X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak wybrać idealny projekt domu? Definiujemy potrzeby mieszkaniowe

Na etapie wyboru projektu należy zastanowić się nad wieloma kwestiami. Warto przygotować sobie listę pytań, które okażą się pomocne przy definiowaniu potrzeb mieszkaniowych. Dzięki niej nie zapomnimy o żadnym aspekcie i weźmiemy pod uwagę wszystkie preferencje.


Pracownia Projektowa Archipelag proponuje rozważyć następujące kwestie, przy wyborze projektu domu:


1. Czy masz zamiar powiększyć rodzinę? Czy w przyszłości zaprosisz rodziców lub teściów, aby zamieszkali w Twoim domu? Zastanów się nad domem dwulokalowym, dwupokoleniowym lub domem jednorodzinnym.
2. Ile potrzebujesz łazienek? Czy przemyślałeś kwestię osobnej toalety?
3. Jak często zapraszasz gości i dla nich gotujesz? Zastanów się nad pokojem z aneksem kuchennym lub dużym salonem.
4. Czy pracujesz w domu? Pomyśl nad osobnym pomieszczeniem – gabinetem, w którym będziesz mógł swobodnie popracować w ciszy.
5. Czy sypialna ma być osobnym pomieszczeniem, czy lepiej połączyć ją z łazienką lub garderobą?


6. Ile samochodów posiadasz lub planujesz posiadać? Czy potrzebujesz garażu wkomponowanego w bryłę budynku, a może wystarczy wolnostojąca wiata?
7. Czy lubisz spędzać czas na balkonie lub tarasie?
8. Jesteś osobą towarzyską i często zapraszasz gości z noclegiem? Przemyśl osobny pokój gościnny lub miejsce na dużą kanapę w salonie.
9. Gdzie będziesz przechowywał rzeczy? Ile szaf wnękowych potrzebujesz? Czy zależy Ci na osobnej garderobie?
10. Gdzie postawisz pralkę? Wystarczy Ci łazienka czy marzysz o pralni?
11. Czy przy kuchni ma być pomieszczenie gospodarcze / spiżarka?


Listę pytań możesz dowolnie zmieniać lub rozbudowywać o kolejne pytania, które przyjdą Ci na myśl w związku z wyborem funkcjonalnego projektu domu. Nie decyduj się na pierwsze z brzegu rozwiązanie architektoniczne – przemyśl różne potrzeby i oczekiwania, ponieważ dom to miejsce, w którym powinieneś czuć się komfortowo.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projekty domów
2017-08-18 10:01:24
Tagi do artykułu: projekty domów
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
dom wiata 1

Dom z miejscem na samochód. Jaki garaż wybrać?

Planując budowę garażu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby domowników, ale przede wszystkim wymiary działki i sposób zagospodarowania terenu. Oba czynniki pozwolą odpowiedzieć na pytania - czy można postawić osobny budynek z miejscem postojowym, czy lepiej zdecydować się na wiatę obok domu? Projekt należy też opracować zgodnie z aktualnymi przepisami, które określają minimalną wysokość garażu oraz wielkość bramy wjazdowej.
 
    Najlepsze projekty domów