X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Sezon na przetargi odmrożony

Aura za oknem wskazuje nieubłaganie na zbliżającą się wiosnę. Instytucje publiczne już myślą o nadchodzącym sezonie budowlanym, publikując coraz więcej ogłoszeń o zamówieniach publicznych na prace remontowo-budowlane. Czas zimowego zastoju w przetargach mamy już za sobą - wskazuje na to raport opracowany przez serwis www.eGospodarka.pl.


Luty jest pierwszym, po zimowym zastoju, miesiącem wzrostu liczby zgłaszanych zamówień publicznych. Występuje już wyraźny wzrost w segmencie przetargów budowlanych - to efekt nadchodzącej wiosny i początku sezonu budowlanego. Rośnie także zapotrzebowanie instytucji sektora publicznego na usługi. Nadal spada liczba ogłoszeń o zamówieniach publicznych na dostawy towarów.

Rozpoczynamy budowy i remonty
wykresDane opracowane na podstawie ogłoszeń dostępnych w serwisie www.Przetargi.eGospodarka.pl pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych, pokazują, że w lutym 2010 roku liczba ogłaszanych zamówień publicznych wzrosła względem poprzedniego miesiąca. Po spowodowanych przyczynami sezonowymi spadkach w głównych miesiącach zimowych (grudzień-styczeń), luty - tradycyjnie już - okazał się miesiącem, w którym liczba ogłaszanych postępowań o ZP rośnie. Wzorem lat ubiegłych, w najbliższych miesiącach należy oczekiwać już znacznych wzrostów ogłaszanych zamówień publicznych.W lutym bieżącego roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się łącznie 9 tys. 488  ogłoszeń, wobec 8 tys. 739 w styczniu i 10 tys. 929 ogłoszeń w grudniu 2009. Wynik taki osiągnięty w lutym oznacza przyrost względem stycznia o niemal 8,6 procent. Po styczniu - który tradycyjnie jest miesiącem o najniższej liczbie ogłaszanych zamówień - w drugim miesiącu roku wystąpił już wyraźny wzrost ogłaszanych w BZP postępowań o ZP.

Zakupy towarów w niełasce
wykresW lutym wzrosła liczba zamówień na roboty budowlane oraz dostawy usług. Z sezonowego, zimowego zastoju bardzo wyraźnie już wychodzi „budowlanka". Przyrost liczby ogłoszeń o ZP w tym segmencie jest bardzo duży. O ile jeszcze w styczniu prac budowlano-remontowych dotyczyło 2 tys. 202 ogłoszeń o ZP, to w lutym wskaźnik ten zwiększył się do 2 tys. 867 ogłoszeń. Miesięczny przyrost wyniósł więc 30 procent.  To kolejny miesięczny przyrost w tym segmencie, po 48 proc. w styczniu (względem grudnia).

Rośnie także liczba zamówień na dostawy usług. O ile w styczniu 2010 realizacji usług dotyczyło 2 tys. 828 ogłoszeń o ZP, to w następnym miesiącu było ich już 3 tys. 112, czyli o 10 procent więcej.

wykresNadal występuje spadek liczby zamówień na dostawy towarów. W lutym opublikowano 3 tys. 509 ogłoszeń dotyczących dostaw towarów, wobec 3 tys. 709 miesiąc wcześniej. Miesięczny spadek wyniósł więc 5,4 proc. Zmiana odniesiona do analogicznego miesiąca roku ubiegłego również wygląda niekorzystnie. W lutym 2010 roku pojawiło się bowiem o 6,45 procent mniej ogłoszeń o ZP na dostawę towarów niż w lutym roku 2009.
- Koniec zimy to również koniec martwego sezonu w budownictwie, rosnąca liczba ogłoszeń na prace remontowo budowlane jest więc naturalna. Zbliżająca się wiosna to po dość ostrej zimie początek prac budowlanych. Niepokojący jest utrzymujący się trend spadkowy w zamówieniach dotyczących dostaw towarów, który może być pochodną oszczędności budżetowych. Rozstrzygające będą najbliższe dwa-trzy miesiące, które pokażą czy ten trend jest trwały i czy rzeczywiście względem roku ubiegłego zmniejszy się liczba przetargów na dostawy towarów - wyjaśnia Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl.

Mróz i śnieg, czyli pilnie odśnieżamy
Spośród wszystkich opublikowanych w lutym 2010 roku w serwisie przetargi.eGospodarka.pl 9 tys. 488 przetargów, najczęściej przez zgłaszających był wybierany tryb przetargu nieograniczonego. Na tę formę obsługi zamówienia publicznego zdecydowano się aż w 94,7 procentach ogłoszeń o zamówieniu publicznym. Przetarg ograniczony został wybrany w 0,55 proc. zamówień. W lutowym zestawieniu można było zauważyć dość radykalny przyrost innych form realizacji zamówienia - dialogu konkurencyjnego, negocjacji bez ogłoszenia czy zapytania o cenę. W stosunku do stycznia nastąpił bowiem ponad 11-krotny wzrost liczby ZP realizowanych w tych trybach. Zjawisko to jednak wyjaśnia analiza struktury zamówień - nastąpił znaczny wzrost na usługi związane z nieprzewidywalną sytuacją pogodową, mianowicie odśnieżaniem, usuwaniem oblodzenia, naprawami dróg. Po prostu atak zimy w lutym okazał się na tyle zaskakujący, że doraźne zamówienia na usługi minimalizujące zimowe niedogodności i zagrożenia realizowano w najszybszych trybach.

<TABLE border="1" cellspacing="0" cellpadding="0"> <TBODY> <TR> <TD colspan="3" width="550" valign="top"> <P align="center"><STRONG>Liczby przetargów w zależności od formy postępowania o ZP, grudzień 2009 oraz styczeń 2010</STRONG></P> </TD> </TR> <TR> <TD width="150" valign="top"> <P><EM>Forma przetargu/miesiąc</EM></P> </TD> <TD width="50" valign="top"> <P align="center">Styczeń ‘10</P> </TD> <TD width="50" valign="top"> <P align="center">Luty ‘10</P> </TD> </TR> <TR> <TD width="150" valign="top"> <P>Przetarg ograniczony</P> </TD> <TD width="50" valign="top"> <P align="center">67</P> </TD> <TD width="50" valign="top"> <P align="center">52</P> </TD> </TR> <TR> <TD width="150" valign="top"> <P>Przetarg nieograniczony</P> </TD> <TD width="50" valign="top"> <P align="center">8.616</P> </TD> <TD width="50" valign="top"> <P align="center">8.963</P> </TD> </TR> <TR> <TD width="150" valign="top"> <P>Negocjacje z ogłoszeniem</P> </TD> <TD width="50" valign="top"> <P align="center">8</P> </TD> <TD width="50" valign="top"> <P align="center">14</P> </TD> </TR> <TR> <TD width="150" valign="top"> <P>Inne</P> </TD> <TD width="50" valign="top"> <P align="center">38</P> </TD> <TD width="50" valign="top"> <P align="center">434</P> </TD> </TR> </TBODY> </TABLE>

Większe miasta: wzrosty
wykresW drugim miesiącu bieżącego roku niemal we wszystkich większych miastach Polski zanotowano wzrost liczby ogłaszanych postępowań o ZP. Tradycyjnie już najczęstszym miejscem wykonywania prac, dostawy towarów czy usług jest Warszawa. W lutym 2010 roku instytucje zlokalizowane w stolicy, ogłosiły 853 przetargi, o prawie 31 procent więcej niż miesiąc wcześniej.
Z kolejnego w zestawieniu dużego miasta - Krakowa - pochodziło w styczniu ponad dwukrotnie mniej ogłoszonych przetargów niż ze stolicy, bowiem 335 - o 12 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Z Poznania, zajmującego trzecią pozycję w rankingu, pochodziło 259 ogłoszeń, o 54 procent więcej niż miesiąc wcześniej. Z czwartego w zestawieniu Wrocławia pochodziły w lutym bieżącego roku 203 ogłoszenia o ZP, co oznacza względem stycznia 2010 roku wzrost o ponad 12 procent.

Na kolejnych lokatach uplasowały się Łódź (199 ogłoszonych postępowań o ZP, miesięczny przyrost o 46 proc.), Katowice (153 ogłoszenia, miesięczny spadek o 23,5 proc. - jedyny tak znaczny w grupie dużych miast), Olsztyn (również 153 ogłoszenia, wzrost miesiąc do miesiąca o niemal 18 procent), Gdańsk (151;  +28 proc.), Rzeszów (141; +45 proc.), Bydgoszcz (112; bez zmian wzgl. stycznia), Lublin (111 ogłoszeń o ZP, spadek miesięczny o 21,8 proc.).
Pozostałym miastom w Polsce nie udało się w styczniu przekroczyć poziomu stu ogłoszeń o ZP. Poniżej kreski znalazły się Szczecin (98 ogłoszeń o ZP opublikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, spadek o 7,5 proc.), Opole (87, przyrost o 17,6 proc.) oraz Białystok (86; -10,4 proc.).
Absolutnymi rekordzistami we względnej miesięcznej zmianie liczby ogłoszeń zostały w lutym  Bochnia (w lutym 2010 o 200 procent więcej ogłoszeń niż w styczniu), Chełm, (+105 proc.), Sosnowiec (+105 procent), Wadowice (w lutym o 100 proc. więcej ogłoszeń niż w styczniu). Na przeciwnym biegunie - wśród miast o największym względnym spadku liczby ogłaszanych ZP - znalazły się Strzelce Opolskie (spadek w lutym o 60 procent), Lipno (-50 proc.) oraz Krosno i Płock (-48 proc.).

wykresWzrost liczby ogłoszeń o ZP zaobserwowano w 11 województwach, przy czym względnie najznaczniejszy w woj. wielkopolskim (przyrost w lutym o 36 proc. względem stycznia), pomorskim (+25,2 proc.), łódzkim (+15,6 proc.). W liczbach bezwzględnych tradycyjnie już na pierwszej pozycji znajduje się woj. mazowieckie, w skład którego wchodzi Warszawa - w lutym pochodziły z niego 1 tys. 633 ogłoszenia o zamówieniach publicznych (o 12,5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej). Ujemną miesięczną dynamikę liczby zamówień zanotowały woj. opolskie (w lutym 231 ogłoszeń, spadek względem stycznia o 12 proc.), zachodniopomorskie(401 ogłoszeń; -10,7 proc.), śląskie(846; -8 proc.), podlaskie (299, -2,3 proc.) i lubuskie (261; -1,5 proc.)

Niespodziewany atak zimy, wiosna na horyzoncie
W lutym, w liczbach bezwzględnych, najczęściej zamawiane były roboty budowlane (509 ogłoszeń), roboty w zakresie naprawy dróg (333 ogłoszenia) oraz roboty w zakresie nawierzchni dróg (245 ogłoszeń). Doniesienia prasowe o fatalnym stanie dróg - szczególnie miejskich - po sezonie zimowym, znalazły więc potwierdzenie w realizowanych zamówieniach publicznych. Mrozy oraz opady śniegu pogorszyły stan dróg, niezbędne się stały więc doraźne naprawy nawierzchni.

Nagły atak zimy w lutym - wysokie opady śniegu oraz znaczne mrozy - znalazł również odbicie w strukturze ZP. Największą dynamiką miesięczną charakteryzowały się bowiem zamówienia na usługi odśnieżania (w lutym przyrost względem stycznia aż o 165 proc.) oraz usuwania oblodzenia (przyrost względem stycznia o 191 proc.). Śnieg zalegający na dachach, drogach i ulicach, wiszące z dachów niebezpieczne sople lodu trzeba było usuwać dość pilnie - dlatego właśnie ze wzrostem ilości tych zamówień należy wiązać wspomniane wcześniej zmiany w trybach udzielania ZP. Cóż, nagła potrzeba realizacji pewnych usług nie sprzyja długotrwałym procedurom, jakimi są przetargi. Aura jak widać spłatała urzędnikom figla, wyraźnie bowiem nie byli przygotowani na tak ostrą zimę.

Coraz intensywniej przyrasta liczba postępowań przetargowych na prace budowlane. Jako że  „budowlanka" charakteryzuje się znaczną sezonowością, to koniec mrozów i początek sezonu budowlanego znajduje szybko odbicie w profilu zamówień publicznych. Najbliższe miesiące - wzorem lat ubiegłych - będą stały pod znakiem wzrostu liczby ZP z zakresu budownictwa.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rynek
2010-03-12 13:26:03
Tagi do artykułu: przetargi | roboty budowlane | Warszawa
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
budynek

Minimalizm

Minimalizm to nurt w sztuce, designie i literaturze, który powstał w latach 80. XX w. Do dziś nie sformułowano jednoznacznej teorii kierunku. Zaliczany do modernizmu, wywodzi się w prostej linii z niderlandzkiego neoplastycyzmu lat 20 XX wieku, a jednocześnie funkcjonuje jako odnoga postmodernizmu. Formalnie nazwa została nadana w 1965 roku przez R. Wollheima. Szczyt popularności przypadł na lata 60 i 70. XX w...
stadion

Inżynieria i budownictwo

Ostatnie lata pokazują, że wraz z rozwojem naszej gospodarki, branżą, która najbardziej wyewoluowała jest budownictwo. Nic więc dziwnego, że z roku na rok kierunek inżynieria i budownictwo cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Większość studentów już na czwartym - piątym roku pracuje w zawodzie. Kontynuują to również po studiach, zdobywają uprawnienia budowlane, co przekłada się na podwyższenie standardu ich życia.

projekt domu

Studia na architekturze

Architektura uważana jest za elitarny i bardzo trudny kierunek studiów technicznych. Z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Liczba studentów przyjmowana w drodze rekrutacji jest niewielka. Studenci architektury przygotowują się do pracy odpowiedzialnej i twórczej. Nabywają wiedzę z różnych dziedzin technicznych, humanistycznych przyrodniczych, plastycznych i ekonomicznych...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nowe przepisy dotyczące dokumentów wymaganych w przetargach publicznych

paragraf
Przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienia publiczne muszą zmagać się ze szczególnie sformalizowanymi procedurami przetargowymi. Trudność sprawia nie tylko zakres dokumentów i informacji wymaganych przez zamawiającego. Surowe reguły dotyczące formy pism i zaświadczeń czy też trybu ich wystawienia przez właściwe podmioty są częstą przyczyną odrzucania ofert, unieważniania postępowań, a nawet sporów sądowych.

Obowiązek odśnieżania dróg i chodników

odśnieżanie
Tegoroczna zima nadchodzi z opóźnieniem. Śnieg poruszył w kotlinach górskich i niektórych ośrodkach narciarskich. Właściciele popularnych kurortów zimowych załamują ręce, a drogowcy je zacierają. Aura przypomina bardziej okres późnej jesieni, niż prawdziwą, polską zimę.

O wdrażaniu ustawy śmieciowej

śmieci
1763 gminy podpisały umowy z firmami wywożącymi śmieci, 499 wybrało je w przetargach, ale jeszcze nie podpisały dokumentów, aż 195 jest w trakcie przetargów, a 22 nie podjęły nawet żadnych działań związanych z ich organizacją.

Prawo budowlane: Rozdział 1 - Przepisy Ogólne

paragraf
Rozdział 1 Prawa budowlanego to 11 artykułów o znaczeniu ogólnym. Określa przedmioty normowane i nienormowane ustawą, wyjaśnienie pojęć, podstawowe wymogi dla obiektów budowlanych i liniowych...