X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak wybrać idealny projekt domu – definiowanie potrzeb mieszkaniowych

Wybierając projekt domu, należy zastanowić się nad wieloma kwestiami. Warto przygotować sobie listę pytań, które są pomocne do zdefiniowania potrzeb mieszkaniowych. Dzięki niej nie zapomnimy o żadnym aspekcie i uwzględnimy wszystkie nasze oczekiwania.


Pracownia Projektowa Archipelag proponuje rozważyć następujące kwestie, wybierając projekty domów:


1. Czy masz zamiar powiększyć rodzinę? Czy w przyszłości zaprosisz rodziców lub teściów, by zamieszkali w Twoim domu? – wybór pomiędzy domem dwulokalowym, dwupokoleniowym lub domem jednorodzinnym.
2. Ile potrzebujesz łazienek? Czy przemyślałeś kwestię osobnej toalety?
3. Jak często zapraszasz gości i dla nich gotujesz? Zastanów się nad pokojem z aneksem kuchennym lub dużym salonem.
4. Czy pracujesz w domu? Pomyśl nad osobnym pomieszczeniem – gabinetem, w którym będziesz mógł swobodnie popracować w ciszy.
5. Czy sypialna ma być osobnym pomieszczeniem, czy lepiej połączyć ją z łazienką lub garderobą?


6. Ile samochodów posiadasz lub planujesz posiadać? Czy potrzebujesz garażu wkomponowanego w bryłę budynku, a może wystarczająca będzie wolnostojąca wiata?
7. Czy lubisz spędzać czas na balkonie lub tarasie?
8. Jesteś osobą towarzyską i często zapraszasz gości z noclegiem? Przemyśl osobny pokój gościnny lub miejsce na dużą kanapę w salonie.
9. Gdzie będziesz przechowywał rzeczy? Ile szaf wnękowych potrzebujesz? Czy zależy Ci na osobnej garderobie?
10. Gdzie postawisz pralkę? Wystarczy Ci łazienka czy marzysz o pralni?
11. Czy przy kuchni ma być pomieszczenie gospodarcze / spiżarka?


Listę pytań możesz dowolnie rozbudowywać i dodawać kolejne pytania, które przyjdą Ci na myśl w związku z wyborem funkcjonalnego projektu domu. Nie decyduj się na pierwsze z brzegu rozwiązanie architektoniczne – przemyśl różne potrzeby i oczekiwania, ponieważ dom to miejsce, w którym powinieneś czuć się komfortowo.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projekty domów
2017-08-18 10:01:24
Tagi do artykułu: projekty domów
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
taras Archipelag 2

Budowa tarasu w domu parterowym. O czym warto pamiętać?

Śniadanie z widokiem na okoliczny krajobraz, grill z przyjaciółmi czy wieczór z książką pod gołym niebem – to przyjemne perspektywy, które są w zasięgu ręki przyszłych domowników. Planujesz budowę domu parterowego? Wybierając konkretny projekt, zwróć uwagę na taras i zadbaj o strefę wypoczynku na powietrzu.
Nie ma idealnych projektów domów, które spełniałby wymagania wszystkich domowników, pasowały do powierzchni działki budowlanej lub planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak każdy projekt domu można zaadoptować. Jak to zrobić?
ekonomiczny dom 1

Ekonomiczne podejście do budowy domu

Marzysz o własnej nieruchomości, ale martwisz się budżetem? Kwestie finansowe wcale nie muszą przekreślać planów budowy domu jednorodzinnego. Warto uzbroić się w kartkę i ołówek, aby z ekonomicznym nastawieniem podejść do wyboru odpowiedniego projektu. Jak to zrobić?
 
    Najlepsze projekty domów