X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Drewniane domy szwedzkie

Dom szwedzki stanowi pierwowzór domów szkieletowych. Zaprojektował go architekt Fredrik Blom w latach 20. XIX wieku – prekursor budownictwa prefabrykowanego. Natomiast w 1832 roku George Wasington Snow zastosował tzw. konstrukcję balonową do budowy swojego magazynu. Amerykanie szybko odkryli, że konstrukcja nośna domów szkieletowych może być wykonana z cieńszych elementów. Nowa wersja technologii powędrowała do Europy, a w USA na stałe wpisała się w tradycję budowlaną.


domy drewniane
Tradycyjne domy szwedzkie, pozostały na kontynencie szwedzkim, gdzie ich technologia zmieniała się latami. Domy kanadyjskie, domy amerykańskie, domy skandynawskie i domy szkieletowe, chodź na pierwszy rzut oka podobne do siebie, dzieli wiele różnic. Między domami amerykańskimi i skandynawskimi najważniejszą różnicą jest grubość elementów, z których wykonuje się szkielet. Domy kanadyjskie, tak jak domy amerykańskie wywodzą się z technologii domów szkieletowych. Szkielet domu amerykańskiego został jednak znacznie odchudzony. Przypomina konstrukcję z zapałek. Poszczególne belki są cienkie i gęsto rozmieszczone.Dom szwedzki to konstrukcja osadzona na drewnianym szkielecie. Szkielet stanowią zespolone słupy nośne o złożonej konstrukcji (zwykle o szerokości większą niż 23 cm). Ściany wypełniane są warstwą wełny mineralnej grubości 23 cm. Konstrukcję usztywnia się za pomocą płyt gipsowo-kartonowych, mocowanych od strony pomieszczeń. Na zewnątrz budynku rzadko stosuje się usztywnienie. Do szkieletu ścian często mocuje się folie wiatroizolacyjne albo gips wodoodporny. Elewacja domu szwedzkiego wykonywana jest z materiałów ekologicznych, takich jak: pionowo mocowana oblicówka drewniana, cegła okładzinowa lub tynk tradycyjny. Do pokrycia dachu powszechnie stosuje się materiały tradycyjne, takie jak: dachówki cementowe, ceramiczne lub blachodachówki. Domy szwedzkie częściej wykonywane są jako prefabrykowane niż wykonywane na miejscu budowy. Prefabrykację charakteryzuje większa dokładność wymiaru a także szybszy czas budowy. Wielkość modułów określana jest przez projektanta i przystosowywana do warunków budowy.

Obecnie, domki szwedzkie są niemal w całości prefabrykowane, tak jak domy szwajcarskie i niemieckie. Między innymi dlatego budynki wznoszone tą metodą, są podobne do siebie. Budowa szwedzkich domów, dzięki stosowanej specyfice wykonania modułów jest oszczędna – zużywa mniej drewna w porównaniu do technologii domów kanadyjskich wznoszonych niemal w całości na placu budowy.
Domy szwedzkie drewniane opierają się na słupach nośnych wykonywanych technologią łączoną, a nadproża i oczepy, dzięki konstrukcji modułowej, redukuje się do minimum.
W celu ocieplenia konstrukcji ściany wypełnia się wełną mineralną o grubości słupów (ok 23cm). Przenikalność cieplna izolatora wynosi 0,2.

Tradycyjne szwedzkie domy wykańcza się przeważnie materiałami ekologicznymi: drewnianą licówką, tradycyjnym tynkiem lub cegłą okładzinową. W wersji nietradycyjnej można zastosować tynk cienkowarstwowy, bloczki klinkierowe i siding.

Szwedzkie domy projekty
Szwedzkie projekty domów powstają z reguły na planie kwadratu, ponieważ pozwala on optymalnie zaprojektować pomieszczenia wewnątrz i konstrukcję elementów modułowych. Wysokość kondygnacji nie powinna być wyższa niż jedno piętro. Projekty domów drewnianych, budowanych z elementów prefabrykowanych, zazwyczaj nie mają piwnic. Elementy stawia się i łączy na betonowych fundamentach. Na głębokości 1m pod podłogą ukryte są przewody instalacyjne. Domy drewniane w Szwecji ogrzewane są przede wszystkim energią elektryczną. Za najefektywniejszą metodę uważa się ogrzewanie podłogowe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
2016-06-29 03:37:45
Tagi do artykułu: Domy szkieletowe | wełny mineralnej | pokrycia dachu | prefabrykaty | domy drewniane | prefabrykowane
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
rozkład domu parterowego2

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób stawia na dom parterowy. Na jaki układ pomieszczeń warto zdecydować się w parterówce?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Domy pod klucz

budowa domu
Własny dom to marzenie wielu z nas. Pośród codziennych obowiązków i zajęć, dom poza miastem, oznacza spokój, ciszę oraz odpoczynek. Wiele trudności takich jak brak czasu czy kłopoty w uzyskaniu kredytu, sprawiają, że marzenie to często odchodzi w niepamięć.
Jednak nie wszystko stracone. Coraz większe grono zwolenników zyskują domy budowane pod klucz. Jest to doskonałe rozwiązanie, szczególnie dla tych osób, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na częste wizyty na budowie.

Jeśli dom, to tylko skandynawski

dom jednorodzinny
Wielu osobom daleka Skandynawia kojarzy się z surowym klimatem i bezkresną przestrzenią. Dla innych to kraina bagien i torfowisk. Wydawać by się mogło, że północne słońce i mało żyzne podłoże nie sprzyjają roślinności. Tymczasem to właśnie w tamtejszych lasach bierze swój początek budulec do konstrukcji ekologicznych domów.

Dom modułowy

budowa domu
Domy modułowe z gotowych elementów, produkowanych w fabryce, to alternatywa dla tradycyjnych metod budowy domu. Technologia od wielu lat jest obecna na naszym rynku, jednak dopiero od niedawna zaczyna być dostrzegana i cieszy się coraz większym zaufaniem.

Budownictwo prefabrykowane czy tradycyjne?

budowa domu
Elegancki i komfortowy dom, gotowy do zamieszkania po 3 miesiącach od rozpoczęcia budowy? Chociaż brzmi niczym bajka, jest to propozycja jak najbardziej realna. Wszystko za sprawą budownictwa prefabrykowanego. Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System sp. z o.o., wyjaśnia na czym polega idea domów z prefabrykatów i czym tego typu budownictwo różni się tradycyjnego, murowanego.