X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ocieplanie roślin

Ochrona bylin przed zimą
Gdy z dnia na dzień jest coraz chłodniej, warto zatroszczyć się o nasze ogrodowe rośliny. Dzięki odpowiedniej osłonie, możemy je uchronić przed niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem. Niektóre rośliny uprawiane w pojemnikach, można bez problemu przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jednak takiej możliwości nie mamy w przypadku roślin sadzonych do gruntu. Wtedy wiele naszych ogrodowych roślin wymaga zabezpieczenia przed wpływem niskich temperatur.


By skutecznie zabezpieczyć rośliny przed zimnem można zastosować:
- siatki cieniujące - są stosowane przede wszystkim w celu osłonięcia roślin zimozielonych. Wykonywane są z materiałów wysokiej jakości, nieprzepuszczających promieni UV. Skutecznie chronią nie tylko przed słońcem ale także przed wiatrem.
- agrowłóknina - chroni pędy roślin przed przymrozkami oraz poprawia warunki cieplne. Dużym atutem agrowłókniny jest słabe nagrzewanie się pod wpływem promieni słonecznych oraz duża przepuszczalność powietrza.


- obumarłe liście krzewów - ułożone na roślinie stanowią warstwę izolacyjną i skutecznie chronią pędy roślin przed przymrozkami. Jednak dobrze wiedzieć, że stosowanie ich wspomaga rozwój grzybów i patogenów.
- maty słomiane i chochoły - są to okrycia roślin znane od wielu lat. Dzięki nim można okryć większe rośliny, a dodatkowo nie powodują zaparzania się roślin. Maty słomiane doskonale nadają się do zabezpieczania pni drzew.
- kopczykowanie - jest to metoda polegająca na formowaniu kopców ziemnych wokół nasady pni drzew. W przypadku roślin piennych, należy uprzednio położyć pędy na ziemi, a następnie delikatnie przysypać je ziemią.
- ściółkowanie gleby - polega na przykrywaniu gleby wokół roślin przekompostowanym obornikiem, korą lub gałęziami drzew iglastych.

Bardzo często w naszym ogrodzie, sadzimy rośliny, które przeznaczone są na cieplejsze stanowiska. Przetrwają one zimę, tylko wtedy gdy zostaną odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. Rośliny okrywamy dopiero wtedy gdy temperatura w nocy spadnie poniżej -5°C. Jeżeli jednak zapewnimy im zbyt ciepłe okrycie - mogą zacząć gnić.
Szczególnie narażone na działanie mrozu i wiatru są posadzone, młode rośliny. Jeżeli chcemy cieszyć się nimi w przyszłym sezonie, warto zadbać o dokładne i staranne zabezpieczenie ich przed zimą.

ChochołyByliny
Okrywamy warstwą kory, słomy, trocin lub suchymi liśćmi. Gdy mrozy za oknem są długotrwałe i ostre, warto dołożyć dodatkową warstwę tak by wynosiła ona 15-20 cm. Wrażliwym na mróz trawom ozdobnym należy związać suche liście i kwiatostany, a następnie okryć je warstwą słomy, liści lub agrowłókniny.

Zimozielone drzewa i krzewy
Rośliny o płytkim systemie korzeniowym należy szczególnie zabezpieczyć przez działaniem mrozów. W tym celu glebę wokół rośliny należy okryć korą, liśćmi lub trocinami. Części nadziemne przykrywamy stroiszem lub siatką cieniującą, w celu osłonięcia rośliny przez promieniowaniem UV i wiatrem. Równie dobrym sposobem jest zastosowanie parawanów z włókniny.
Warto pamiętać, że rośliny zimozielone należy podlewać nawet zimą. W czasie odwilży, woda wyparowuje przez ich liście, co może doprowadzić do uschnięcia rośliny.

Drzewa i krzewy
Drzewa i krzewy można osłonić chochołami lub tekturą falistą, a podstawę osłony podsypać korą, liśćmi, trocinami lub ziemią.
Róże obsypujemy kopczykiem ziemi na wysokość 20-40 cm. Natomiast odmiany pnące warto okryć matami słomianymi lub włókniną. Róże pienne okrywamy matą słomianą lub mata tekturową.
Młode pnącza, które kwitną na pędach starszych niż jednoroczne, można okryć matami słomianymi, które są przymocowane do podpór podtrzymujących pnącze.

Rośliny w donicach
Przede wszystkim należy okryć donice, ponieważ podłoże bardzo łatwo ulega przemarznięciu i wyschnięciu. Najprostszym sposobem jest umieszczenie roślin w kartonie wypełnionym liśćmi, torfem lub pogiętymi gazetami.

Trawnik
By odpowiednio zniósł zimę, warto zgarnąć z niego zalegające liście i inne resztki organiczne. Będziemy mieć wtedy pewność, że nie będą one gnić pod śniegiem i nie uszkodzą w ten sposób murawy. Jeżeli tylko pogoda odpowiada i sprzyja wzrostowi trawy, kośmy ja w miarę potrzeby. Warto również zastosować nawóz potasowy, który wzmocni odporność roślin na mróz.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Autor: Anna Dębiec
2016-01-27 10:24:03
Tagi do artykułu: rośliny | drzewa | krzewy | pnącza
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogród ekologiczny

Ogród
Jeszcze do niedawna przy projektowaniu ogrodów zwracano szczególną uwagę na jego estetykę. Miał być przede wszystkim zadbany i przez cały rok dekoracyjny. Jednak trendy, także te ogrodowe, ulegają zmianom. Obecnie można zauważyć, że coraz chętniej zaczynamy uprawiać owoce i warzywa na własny użytek, powstają ogródki ziołowe, kompostowniki i szklarnie. Pragniemy by nasz prywatny kawałek zieleni był nie tylko piękny, ale także przyjazny środowisku.

Zieleń w pojemnikach

Rośliny w ozdobnych donicach
Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Przedzimowe zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie

szron
Ostatnie dni listopada to okres, w którym często mamy do czynienia z pierwszymi opadami śniegu, nie wspominając już o porannych przymrozkach, które od przeszło dwóch tygodni spędzają sen z powiek wszystkim kierowcom.