Zabezpieczenie róż na zimę

Róże zimą

fot. Róże zimą

Późna jesień to czas na ostatnie prace ogrodowe. Przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo ważną czynnością, by rośliny rozkwitły w następnym sezonie wegetacyjnym w pełnej krasie. Ochrona roślin przed zimnem dotyczy przede wszystkim odmian pochodzących z cieplejszych stref klimatycznych, jak na przykład róże.

Przeczytaj: Tymianek

Aby ogrodowe róże były dobrze przygotowane na największe mrozy, powinny odpowiednio wcześnie zakończyć wegetację i wytworzyć zdrewniałe pędy. Żeby to osiągnąć, już w sierpniu należy zaprzestać stosowania nawozów azotowych, stymulujących wzrost.

Do okrywania roślin powinno się dobierać odpowiedni materiał. Roślina powinna mieć dostęp do powietrza przez okrycie, a warstwa zabezpieczająca nie powinna chłonąć zbyt dużej ilości wilgoci. Aby ogrodowe róże dobrze zniosły zimowe temperatury, ważne jest także utrzymanie rutynowej profilaktyki chorób i szkodników, a także usuwanie porażonych pędów w czasie sezonu kwitnienia.

Zabezpieczenie róż na zimę
Przygotowania róż na zimę warto rozpocząć już podczas pierwszych przymrozków, gdy gleba jeszcze nie jest zamarznięta. Krzew powinien być w stanie spoczynku. Z początkiem października należy zaprzestać także usuwania przekwitniętych kwiatów, aby nie pobudzać rośliny do wypuszczania nowych pędów. Zawiązanie owoców przez róże mobilizuje je do przejścia w stan spoczynku. Jest to dla nich sygnał zbliżającej się zimy.

okrycie roślin

fot. okrycie roślin

To, w jaki sposób krzewy róż zostaną zabezpieczone na zimę, zależy od tego, jaka będzie temperatura. Im będzie mroźniej, tym większej ochrony będą wymagać. Okrywanie róż nie powinno rozpocząć się ani zbyt wcześnie ani zbyt późno, ponieważ zmniejsza to odporność krzewów.

Liście z krzewu powinny zostać usunięte, tak by nie stwarzały niebezpieczeństwa zimowania na nich zarodników grzybów. Z obrywaniem liści można poczekać na pierwsze przymrozki – wtedy liście opadną same, lub oberwać je samemu wcześniej. Wysokie róże należy delikatnie przyciąć, tak by było im łatwiej związać pędy. Kolejne cięcia wykonuje się już wiosną.

Okrywanie róż
Jest kilka sposobów okrywania róż przed mrozami. Sprzymierzeńcem w realizacji tego zadania będzie śnieżna zima i gruba pokrywa śnieżna. Jednak gdy jest ona bezśnieżna, a przy tym mroźna, warto sięgnąć po inne metody, takie jak kopczykowanie, styropianowe daszki czy druciane walce.

Kopczykowanie
Kopczyki wykonuje się przy podstawie krzewów, na wysokość ok 20 – 30 cm, z luźnej i przepuszczalnej gleby, liści, torfu bądź kory. Dodatkowo można obłożyć krzew iglastymi gałązkami. W ten sposób temperaturę gleby zimą będzie ustabilizowana, a dodatkowo kopczyk będzie wyglądał atrakcyjnie. Niestety jest to zachęta dla gryzoni, które chętnie zagnieżdżają się w takich konstrukcjach. W razie obecności gryzoni należy zrezygnować z tego rodzaju dodatkowej ochrony.

Na wyższe okazy można zastosować walec z tkaniny ujęty w drucianą obręcz i wypełniony ziemią. Całą konstrukcję można dodatkowo okryć słomą. W ten sposób kopiec nie rozmyje się podczas deszczu.

Zabezpieczanie róż na zimę

fot. Zabezpieczanie róż na zimę

Bardzo dobrym materiałem do okrywania roślin jest agrowłóknina, która jest lekka i przepuszczająca częściowo wilgoć, powietrze i światło. Może ona być bardzo przydatna podczas zabezpieczania okazów, które należy odrobinę przyciąć, tak jak róże pnące czy pienne. Rośliny należy otulić luźno, z góry do dołu. Osłonę mocuje się sznurkiem a brzegi na dole przysypuje ziemią.

Styropianowe daszki
Dobrym sposobem ochrony roślin przed zimą są styropianowe daszki. Jednak używając tego rodzaju ochrony dla róż, nie można ich okryć zbyt wcześnie. Dodatkowo daszki muszą być dobrze wentylowane – do tego potrzebny jest niewielki otwór w górnej części konstrukcji. Warto taki daszek obciążyć, aby nie odfrunął przy silniejszym podmuchu wiatru.

Druciany walec
Metoda ta spisuje się w łagodniejszych rejonach. Druciany walec ustawia się na krzewie i wypełnia go suchymi liśćmi. Można również w tym celu użyć mocnej siatki plastikowej.

Róże w doniczkach są odporniejsze na mróz, niż te sadzone do gruntu, jednak należy pamiętać o osłonięciu korzeni. Dobrze nadaje się do tego celu tkanina z włókien kokosowych, włókniny lub folii pęcherzykowej. Roślinę należy ustawić w przyciemnionym miejscu, a zielone pędy można okryć gałęziami iglaków. Należy także pamiętać o przynajmniej niewielkim podlewaniu róż doniczkowych w dni z dodatnią temperaturą powietrza, gdyż w suchej ziemi róże zamierają.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)