X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wentylacja i klimatyzacja budynków mieszkalnych

wentylacja
Aktem prawnym przedstawiającym wymogi dotyczące wentylacji i klimatyzacji w budynkach mieszkalnych jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r (Dz. U. Nr 75, poz. 690) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, uaktualniony o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (1) z dnia 12 marca 2009r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (2) (Dz. U. z dnia 7 kwietnia 2009r.).


Zagadnienie zostało rozwinięte szczegółowo w DZIALE IV: Wyposażenie techniczne budynków, Rozdział 6 – Wentylacja i klimatyzacja.

Zgodnie z § 147, w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi należy instalować wentylację grawitacyjną. Dobrze wykonana wentylacja zapewnia odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego (wymiana, czystość, wilgotność, temperatura i prędkość ruchu powietrza w pomieszczeniu).W § 148 mowa jest o wentylacji mechanicznej (nawiewnej i wywiewnej). Ma zastosowanie przede wszystkim w budynkach wysokościowych, gdzie nie można zapewnić odpowiedniej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń poprzez wentylację grawitacyjną.

§ 149. normuje wymagania wentylacyjne dla pomieszczeń nie będących miejscem pracy, gdzie obowiązują wytyczne Polskich Norm. Dla pomieszczeń mieszkalnych strumień powietrza wywiewanego nie może być mniejszy niż 20 m kw/h na 1 osobę przebywającą stale w pomieszczeniu.

§ 150. Punkt 1 mówi, że: „W przypadku zastosowania w budynku przepływu powietrza wentylacyjnego między pomieszczeniami lub strefami wentylacyjnymi, w pomieszczeniu należy zapewnić kierunek przepływu od pomieszczenia o mniejszym do pomieszczenia o większym stopniu zanieczyszczenia powietrza”.

W pomieszczeniach mieszkalnych ruch powietrza powinien odbywać się z pokoi mieszkalnych w kierunku kuchni, wnęki kuchennej i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, nie odwrotnie.
Instalacje wentylacyjne nie powinny łączyć między sobą, przewodami, pomieszczeń o różnym przeznaczeniu i wymaganiach użytkowych.

Według Polskiej Normy PN-83/B-03430/Az3:2000, dla poszczególnych pomieszczeń w budynku mieszkalnym zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej, strumienie powietrza niezbędne do wentylacji powinny wynosić co najmniej:
- dla kuchni (posiadającej okno, z kuchenka gazową bądź węglową), to 70 m3/h
- dla kuchni (posiadającej okno, z kuchenką elektryczną,) w mieszkaniu trzyosobowym, to 30 m3/h, w mieszkaniu powyżej 3 osób, to 50 m3/h;
- dla kuchni lub wnęki kuchennej bez okna (z kuchenką elektryczną), to 50 m3/h
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Przepisy i rozporządzenia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-05 20:11:45
Tagi do artykułu: wentylacja | klimatyzacja
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
formalności

Decyzja o warunkach zabudowy

Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Wilgoć w piwnicy

Wilgoć na ścianie
Planując budowę swojego wymarzonego domu, warto zastanowić się nad jego podpiwniczeniem. Dzięki temu istnieje możliwość zachowania jak największej powierzchni ogrodu. Pomieszczenia znajdujące się w piwnicy można przeznaczyć na kotłownię, pralnię lub też urządzić w nim np. miejsce do pracy. Piwnica może stanowić doskonałe miejsce na urządzenie w niej kina domowego, ponieważ pomieszczenie to można bardzo dobrze wyizolować akustycznie.

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.

Rozdział 6 - Użytkowanie instalacji i urządzeń wentylacyjnych

paragraf
Rozdział 6 reguluje sposób prawidłowego działania, użytkowania i konserwacji instalacji i urządzeń wentylacyjnych...

Grzyby i pleśń w domu

grzyby
Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, tak usuwanie grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu...