Ocieplanie roślin

Ochrona bylin przed zimą

fot. Ochrona bylin przed zimą

Gdy z dnia na dzień jest coraz chłodniej, warto zatroszczyć się o nasze ogrodowe rośliny. Dzięki odpowiedniej osłonie, możemy je uchronić przed niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem. Niektóre rośliny uprawiane w pojemnikach, można bez problemu przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jednak takiej możliwości nie mamy w przypadku roślin sadzonych do gruntu. Wtedy wiele naszych ogrodowych roślin wymaga zabezpieczenia przed wpływem niskich temperatur.

By skutecznie zabezpieczyć rośliny przed zimnem można zastosować:
siatki cieniujące – są stosowane przede wszystkim w celu osłonięcia roślin zimozielonych. Wykonywane są z materiałów wysokiej jakości, nieprzepuszczających promieni UV. Skutecznie chronią nie tylko przed słońcem ale także przed wiatrem.
agrowłóknina – chroni pędy roślin przed przymrozkami oraz poprawia warunki cieplne. Dużym atutem agrowłókniny jest słabe nagrzewanie się pod wpływem promieni słonecznych oraz duża przepuszczalność powietrza.
obumarłe liście krzewów – ułożone na roślinie stanowią warstwę izolacyjną i skutecznie chronią pędy roślin przed przymrozkami. Jednak dobrze wiedzieć, że stosowanie ich wspomaga rozwój grzybów i patogenów.
maty słomiane i chochoły – są to okrycia roślin znane od wielu lat. Dzięki nim można okryć większe rośliny, a dodatkowo nie powodują zaparzania się roślin. Maty słomiane doskonale nadają się do zabezpieczania pni drzew.
kopczykowanie – jest to metoda polegająca na formowaniu kopców ziemnych wokół nasady pni drzew. W przypadku roślin piennych, należy uprzednio położyć pędy na ziemi, a następnie delikatnie przysypać je ziemią.
ściółkowanie gleby – polega na przykrywaniu gleby wokół roślin przekompostowanym obornikiem, korą lub gałęziami drzew iglastych.

Bardzo często w naszym ogrodzie, sadzimy rośliny, które przeznaczone są na cieplejsze stanowiska. Przetrwają one zimę, tylko wtedy gdy zostaną odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. Rośliny okrywamy dopiero wtedy gdy temperatura w nocy spadnie poniżej -5°C. Jeżeli jednak zapewnimy im zbyt ciepłe okrycie – mogą zacząć gnić.
Szczególnie narażone na działanie mrozu i wiatru są posadzone, młode rośliny. Jeżeli chcemy cieszyć się nimi w przyszłym sezonie, warto zadbać o dokładne i staranne zabezpieczenie ich przed zimą.

Przeczytaj: Wrzosy w ogrodzie
Chochoły

fot. Chochoły

Byliny
Okrywamy warstwą kory, słomy, trocin lub suchymi liśćmi. Gdy mrozy za oknem są długotrwałe i ostre, warto dołożyć dodatkową warstwę tak by wynosiła ona 15-20 cm. Wrażliwym na mróz trawom ozdobnym należy związać suche liście i kwiatostany, a następnie okryć je warstwą słomy, liści lub agrowłókniny.

Zimozielone drzewa i krzewy
Rośliny o płytkim systemie korzeniowym należy szczególnie zabezpieczyć przez działaniem mrozów. W tym celu glebę wokół rośliny należy okryć korą, liśćmi lub trocinami. Części nadziemne przykrywamy stroiszem lub siatką cieniującą, w celu osłonięcia rośliny przez promieniowaniem UV i wiatrem. Równie dobrym sposobem jest zastosowanie parawanów z włókniny.
Warto pamiętać, że rośliny zimozielone należy podlewać nawet zimą. W czasie odwilży, woda wyparowuje przez ich liście, co może doprowadzić do uschnięcia rośliny.

Zobacz również: Mięta

Drzewa i krzewy
Drzewa i krzewy można osłonić chochołami lub tekturą falistą, a podstawę osłony podsypać korą, liśćmi, trocinami lub ziemią.
Róże obsypujemy kopczykiem ziemi na wysokość 20-40 cm. Natomiast odmiany pnące warto okryć matami słomianymi lub włókniną. Róże pienne okrywamy matą słomianą lub mata tekturową.
Młode pnącza, które kwitną na pędach starszych niż jednoroczne, można okryć matami słomianymi, które są przymocowane do podpór podtrzymujących pnącze.

Rośliny w donicach
Przede wszystkim należy okryć donice, ponieważ podłoże bardzo łatwo ulega przemarznięciu i wyschnięciu. Najprostszym sposobem jest umieszczenie roślin w kartonie wypełnionym liśćmi, torfem lub pogiętymi gazetami.

Trawnik
By odpowiednio zniósł zimę, warto zgarnąć z niego zalegające liście i inne resztki organiczne. Będziemy mieć wtedy pewność, że nie będą one gnić pod śniegiem i nie uszkodzą w ten sposób murawy. Jeżeli tylko pogoda odpowiada i sprzyja wzrostowi trawy, kośmy ja w miarę potrzeby. Warto również zastosować nawóz potasowy, który wzmocni odporność roślin na mróz.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)