X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ochrona elewacji przed zaciekami

rynny balkonowe
Jesienią i zimą na tarasach gromadzi się woda, która nie odprowadzana ścieka po murze tworząc nieestetyczne zacieki oraz powodując jej niszczenie. Aby uniknąć kosztownego remontu elewacji, warto zastosować Balkonową rynnę wciskaną RHEINZINK®.

Standardowe rozwiązania nie wystarczą

Źle odprowadzana, brudna woda deszczowa ściekając po murze powoduje powstawanie nieestetycznych zacieków. Jej długotrwałe spływanie prowadzi do zawilgocenia elewacji, złuszczania się farby, a w konsekwencji powstawania porostów i odpadania tynku. Najczęściej problem ten dotyczy ścian poniżej balkonów, daszków i tarasów. Właściwe odprowadzanie wody z tych przestrzeni bywa zaniedbywane, ze względu na ich stosunkowo niewielkie wymiary.
Obecnie dostępne w Polsce systemy rynnowe nie są dostosowane do odwadniania małych powierzchni ze względu na zbyt duże dysproporcje w stosunku do tarasów czy balkonów (rynny dostępne w sprzedaży są za duże, trudno się je montuje i są nietrwałym rozwiązaniem). Dlatego estetyczny i wykonawczy aspekt tego zagadnienia jest zazwyczaj rozwiązywany tradycyjną obróbką blacharską, która z kolei jest niewystarczająca przy odwodnieniu większych połaci (chodzi o tradycyjny gzyms czy ogniomur). Rozwiązaniem pośrednim: ESTETYCZNYM, TRWAŁYM i ŁATWYM W MONTAŻU jest Balkonowa rynna wciskana RHEINZINK®.Montaż bez uchwytów i złączek
Instalacja tradycyjnej rynny na okapie balkonowym oznacza trudne i czasochłonne roboty remontowe. Większość systemów rynnowych opiera się bowiem na uchwytach przykręcanych do deski okapowej, listwy lub deskowania. Dotarcie do przyczepnej warstwy betonu, tuż pod izolacją, wymaga rozebrania brzegu balkonu, wykonania robót blacharskich, a następnie ponownego położenia płytek.

Można jednak prościej!
Rynny cynkowo-tytanowe łączy się przez lutowanie lub klejenie, a zastosowanie Balkonowej rynny wciskanej RHEINZINK® oznacza racjonalizację pracy, oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów – każdy majsterkowicz może teraz zamontować odwodnienie tarasu czy małego daszku samodzielnie.
rynny balkonowe schemat
Sednem rozwiązania jest samonośny profil rynny umożliwiający montaż bez wykorzystania uchwytów. Wystarczy zamocować szynę rynnową na odwadnianej ścianie za pomocą wkrętów lub dybli, zaś izolację w postaci maty drenażowej założyć na profil. W zależności od potrzeb można zaplanować spadek powierzchni, w przypadku balkonów zaleca się montaż w poziomie. Ze względu na kształt profilu, uformowanego w literę „C” montowanie przebiega łatwo i szybko. Wystarczy nasadzić profil rynny na szynę rynnową i wcisnąć. W skład systemu odwodnienia wchodzi rynna prostokątna o wymiarze 200 mm. Została ona doskonale zoptymalizowana pod kątem odprowadzania wody z powierzchni gromadzących jej relatywnie niewiele, takich jak tarasy, balkony, daszki nad wejściami czy dachy małych budynków gospodarczych.

Dodatkowe możliwości
Samonośny profil rynny to także idealne rozwiązanie odwodnienia altanek ogrodowych lub innych obiektów o małej powierzchni dachu. Element, jakim jest „zakotwienie szyny” pozwala na zamontowanie profilu bezpośrednio na końcach krokwi, bez deski okapowej. Zakotwienie należy wkręcić w szynę od tyłu a następnie z boku do konstrukcji dachowej. Dopasowanie profilu oraz szyny gwarantuje stabilność połączenia i trwałość konstrukcji, bez stosowania dodatkowych elementów w postaci uchwytów.
Wszystkie akcesoria rynny prostokątnej takie jak denka, uchwyty i kształtki kątowe mogą być także używane do Balkonowej rynny wciskanej RHEINZINK®

Ważny aspekt użytkowy
Zastosowanie materiału stopowego, jakim jest tytan-cynk ma swoje kilkusetletnie uzasadnienie: rynny są najbardziej eksploatowanym elementem dachu, a woda, która nimi spływa razem z piaskiem działa jak „papier ścierny” usuwając w rynnie najbardziej trwałe zabezpieczenia antykorozyjne. Ponieważ w trakcie użytkowania balkonów często ma miejsce zastosowanie agresywnych środków myjących, zaleca się zabezpieczenie środkowej części rynny preparatem Metall-Protect firmy Enke, który zabezpiecza rynnę przed kwasami, przedłużając jej żywotność.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elewacje
2009-11-18 12:07:57
Tagi do artykułu: systemy rynnowe | rynny | RHEINZINK | rynny wciskane | maty drenażowe | odwodnienia | taras | uchwyty | kształtki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Systemy rynnowe

System rynnowy
Aby dach był funkcjonalny i służył nam przez wiele lat, trzeba wyposażyć go w dodatkowe elementy.
W większości domów niezbędny jest system, który umożliwi nam odprowadzenie wody opadowej z dachu. Będzie on nie tylko chronił ściany przed zawilgoceniem, ale także umożliwi odprowadzenie wody do odpływu i skierowanie jej z dala od budynku.

Rynny: metalowe, plastikowe, miedziane...

System orynnowania
System rynnowy chroni elewację domu przed zalaniem wodą opadową, spływającą z dachu. Poza funkcją użytkową, jest to element wykończenia, który ma znaczący wpływ na estetykę budynku. Dobrze dobrany system rynnowy, powinien więc pełnić funkcję ochronną i estetyczną. Na rynku producentów odwodnień jest olbrzymi wybór rynien, wyprodukowanych z różnych materiałów. Który z nich wybrać?

Siatka ochronna przeciw liściom

rynny
Liście w rynnie znacząco utrudniają funkcjonowanie odwodnienia dachowego i w najgorszym przypadku prowadzą do zupełnego zatkania systemu. Odpowiednim rozwiązaniem tego problemu jest niewidoczna od zewnątrz ochrona przed liśćmi RHEINZINK®. Jest to specjalny profil z perforowanej blachy cynkowo-tytanowej, wkładany bezpośrednio w rynnę.

Jaki dach do domu?- dobór konstrukcji i materiałów wykończeniowych

dach
Solidny i piękny dach to zwieńczenie i niewątpliwa ozdoba domu. Wybudowany z trwałych materiałów, dokładnie wykończony będzie służył przez wiele lat skutecznie chroniąc mieszkańców przed kaprysami matki natury.