Ekipa budowlana – wcale nie tak prosty wybór

Ekipa budowlana

fot. Ekipa budowlana

Ładny i funkcjonalny projekt domu, nie przesądza jeszcze o niczym. Za efekt końcowy w dużej mierze odpowiada wykonawca. Musimy więc najpierw znaleźć dobrą, najlepiej polecaną przez znajomych ekipę budowlaną, a następnie zawrzeć z nią bezpieczną umowę. Jednak nie podpisujmy jej przed uzyskaniem pozwolenia budowę, gdyż w razie jakichkolwiek opóźnień z uzyskaniem jej, wykonawca może się wycofać lub zażądać od nas odszkodowania za przestój i utracone w tym czasie zyski. Jeśli w planach mamy tylko remont, to oprócz rozmachu inwestycji i związanych z nią wydatków, różnic w wyborze ekipy nie ma żadnych.

Szukając ekipy budowlanej swoje pierwsze kroki zazwyczaj kierujemy do kiosku, gdzie kupujemy lokalną gazetę z ogłoszeniami. Jednak reklama, nawet w renomowanym piśmie, wcale nie przesądza o rzetelności firmy. Najlepszym źródłem informacji są na pewno nasi znajomi, którzy taki wydatek mają już za sobą. Jeśli nie mamy kogo się poradzić i chcemy wziąć firmę z ogłoszenia dobrze jest, jeśli ekipa:

– ma kilkuletnie doświadczenie;
– posiada odpowiednie kwalifikacje;
– dysponuje ogólnym cennikiem na stronie internetowej;
– wykonuje bezpłatne kosztorysy;
– udostępnia zdjęcia z wcześniejszych zleceń lub zabiera nas w poprzednie miejsce pracy;
– dotrzymuje terminów;
– utrzymuje porządek i bierze na siebie wywóz gruzu i śmieci;
– posiada sprzęt;
– wystawia faktury i rachunki;
– udziela gwarancji na wykonaną pracę;
– doradza przy wyborze materiałów;
– posiada specjalistów z różnych dziedzin (np. glazurnik).

Bardzo ważną kwestią jest dobry plan i zorganizowanie. Robiąc wszystko na ostatnią chwilę i co parę dni wymyślając nowe rzeczy do zrobienia, nie dość że narazimy się na większe koszty, to jeszcze niepotrzebnie wydłużymy czas remontu.
Przed rozpoczęciem budowy czy remontu i wydaniem pierwszych pieniędzy na materiały, należy umówić się z wybranym przez nas fachowcem i omówić nasze oczekiwania. To on powinien nam zaproponować dobre rozwiązania, a także uzmysłowić co jeszcze trzeba będzie zrobić. Musimy przez cały czas brać pod uwagę nasze możliwości finansowe, dlatego poprośmy naszego fachowca o wykonanie bezpłatnego wstępnego kosztorysu. Aby samemu wstępnie określić ten koszt musimy wziąć pod uwagę:

– skalę remontu;
– zakres i stopień trudności prac;
– metraż domu czy mieszkania;
– rodzaj wykorzystywanych materiałów budowlanych;
– nasze miejsce zamieszkania (im większe miasto, tym firmy budowlane wyżej się cenią);
– wzrost ceny materiałów;
– ilość ekip działających w okolicy (im ich mniej, tym ich cena jest wyższa).

Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, umówmy się z nasza ekipą na kilka/kilkanaście etapów. Po dokładnym sprawdzeniu pracy wykonanej przez ekipę i usunięciu przez nią ewentualnych usterek, zapłaćmy, ale tylko za ten jeden etap.
Zamiast oszczędzać na robociźnie, lepiej znaleźć lepsze rozwiązanie, które pozwolą nam uchować w kieszeni „parę groszy”. Dość popularne i opłacalne są zlecenia budowlane całościowe, tzn. robocizna wraz z zakupem materiałów. Najważniejsze jest to, że nie będziemy ponosić 22% kosztu związanego z podatkiem od towarów i usług, a dopłacimy jedynie 7% VAT za samą usługę. Dodatkowo firmy budowlane mają zniżki (np. w hurtowniach), których nam nigdy nie udałoby się wynegocjować.

Po ustaleniu wszystkich szczegółów technicznych, czas na umowę. Zanim weźmiemy się za jej sporządzanie powinniśmy dokładnie sprawdzić:

– dane firmy;
– czy firma posiada swoje biuro;
– w czym dokładnie się specjalizuje, czy może ma dobre zaplecze i oferuje usługi kompleksowe;
– czy posiada narzędzia i ma możliwość je przetransportować.

Jeśli wszystko jest w porządku, możemy podpisywać. Jednak zwróćmy uwagę czy zawiera ona ważne dla nas kwestie:

– dokładne dane zarówno wykonawcy jak i zleceniodawcy;
– formę i wysokość wynagrodzenia;
– termin rozpoczęcia i zakończenia pracy;
– dołączony wstępny kosztorys;
– długość gwarancji;
– sposób płatności;
– konsekwencje wynikające z przekroczenia terminu przez firmę remontującą.

Po dopełnieniu wszystkich formalności czas wziąć się do roboty. Pewnie większości z nas marzy się, aby zlecić robotę, wyjechać i wrócić na gotowe. Na to jednak pozwolić mogą sobie tylko nieliczni. Wybór ekipy budowlanej musi być dokładnie przemyślany. Po pierwsze trzeba mieć naprawdę duże zaufanie do swojej ekipy budowlanej lub mieć jakiegoś zaufanego człowieka, który za nas wszystkiego dopilnuje, a po drugie musimy się liczyć z podwyższonym kosztem takiego remontu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)