X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Adaptacja projektu domu – jaki jest jej przebieg?

Nie ma idealnych projektów domów, które spełniałyby wymagania wszystkich domowników, pasowały do powierzchni działki budowlanej lub planu zagospodarowania przestrzennego. Na szczęście, każdy projekt domu można jednak zaadaptować zgodnie z własnymi potrzebami. Jak to zrobić?


Na czym polega adaptacja projektu?


Proces adaptacji to dostosowanie konstrukcji projektu domu do warunków zabudowy na działce, na której powstanie budynek. Władze samorządowe, sprzedając działki budowlane, podejmują decyzje dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wybrany projekt domu nie będzie spełniał określonych wymogów, nie będzie można go wykorzystać podczas budowy.


Na szczęście projekty domów niosą duże możliwości adaptacji, m.in pozwalają na:

- zmianę usytuowania ścianek działowych,
- modyfikację rozkładu pomieszczeń,
- wykorzystanie innych technologii budowy niż te uwzględnione w projekcie,
- wybranie innego sposobu ogrzewania,


- zmianę przebiegu instalacji wodno-kanalizacyjnej.


Decydując się na adaptację należy:
- dostosować projekt domu do wytycznych zawartych w decyzji o warunkach zabudowy,
- przygotować plan dopasowania konstrukcji fundamentów do geotechnicznych warunków panujących na zakupionej działce budowlanej,
- wykonać plan zewnętrznych przyłączy,
- zweryfikować wymiary przekrojów albo rozstawu poszczególnych elementów więźby dachowej, by uodpornić budynek na występowanie szczególnych warunków atmosferycznych (śniegu, opadów deszczu lub siły wiatru),
- przygotować plan zagospodarowania terenu w postaci mapy geodezyjnej.


Po dopełnieniu wszystkich formalności można cieszyć się projektem domu, dopasowanym do wymagań działki budowlanej. Całą procedurę adaptacji najlepiej powierzyć profesjonalistom. Na Państwa życzenie Pracownia Projektowa Archipelag dostosuje swoje projekty do wymogów zagospodarowania przestrzennego.


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projekty domów
2017-08-18 09:56:08
Tagi do artykułu: projekty domów
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
dom wiata 1

Dom z miejscem na samochód. Jaki garaż wybrać?

Planując budowę garażu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby domowników, ale przede wszystkim wymiary działki i sposób zagospodarowania terenu. Oba czynniki pozwolą odpowiedzieć na pytania - czy można postawić osobny budynek z miejscem postojowym, czy lepiej zdecydować się na wiatę obok domu? Projekt należy też opracować zgodnie z aktualnymi przepisami, które określają minimalną wysokość garażu oraz wielkość bramy wjazdowej.
 
    Najlepsze projekty domów