X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Nawadnianie ogrodu

trawnik
Za oknem z dnia na dzień robi się cieplej. Gdy przyjdą letnie upały, będziemy musieli zadbać o regularne podlewanie ogrodu. Rośliny ogrodowe zwykle mają zróżnicowaną tolerancję na brak wody, a ich odporność na przesuszenie zależy zarówno od gatunku, ale także od gleby i stanowiska. Duży wpływ ma także otoczenie - sąsiedztwo zbiorników wodnych i wysokich drzew, które w słoneczne dni dają dużo cienia. Warto także pamiętać, że świeżo posadzone rośliny są bardziej narażone na przesuszenie niż te dorosłe, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.


Najbardziej popularnym sposobem podlewania ogrodu jest użycie konewki lub węża ogrodowego. Węże ogrodowe zazwyczaj zakończone są dyszą rozpraszającą strumień wody.. Mają one dwustopniową regulację strumienia wody, ale dostępne na rynku są także modele pracujące w sposób ciągły. Bardziej złożone urządzenia mają dodatkowo opcję strumienia kropelkowego oraz mgiełki. Takie nawadnianie umożliwia łatwą kontrolę nad ilością zużywanej wody.Chętnie wykorzystywane przez ogrodników są także zraszacze stacjonarne, które przenoszone są z miejsca na miejsce. Rozróżniamy zraszacze rotacyjne, wahadłowe oraz pulsacyjne. Zraszacze stacjonarne są wstanie nawodnić powierzchnię od 8 do 500m2. Zraszacze połączone są ze źródłem wody za pomocą gumowego węża, który z kolei mocowany jest do kranu za pomocą przyłącza mocującego. Przydatnym akcesorium mogą okazać się przyrządy do zwijania węża takie jak bębny mocowane do ściany, umieszczone na stojaku, w kasecie lub też na wózku.

Innym, mniej czasochłonnym sposobem podlewana ogrodu jest montaż instalacji nawadniającej. Takie automatyczne podlewanie ogrodu przeważnie oparte jest na instalacji składającej się z systemu zraszaczy i przewodów doprowadzających wodę. Możemy zastosować tu zraszacze stałe i dające równomierny, skierowany w jedną stronę strumień wody lub zraszacze wynurzalne, czyli ukryte w obudowie zagłębionej w ziemi i unoszące się pod wpływem ciśnienia dostarczanej wody.
Zraszacze wynurzalne montowane są równo z powierzchnią terenu. Gdy nie pracują są niewidoczne i nie przeszkadzają w pielęgnacji np. trawnika. Natomiast niewynurzalne zraszacze to zwykle sztywne rury, które wystają ponad poziom gruntu.
Za pomocą zraszaczy możemy podlewać obszar o kształcie koła, półkola lub nawet prostokąta.

nawadnianieMniej znanym sposobem nawadniania ogrodu jest linia kroplująca. Zbudowana jest z rur i mikrorur doprowadzających wodę oraz z kroplowników, z których wycieka woda. Metoda ta jest ekonomiczna, ponieważ dzięki niej oszczędzamy wodę oraz podlewamy tylko te miejsca, które tego wymagają. Rury układa się na powierzchni ziemi lub na niewielkiej głębokości. Linie kroplujące układamy spiralnie lub faliście, tak by odległość między przewodami wynosiła 30-40 cm. Tego rodzaju system nawadniający nie jest kosztowny ani skomplikowany. Jednak wymaga filtrowania wody z zanieczyszczeń oraz jej odżelazienia.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny tak samo reagują na spryskiwanie wodą ich powierzchni. Podczas planowanie instalacji nawadniającej należy wziąć pod uwagę również indywidualne wymagania. Rośliny, które tworzą obfite kępy lub mające duże kwiatostany, nie przepadają za zraszaniem, ponieważ po podlaniu stają się ciężkie, a ich pędy ulegają połamaniu. Także rośliny, których liście pokryte są kutnerem nie lubią zalegającej na nich wody. Natomiast warto zraszać rośliny o liściach gładkich i błyszczących oraz te rosnące przy ulicach, drogach, ponieważ bardzo często pokryte są warstwą kurzu, który utrudnia asymilację.

Przed zamontowaniem instalacji nawadniającej należy zastanowić się, który sposób podlewania będzie odpowiedni do naszego ogrodu. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie różnych sposobów, wybierając najlepsze dla poszczególnych fragmentów ogrodu. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć wydajny i ekonomiczny system nawadniający. Przede wszystkim należy sprawdzić, jaka jest wydajność domowej instalacji wodociągowej. Im większe ciśnienie wody, tym więcej urządzeń będzie mogło pracować jednocześnie, a ogród można podzielić na mniej sekcji.

Warto pamiętać, że przed zimą należy odciąć dopływ wody i usunąć jej resztki z instalacji. Natomiast przed wiosną sprawdzamy cały system i razie potrzeby czyścimy dysze zraszaczy, tak by podlewanie trawnika i kwiatów odbywało się bez problemów przez całe lato.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-01-11 10:59:59
Tagi do artykułu: nawadnianie | Zraszacze | trawniki | linie kroplujące | ogrody | kwiaty
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nawadnianie ogrodów

Sterownik nawadniania 4030 GARDENA Classic
Odpowiednie nawadnianie ogrodu jest niezbędne do właściwego rozwoju roślin w nim rosnących. To w jaki sposób będzie podlewany, powinno być ustalone już na etapie projektowania ogrodu. Wtedy bez problemu możemy założyć odpowiedni system nawadniający, który praktycznie nie będzie wymagał naszego zaangażowania, a dodatkowo będzie oszczędnie zużywał wodę.

Przygotuj system nawadniania do zimy

nawadnianie
W sezonie wiosenno-letnim nowoczesne zraszacze i systemy nawadniania zapewniały odpowiednią ilość wody roślinom w ogrodzie. Nadszedł czas odpowiedniego przygotowania wszystkich elementów systemów do zimy, aby w kolejnym sezonie można było z nich w pełni korzystać.

Nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe
Codzienne podlewanie ogrodu, dla wielu miłośników przydomowej zieleni jest niczym innym jak uciążliwym obowiązkiem. W okresie letnim, nawet codziennie, trzeba dostarczyć roślinom odpowiednią ilość wody, a podlewanie przy użyciu węża ogrodowego zajmuje sporo czasu. Znacznym ułatwieniem dla niejednego ogrodnika może być montaż automatycznego systemu nawadniającego.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?