X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Studia na architekturze

Architektura uważana jest za elitarny i bardzo trudny kierunek studiów technicznych. Z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Liczba studentów przyjmowana w drodze rekrutacji jest niewielka. Studenci architektury przygotowują się do pracy odpowiedzialnej i twórczej. Nabywają wiedzę z różnych dziedzin technicznych, humanistycznych przyrodniczych, plastycznych i ekonomicznych. Wszechstronność specjalizacji kreuje umiejętność kształtowania architektury i przestrzeni urbanistycznej według obecnych i minionych trendów.


Architektura i urbanistyka
projekt domuStudia architektoniczne to nie tylko przygotowanie do poprawnego kształtowania obiektów, budowli i budynków - jako bryły z ergonomicznym wnętrzem. To także umiejętna kompozycja obiektu w istniejącym krajobrazie naturalnym bądź zurbanizowanym, z użyciem odpowiedniej technologii przy spełnieniu wymaganych norm technicznych i prawnych.

Pierwszy rok studiów na wydziale architektury to „pobudzenie wyobraźni”. Przedmioty kierunkowe to wiedza z zakresu podstaw kultury, sztuki, techniki projektowania i ich wzajemnych relacji. Podstawy nabyte na pierwszym roku są rozwijane w kolejnych latach.


dom jednorodzinny
Kandydaci na studia architektoniczne muszą zdawać sobie sprawę z czasochłonności kierunku. Zadania projektowe wymagają cierpliwości, czasu i umiejętnej samoorganizacji. Terminy oddań poszczególnych etapów projektowych i przygotowania do bieżących korekt to przede wszystkim praca w domu, po zajęciach.

Aby otrzymać pełnoprawny zawód architekt należy zdobyć doświadczenie poprzez uprawnienia „pod okiem mistrza”, w pracowni architektonicznej. To nieodłączna, wymagana prawem, procedura przed przystąpieniem do państwowego egzaminu. Zdany egzamin uprawnia do podpisywania projektów zdobytym tytułem i własnym nazwiskiem.

Absolwenci architektury, po zdobyciu uprawnień są przygotowani do:
- samodzielnej bądź zespołowej pracy twórczej w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego
- projektowania i kierowania robotami budowlanymi w zakresie swojej specjalizacji
- koordynowania prac w zespole projektowym
- zarządzania pracowniami urbanistycznymi i architektonicznymi
- prowadzenia działalności gospodarczej
- podjęcia prac badawczych

Architektura krajobrazu
Francuskie ogrodyArchitektura krajobrazu kształtuje przestrzeń życiową człowieka przy pomocy roślin, wody i tzw. małej architektury. Zieleń jest nieodłącznym elementem krajobrazu, także zurbanizowanego. Kształtowanie krajobrazu wymaga wiedzy z zakresu uwarunkowań naturalnych: ukształtowania terenu, istniejącej szaty roślinnej i gleby, klimatu, lokalnych tradycji i kultury.
Współczesny architekt krajobrazu powinien posiadać wiedzę z trzech czołowych dziedzin: architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego.
Kierunek wywodzi się w prostej linii z ogrodnictwa od mistrzów planowania i urządzania ogrodów. Dzisiejsza sztuka aranżacji przestrzeni zielonej polega przede wszystkim na kształtowaniu i przekształcaniu przestrzeni otwartych, inwentaryzacji i rewaloryzacji krajobrazu i terenów zielonych w przestrzeni miejskiej (ogrody, parki, skwery, aleje piesze, itp.).
Możliwość studiowania Architektury krajobrazu narodziła się w 1900 roku. To młoda, kształtująca się wciąż dyscyplina.

Studenci architektury krajobrazu zdobywają wiedzę z zakresu: podstaw techniki, rolnictwa, nauk przyrodniczych i sztuk pięknych. Zajęcia praktyczne przygotowują do prac inwentaryzacyjnych oraz oceny szaty roślinnej i obiektów architektury krajobrazu.
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności:
- wykonywania wykonywania projektów zagospodarowania krajobrazu,
- realizacji i pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu;
- kierowania robotami realizacyjnymi i pielęgnacyjnymi w obiektach architektury krajobrazu;
- zarządzania zespołem projektowym, budującymi pielęgnującym obiekty architektury krajobrazu
- współpracy ze specjalistami uczestniczącymi w projektowaniu, budowie i pielęgnowaniu obiektów architektury krajobrazu.

Architektura wnętrz
projektowanie wnętrzArchitektura wnętrz – choć nazwa brzmi technicznie - jest kierunkiem artystycznym. Jest specjalizacją mniej prestiżową od architektury i architektury krajobrazu lecz coraz bardziej powszechną. Kierunek można studiować także na uczelniach prywatnych co podnosi jego popularność. Procedura rekrutacji jest podobna do prowadzonej w szkołach państwowych. Na wstępie wymaga się bardzo dużego „wkładu własnego” od kandydata. Przyszły architekt wnętrz musi wykazać się umiejętnościami z zakresu sztuk plastycznych.

W trakcie studiów nauka obejmuje zajęcia z dziedzin: rysunku, malarstwa, rzeźby, geometrii wykreślnej, podstaw budownictwa, konstrukcji, oświetlenia, zasad ergonomii i projektowania.
Niezbędna jest też wiedza humanistyczna z historii architektury wnętrz i problemów sztuki – nie tylko współczesnej. Studenci odbywają zajęcia z wzornictwa użytkowego mebli i przedmiotów użytku codziennego, ekspozycji, form przemysłowych i aranżacji wnętrz. Studia kończą się zdobyciem licencjatu lub magistra.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Strefa fachowca
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-12 11:09:26
Tagi do artykułu: architektura | studia | projektowanie | architektura krajobrazu | aranżacje wnętrz
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
dom jednorodzinny

Domy z wizją

Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Czasami planowaniu inwestycji towarzyszą wyobrażenia i marzenia wymagające niestandardowych rozwiązań technologicznych. Niektórzy realizują swoje pomysły. Tak właśnie powstają inwestycje budowlane znacznie odbiegające od codziennych standardów, określane jako: „domy dla odważnych” bądź „domy z wizją”...
dom jednorodzinny

Modernizacja kostki z lat 70

Popularna "kostka" z lat 60. i 70. to częsty element krajobrazu architektonicznego polskich miast. W czasach, gdy je budowano nie przykładano szczególnej uwagi do estetyki i jakości wykonania. Nieistotne były także kwestie taniej eksploatacji, ponieważ ceny energii były niskie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Urbanistyka

makieta
Pojęcie urbanistyki wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo „urbs” oznacza miasto. Na przełomie XIX i XX w zyskało największą popularność. Sama urbanistyka to nauka badająca struktury miejskie i zmiany jakie w niej zachodzą...

Awangarda we własnym M

salon
Zjawisko awangardy pojawiło się na początku XX w. Jej twórcy odrzucali dotychczasowy dorobek kulturowy, poszukując nowych rozwiązań. Awangarda powołała do życia m.in.: Futuryzm, Ekspresjonizm, Kubizm, Dadaizm, Surrealizm, Fowizm i Konstruktywizm.

Trzeci wymiar w architekturze

projektowanie domu
Makiety są narzędziem pomocniczym w procesie projektowania i wizualizacji projektu architektonicznego. Dobrze gdy towarzyszą one architektowi od samego początku, tj. od pierwszych szkiców budynku. Nadają kształt wyobraźni i odzwierciedlają wszystko to, czego nie pokazuje rysunek techniczny. Dlatego często proces projektowy wspomagany jest makietami.

Wystartowała kolejna edycja plebiscytu "Polska Architektura XXL"

architektura
Jaka była polska architektura ubiegłego roku? Które z realizacji zasługują na największą uwagę i które z nich pozostaną trwałym znakiem w polskiej przestrzeni? Grupa wortali Sztuka-Architektury już po raz szósty zaprasza do wspólnego architektonicznego podsumowania minionego roku! Głosowanie w plebiscycie "Polska Architektura XXL" potrwa przez cały luty 2014 roku.