X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie wymagania domowników i zaspokoi ich potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób decyduje się na dom parterowy. Jaki układ pomieszczeń warto rozważyć w parterówce?Podział strefy na dzienną, nocną i gospodarczą

Aby dom parterowy optymalnie spełniał swoją funkcję mieszkalną, konieczny jest czytelny podział na strefę dzienną, nocną i gospodarczą. Dzięki temu każda czynność wykonywana w domu będzie miała swoje miejsce, a użytkownicy zajmujący się różnymi działaniami nie będą sobie nawzajem przeszkadzać. Podział domu na strefy polega na oddzieleniu części z sypialniami, garderobami i łazienkami od części z salonem, kuchnią, jadalnią i mniejszą toaletą, a także na wydzieleniu pomieszczeń gospodarczych, kotłowni i garażu.


Zamknięta kuchnia czy salon z aneksem?

Kuchnia połączona z salonem zapewnia wiele korzyści. Podczas spotkań towarzyskich goście i gospodarze, którzy przygotowują posiłki, mogą jednocześnie spędzać ze sobą miło czas podczas rozmowy. Łatwiejsze jest także podawanie dań i zbieranie naczyń. Kuchnia połączona z salonem to rozwiązanie nowoczesne i chętnie stosowane dzięki swoim walorom przestrzennym. Jedyną niewielką niedogodnością jest kwestia akustyki - proces gotowania rzadko odbywa się w ciszy ze względu na użytkowanie ceramicznych, szklanych oraz metalowych pojemników i narzędzi, a także urządzeń, z których korzysta się podczas przygotowywania posiłków. Brak możliwości oddzielenia pomieszczenia kuchennego może więc w niektórych przypadkach przeszkadzać w odpoczynku. Rozwiązaniem są mobilne przegrody, takie jak drzwi przesuwne, które umożliwiają czasowe oddzielenie kuchni od pokoju dziennego.
Nie należy natomiast obawiać się kwestii przenikania zapachów gotowania do innych części domu, nowoczesne urządzenia takie jak ciche i wydajne okapy kuchenne oraz wentylacja mechaniczna pozwalają na niemal całkowitą redukcję tego problemu.


rozkład domu parterowego1


Zamknięty wiatrołap

Sprawdź koniecznie, czy wybrane przez Ciebie projekty domów parterowych uwzględniają zamknięty wiatrołap. Dzięki niemu zyskasz wygodną strefę do zmiany obuwia. Taki przedsionek to pomieszczenie o powierzchni większej niż 5 m2, w którym możliwe jest dodatkowe wydzielenie niewielkiej garderoby lub zabudowanej szafy. Po takich zmianach będzie stanowił doskonałe miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej, parasoli czy obuwia. Wiatrołap pełni jeszcze jedną, niezwykle przydatną - zapobiega utracie ciepła z budynku w sezonie grzewczym.


rozkład domu parterowego2


Garaż zintegrowany z bryłą budynku

Posiadacze samochodu powinni wybrać parterówkę z garażem lub wiatą. W przypadku wyboru wiaty, warto zdecydować się na rozwiązanie, które w jak największym stopniu osłoni pojazd przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wygodnym rozwiązaniem będzie natomiast wybór projektu z garażem, z którego możliwe jest bezpośrednie przejście do wnętrza domu. Przy pomieszczeniach garażowych najczęściej znajduje się kotłownia – takie rozwiązania są najbardziej funkcjonalne.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie domów
2017-06-23 12:48:21
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
dom waski maly 2

Zgrabny dom na wąską działkę

Zakup gruntu pod budowę domu to dość spora inwestycja, szczególnie jeśli zależy nam na osiedleniu się w granicach miasta. Nie każdy może pozwolić sobie na dużą działkę, co w konsekwencji wiąże się z wyborem kompaktowego projektu domu. Na które rozwiązania architektoniczne warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z niewielkiego budynku? Jakie domy są idealne na wąskie działki budowlane?
Konkurs Archipelag

Pochwal się swoim domem! Konkurs Archipelagu

Jeśli jesteś w trakcie budowy swojego wymarzonego domu lub masz ją zakończoną, to zachęcamy Cię do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Pracownię Projektową ARCHIPELAG.
 
    Najlepsze projekty domów