X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Adaptacja projektu domu – jaki jest jej przebieg?

Nie ma idealnych projektów domów, które spełniałby wymagania wszystkich domowników, pasowały do powierzchni działki budowlanej lub planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak każdy projekt domu można zaadoptować. Jak to zrobić?


Na czym polega adaptacja projektu?

Jest to dostosowanie konstrukcji projektu domu do warunków zabudowy na działce, na której powstanie budynek. Władze samorządowe, sprzedając działki budowlane, podejmują decyzje dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wybrany projekt domu nie będzie spełniał określonych wymogów, nie będzie można go wykorzystać podczas budowy.Na szczęście projekty domów niosą duże możliwości adaptacji, m.in pozwalają na:

- zmianę usytuowania ścianek działowych,
- modyfikację rozkładu pomieszczeń,
- wykorzystanie innych technologii budowy niż te uwzględnione w projekcie,
- wybranie innego sposobu ogrzewania,
- zmianę przebiegu instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Decydując się na adaptację należy:
- dostosować projekt domu do wytycznych zawartych w decyzji o warunkach zabudowy,
- przygotować plan dostosowania konstrukcji fundamentów do geotechnicznych warunków panujących na zakupionej działce budowlanej,
- wykonać plan zewnętrznych przyłączy,
- zweryfikować wymiary przekrojów albo rozstawu poszczególnych elementów więźby dachowej, by dostosować budynek do szczególnych warunków atmosferycznych (śniegu, opadów deszczu lub siły wiatru),
- przygotować plan zagospodarowania terenu w postaci mapy geodezyjnej.


Po dopełnieniu wszystkich formalności można cieszyć się projektem domu, dopasowanym do wymagań działki budowlanej. Całą procedurę adaptacji najlepiej powierzyć profesjonalistom – na Państwa życzenie Pracownia Projektowa Archipelag dostosuje swoje projekty do wymogów zagospodarowania przestrzennego.


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projekty domów
2017-08-18 09:56:08
Tagi do artykułu: projekty domów
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
taras Archipelag 2

Budowa tarasu w domu parterowym. O czym warto pamiętać?

Śniadanie z widokiem na okoliczny krajobraz, grill z przyjaciółmi czy wieczór z książką pod gołym niebem – to przyjemne perspektywy, które są w zasięgu ręki przyszłych domowników. Planujesz budowę domu parterowego? Wybierając konkretny projekt, zwróć uwagę na taras i zadbaj o strefę wypoczynku na powietrzu.
Wybierając projekt domu, należy zastanowić się nad wieloma kwestiami. Warto przygotować sobie listę pytań, które są pomocne do zdefiniowania potrzeb mieszkaniowych. Dzięki niej nie zapomnimy o żadnym aspekcie i uwzględnimy wszystkie nasze oczekiwania.
ekonomiczny dom 1

Ekonomiczne podejście do budowy domu

Marzysz o własnej nieruchomości, ale martwisz się budżetem? Kwestie finansowe wcale nie muszą przekreślać planów budowy domu jednorodzinnego. Warto uzbroić się w kartkę i ołówek, aby z ekonomicznym nastawieniem podejść do wyboru odpowiedniego projektu. Jak to zrobić?
 
    Najlepsze projekty domów