Najpiękniejsze ogrody przydomowe to te, w których chętnie spędzamy czas, ciesząc się otaczającą nas zielenią kojącą nasze nerwy. Nawet niewielkie działki, możemy zaaranżowane w taki sposób aby wnętrza ogrodu wydawały nam się rozległe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-07-17 03:08:49
Tagi do artykułu: ogród | krzewy | byliny | plac zabaw dla dzieci | skalniak | Bonsai
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogródek skalny

Ogródek skalny
Ogród skalny jest częścią ogrodu przeznaczoną do uprawy niewielkich roślin górskich między kamieniami. Pełen urokliwych, kwitnących wśród kamieni roślin ogródek jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Niezwykle dekoracyjny, imitujący naturalne środowisko w zależności od chęci właściciela ogrodu, skalniak może mieć przeróżne rozmiary. Zajmowana przez odpowiednio utrzymany skalniak powierzchnia pozostanie dekoracyjna przez cały sezon, a pagórek z kamieniami bardzo łatwo będziemy mogli utrzymać w dobrym stanie.

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.