X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób decyduje się na dom parterowy. Na jaki układ pomieszczeń zdecydować się w parterówce?Podział strefy na dzienną, nocną i gospodarczą

Aby dom parterowy optymalnie spełniał swoją funkcję mieszkalną, konieczny jest czytelny podział na strefę dzienną, nocną i gospodarczą. Dzięki temu każda czynność wykonywana w domu będzie miała swoje miejsce, a użytkownicy zajmujący się różnymi działaniami nie będą sobie nawzajem przeszkadzali. Podział domu na strefy polega na oddzieleniu części z sypialniami, garderobami i łazienkami od części z salonem, kuchnią, jadalnią i mniejszą toaletą oraz wydzieleniu pomieszczeń gospodarczych, kotłowni i garażu, oraz zapewnieniu do nich wygodnego dostępu.


Zamknięta kuchnia czy salon z aneksem?Kuchnia połączona z salonem daje wiele korzyści. Podczas spotkań towarzyskich goście i gospodarze, którzy przygotowują posiłki, mogą spędzać ze sobą miło czas podczas rozmowy. Łatwiejsze jest także podawanie dań i zbieranie naczyń. Kuchnia połączona z salonem to rozwiązanie nowoczesne, stosowane chętnie dzięki walorom przestrzennym jakie można dzięki jego zastosowaniu uzyskać. Jedyną niewielką niedogodnością jest kwestia akustyki, proces gotowania rzadko jest procesem cichym ze względu na ceramiczne, szklane oraz metalowe pojemniki i narzędzia, a także urządzenia, z których korzysta się podczas przygotowywania posiłków. Kwestia braku możliwości akustycznego oddzielenia pomieszczenia kuchennego może w niektórych przypadkach przeszkadzać w odpoczynku. Rozwiązaniem są mobilne przegrody takie jak drzwi przesuwne, dzięki którym możliwe jest czasowe oddzielenie kuchni od pokoju dziennego.


Nie należy natomiast obawiać się kwestii przenikania zapachów gotowania do innych części domu, nowoczesne urządzenia takie jak ciche i wydajne okapy kuchenne, a także wentylacja mechaniczna pozwalają na niemal całkowitą redukcję tego problemu.


rozkład domu parterowego1


Zamknięty wiatrołap

Sprawdź koniecznie, czy wybrane przez Ciebie projekty domów parterowych uwzględniają zamknięty wiatrołap. Dzięki niemu zyskasz strefę do zmiany obuwia. Wygodny wiatrołap to pomieszczenie o powierzchni większej niż 5 m2, w którym możliwe jest wydzielenie niewielkiej garderoby lub zabudowanej szafy. Przedsionek będzie stanowił wtedy doskonałe miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej, parasoli oraz innych rzeczy, które zabierasz ze sobą, gdy wychodzisz z domu. Jest to również pomieszczenie, dzięki któremu zapobiega się utracie ciepła z budynku w sezonie grzewczym.


rozkład domu parterowego2


Garaż zintegrowany z bryłą budynku

Posiadając samochód, warto wybrać parterówkę z garażem lub wiatą. W przypadku wyboru wiaty warto zdecydować się na rozwiązanie, które w jak największym stopniu osłoni pojazd przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wygodnym rozwiązaniem jest wybór projektu z garażem, z którego możliwe jest bezpośrednie przejście do wnętrza domu. Dzięki temu podczas deszczu nie zmokniesz, wnosząc siatki z zakupami. Przy pomieszczeniach garażowych najczęściej znajduje się kotłownia – takie rozwiązania są najbardziej funkcjonalne.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie domów
2017-06-23 12:48:21
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
Konkurs Archipelag

Pochwal się swoim domem! Konkurs Archipelagu

Jeśli jesteś w trakcie budowy swojego wymarzonego domu lub masz ją zakończoną, to zachęcamy Cię do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Pracownię Projektową ARCHIPELAG.
 
    Najlepsze projekty domów