X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Egzotyczny ogród

Roślina egzotyczna
Wiadomo, że w naszych warunkach ciężko stworzyć ogród pełen egzotycznych roślin. Jednak istnieje wiele roślin, które przypominają tropikalne piękności i mogą rosnąć w naszym przydomowym ogrodzie.

Najważniejszym elementem egzotycznego ogrodu jest oczywiście roślinność. Okazy, które do niego wybierzemy powinny charakteryzować się wyrazistą, a nawet jaskrawą barwą, pokaźnymi rozmiarami i dużymi liśćmi. Efekt dżungli osiągniemy sadząc bujnie rozrastające się rośliny, charakterystyczne dla gorących regionów świata. Jednak do naszych ogródków ciężko będzie wprowadzić roślinność typowo tropikalną ze względu na dość kapryśną, polską aurę. W tym wypadku, można zastosować kwiaty o egzotycznym wyglądzie ale jednocześnie wytrzymałe na chłody.


Pamiętajmy, że wyraziste, mocne kolory roślin przyciągają wzrok. Ognistą barwą kwiatów i efektownymi liśćmi będzie na pewno zwracać na siebie uwagę paciorecznik ogrodowy. Ten ciekawy gatunek występuje w czerwonej, pomarańczowej i żółtej kolorystyce. Mięsiste kłącza paciorecznika sadzone są na rabatach wiosną, a kwitną do nadejścia pierwszych przymrozków.


Szczególną i ciekawą paletą barw mogą pochwalić się również liliowce ogrodowe. Są to wytrzymałe byliny, które mogą być ozdobą niemal każdego ogrodu. Niektóre z odmian, mają duże, przypominające egzotycznie kwiaty. Rośliny te szczególnie atrakcyjnie prezentują się nad wodą.
Wyraziste kolory i interesujący kształt mają również kwiaty trytomy ogrodowej, która na rabacie będzie stanowić mocny akcent kompozycji.

GloriozaInną, ciekawą rośliną znakomicie nadającą się do koncepcji egzotycznego ogrodu jest męczennica, której kwiat przypomina ukwiał. Jest to pnącze ciepłolubne. Męczennica polecana jest do upraw w pojemnikach na tarasach, balkonach lub do ogrodów zimowych. Na temat uprawy i pielęgnacji męczennicy możesz przeczytać w artykule pt: "Męczennica". Wiele oryginalnych kwiatów, które wzbogacą rabaty naszego ogrodu znajdziemy pośród roślin cebulowych min. takich jak: eukomis, glorioza czy błoncztka.

Ciekawie reprezentującą się roślina jest gunnera, rosnąca niestety tylko w cieplejszych regionach naszego kraju, podobnie jak rodgersja kasztanowcolistna, której liście podobne są do dużych liści kasztanowca. Doskonale natomiast w naszych warunkach klimatycznych będzie się czuć funkia. Roślina ta wyróżnia się barwnymi liśćmi oraz interesującymi kwiatami.
Równie dekoracyjną rośliną jest cytryniec chiński ze względu na szczególnie ozdobne jesienią grona czerwonych jagód oraz żółto zabarwione liście. Więcej na temat cytryńca chińskiego można zobaczyć w artykule pt: "Cytryniec chiński".

Chcąc stworzyć egzotyczny ogród, nie możemy zapomnieć o „tropikalnych” drzewach. Wyjątkowo tropikalnym wyglądem może pochwalić się surmia bignoniowa. Charakterystyczne liście o sercowatym kształcie mogą mieć barwę zieloną lub cytrynową. Owoce tej rośliny przypominają długie strąki fasoli i pozostają na gałęziach aż do wiosny. Znakomicie sprawdzi się również sumak octowiec, którego liście pięknie przebarwiają się jesienią. Kwiaty sumaka mają stożkowaty kształt, występują w zwartych kwiatostanach ,a ponadto wyróżniają się amarantową kolorystyką.

kwiatyTajemniczy, a zarazem interesujący wygląd nadają każdemu ogrodowi pnącza np.: wijące się po pergoli lub altanie. Niezwykłe wrażenie może sprawić kobea pnąca, o dużych dzwonkowatych kwiatach. Wysiewamy ją wiosną do pojemników. Zaraz po ostatnich wiosennych przymrozkach możemy przesadzić ją do gruntu. Zachwycające kwiaty ma także żółty milim, który doskonale będzie zdobił nasz taras lub balkon. Aby to piękne pnącze okazale nam kwitło, warto zapoznać się z tajnikami pielęgnacji, o której możesz przeczytać w artykule pt: "Żółty milim". Niezwykłe ulistnienie ma także kokornak wielkolistny, który jesienią przebarwia się na intensywny żółty kolor.

Tworząc nasz egzotyczny ogród powinniśmy dobierać roślinny bogate w okazałe i barwne liście oraz kwiaty o niespotykanych nietuzinkowych kształtach Wprowadzając je na rabaty, bez problemu będziemy mogli stworzyć wrażenie egzotycznej dżungli, która zachwyci odwiedzających nas gości.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-04-03 21:24:42
Tagi do artykułu: ogrody | kwiaty | Męczennica | rabaty | pnącza | ogród
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Francuskie ogrody
Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.

Męczennica

Roślina egzotyczna
Męczennica (Passiflora caerulea) to szybkorosnące, wieloletnie, wieczniezielone pnącze z ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty białe, wielkości do 9 cm, owoce owalne, długości 7,5cm szerokości do 4 cm, jadalne. Dojrzałe koloru pomarańczowego z czerwonym smacznym miąższem.
Męczennica bardzo dobrze rośnie w pojemnikach. W czasie letnich miesięcy wymaga jasnego, ciepłego miejsca, zimować powinna w doniczce w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5°C.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa
Akebia pięciolistkowa Akebia quinata to delikatne i piękne, rzadko spotykane pnącze. Roślina ozdobna głownie z liści, posiadająca dość oryginalne, mało jednak widoczne kwiaty i owoce.