Nawadnianie ogrodu

trawnik

fot. trawnik

Za oknem z dnia na dzień robi się cieplej. Gdy przyjdą letnie upały, będziemy musieli zadbać o regularne podlewanie ogrodu. Rośliny ogrodowe zwykle mają zróżnicowaną tolerancję na brak wody, a ich odporność na przesuszenie zależy zarówno od gatunku, ale także od gleby i stanowiska. Duży wpływ ma także otoczenie – sąsiedztwo zbiorników wodnych i wysokich drzew, które w słoneczne dni dają dużo cienia. Warto także pamiętać, że świeżo posadzone rośliny są bardziej narażone na przesuszenie niż te dorosłe, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.

Zobacz również: Sasanka – symbol wiosny

Najbardziej popularnym sposobem podlewania ogrodu jest użycie konewki lub węża ogrodowego. Węże ogrodowe zazwyczaj zakończone są dyszą rozpraszającą strumień wody.. Mają one dwustopniową regulację strumienia wody, ale dostępne na rynku są także modele pracujące w sposób ciągły. Bardziej złożone urządzenia mają dodatkowo opcję strumienia kropelkowego oraz mgiełki. Takie nawadnianie umożliwia łatwą kontrolę nad ilością zużywanej wody.

Chętnie wykorzystywane przez ogrodników są także zraszacze stacjonarne, które przenoszone są z miejsca na miejsce. Rozróżniamy zraszacze rotacyjne, wahadłowe oraz pulsacyjne. Zraszacze stacjonarne są wstanie nawodnić powierzchnię od 8 do 500m2. Zraszacze połączone są ze źródłem wody za pomocą gumowego węża, który z kolei mocowany jest do kranu za pomocą przyłącza mocującego. Przydatnym akcesorium mogą okazać się przyrządy do zwijania węża takie jak bębny mocowane do ściany, umieszczone na stojaku, w kasecie lub też na wózku.

Zobacz również: Ogród – aranżacje

Innym, mniej czasochłonnym sposobem podlewana ogrodu jest montaż instalacji nawadniającej. Takie automatyczne podlewanie ogrodu przeważnie oparte jest na instalacji składającej się z systemu zraszaczy i przewodów doprowadzających wodę. Możemy zastosować tu zraszacze stałe i dające równomierny, skierowany w jedną stronę strumień wody lub zraszacze wynurzalne, czyli ukryte w obudowie zagłębionej w ziemi i unoszące się pod wpływem ciśnienia dostarczanej wody.
Zraszacze wynurzalne montowane są równo z powierzchnią terenu. Gdy nie pracują są niewidoczne i nie przeszkadzają w pielęgnacji np. trawnika. Natomiast niewynurzalne zraszacze to zwykle sztywne rury, które wystają ponad poziom gruntu.
Za pomocą zraszaczy możemy podlewać obszar o kształcie koła, półkola lub nawet prostokąta.

nawadnianie

fot. nawadnianie

Mniej znanym sposobem nawadniania ogrodu jest linia kroplująca. Zbudowana jest z rur i mikrorur doprowadzających wodę oraz z kroplowników, z których wycieka woda. Metoda ta jest ekonomiczna, ponieważ dzięki niej oszczędzamy wodę oraz podlewamy tylko te miejsca, które tego wymagają. Rury układa się na powierzchni ziemi lub na niewielkiej głębokości. Linie kroplujące układamy spiralnie lub faliście, tak by odległość między przewodami wynosiła 30-40 cm. Tego rodzaju system nawadniający nie jest kosztowny ani skomplikowany. Jednak wymaga filtrowania wody z zanieczyszczeń oraz jej odżelazienia.

Przeczytaj również: Porcelanowy czas ogrodu

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny tak samo reagują na spryskiwanie wodą ich powierzchni. Podczas planowanie instalacji nawadniającej należy wziąć pod uwagę również indywidualne wymagania. Rośliny, które tworzą obfite kępy lub mające duże kwiatostany, nie przepadają za zraszaniem, ponieważ po podlaniu stają się ciężkie, a ich pędy ulegają połamaniu. Także rośliny, których liście pokryte są kutnerem nie lubią zalegającej na nich wody. Natomiast warto zraszać rośliny o liściach gładkich i błyszczących oraz te rosnące przy ulicach, drogach, ponieważ bardzo często pokryte są warstwą kurzu, który utrudnia asymilację.

Przed zamontowaniem instalacji nawadniającej należy zastanowić się, który sposób podlewania będzie odpowiedni do naszego ogrodu. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie różnych sposobów, wybierając najlepsze dla poszczególnych fragmentów ogrodu. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć wydajny i ekonomiczny system nawadniający. Przede wszystkim należy sprawdzić, jaka jest wydajność domowej instalacji wodociągowej. Im większe ciśnienie wody, tym więcej urządzeń będzie mogło pracować jednocześnie, a ogród można podzielić na mniej sekcji.

Warto pamiętać, że przed zimą należy odciąć dopływ wody i usunąć jej resztki z instalacji. Natomiast przed wiosną sprawdzamy cały system i razie potrzeby czyścimy dysze zraszaczy, tak by podlewanie trawnika i kwiatów odbywało się bez problemów przez całe lato.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)