X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Balkonowy ogród

kwiaty doniczkowe
Mieszkańcy dużych miast zwykle nie mogą pochwalić się pięknie zaprojektowanym ogrodem. Balkon, taras czy loggia jest często jedynym miejscem, gdzie mogą uprawiać rośliny i stworzyć namiastkę własnego, niewielkiego ogródka. Taki ciekawie urządzony „ogródek” będzie zapraszać mieszkańców blokowisk do odpoczynku na świeżym powietrzu.


Aby na balkonie stworzyć własny, zaciszny azyl muszą na nim znaleźć się kwiaty, które ozdobią, ale również ukoją nasze nerwy. Ponadto rośliny stanowić będą barierę dla kurzu i wielu toksycznych związków.
Na naszych balkonach lub tarasach najlepiej sprawdzą się rośliny o długim okresie kwitnienia, dekoracyjne od wiosny do jesieni. Należą do nich rośliny jednoroczne takie jak: begonia stale kwitnąca, nasturcja większa, petunia ogrodowa, smagliczka nadmorska, lobelia przylądkowa, aksamitka rozpierzchła i wąskolistna. Wśród gatunków wieloletnich najlepszy efekt osiągniemy sądząc np.: pelargonię ogrodową i bluszczolistną, dalie, bakopa, heliotrop, złocienia krzewiastego, niecierpka nowogwinejskiego lub lantanabalkonAby kwiaty tworzyły harmonijną kompozycję, warto wziąć pod uwagę ich pokrój oraz barwę. Ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie jednego gatunku o różnym kolorze kwiatów lub o różnym pokroju, ale o tej samej barwie kwiatów. Dzięki nim możemy uzupełnić nasze balkonowe kompozycje.

Atrakcyjnie będą wyglądać również kwiaty o pokroju wzniesionym i rozkrzewionym, takie jak pelargonia ogrodowa, fuksja, aksamitki, heliotrop, czy żeniszek.

Uzupełnieniem każdej balkonowej kompozycji będą gatunki odznaczające się ozdobnymi liśćmi. Szczególnie ciekawie mogą wyglądać te o srebrnych liściach takie jak: kocanka włochata, starzec popielny oraz bordowe irezyny czy koleus. Donice ozdobią i wzbogacą rośliny o zielonym lub zielono-białym ulistnieniu: bluszcz, geranium czy bluszczyk kurdybanek.

Kwiaty w donicy wiszącejOzdobą balkonu mogą być także zioła. Bardzo łatwo można stworzyć przepiękne kolorowe i wonne kompozycje. Nasze balkonowe donice mogą być wypełnione ziołami o różnym pokroju: wąską lawendą, niskim tymiankiem czy pnącą nasturcją. Możemy także posadzić atrakcyjne, pstrolistne zioła takie jak: mięta, tymianek, kolorowe bazylie czy kwitnące ogóreczniki.

Wybierając rośliny na balkon trzeba uwzględnić ich wymagania świetlne. Zwykle są to gatunki światłolubne. Do gatunków „lubiących” zacienione zakątki zaliczamy: fuksję, begonię stale kwitnącą, niecierpka, waleriana, bluszcz oraz bluszczyk kurdybanek.

Większość roślin balkonowych można uprawiać w uniwersalnej ziemi kwiatowej. Jednak pelargonie czy petunie wymagają zasobnego podłoża, a więc i intensywnego nawożenia, szczególnie nawozami wieloskładnikowymi. Aby nasze rośliny długo cieszyły nas bogatym kwiatostanem, nie wolno zapomnieć o regularnym podlewaniu. Należy również pamiętać, że rośliny posadzone w wąskich skrzyniach są bardziej narażone na wysychanie ziemi.

kwiaty doniczkoweRośliny na balkonie bardzo często są atakowane przez szkodniki. Jednym z najgroźniejszych są mszyce, ponieważ nie tylko wysysają soki roślin, ale także przenoszą wiele wirusowych chorób. Warto także pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, ponieważ ta czynność pobudzi rośliny do dłuższego i ładniejszego kwitnienia.

Dodatkową ozdobą ogrodu na balkonie może być niewielkie źródełko lub oczko wodne. Aby stworzyć taki zakątek wystarczy wodą wypełnić szczelny pojemnik (aluminiowy kociołek lub niewielką misę) i ozdobić go roślinkami wodnymi. W gorące dni woda szybciej paruje, dlatego trzeba ją stale uzupełniać. Dwa lub trzy razy w sezonie należy wybrać wodę, wyjąć roślinki i wyczyścić zbiornik. Można także umieścić niewielką pompkę fontannową, która nie tylko uatrakcyjni nasze balkonowe oczko wodne, ale także dotleni i spowolni rozrost glonów. Odgłos takiej pluskającej wody z pewnością pomoże się zrelaksować i umili wypoczynek w ciepłe, letnie popołudnia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Tarasy
Autor: Anna Dębiec
2016-07-09 18:05:35
Tagi do artykułu: kwiaty | petunia | Pelargonia | fuksje | balkon | zioła | szkodniki | mszyce
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.

Szkodniki i choroby - ciągła walka

rabataSzkodniki i choroby to ciągłe zagrożenie dla naszego ogrodu. Jeśli nie stosujemy środków zapobiegawczych, prewencji, natychmiast nie podejmujemy żadnych środków zaradczych skazujemy się na porażkę. Choroba, lub szkodnik opanuje cały nasz teren, cały ogród.

Metody zwalczania szkodników ogrodów

nornik
Każdy z nas wcześniej czy później realizuje swoje marzenia założenia pięknego ogrodu. Niezależnie od tego, jakie rośliny w nim umieścimy, w pewnym momencie mogą one zostać narażone na działanie różnego rodzaju szkodników.