Piwnica i poddasze – dodatkowa przestrzeń w domu jednorodzinnym

Sięgając po projekt domu jednorodzinnego, warto uwzględnić wszystkie indywidualne wymagania. Dom jest inwestycją na kilka lat, a rozkład pomieszczeń najłatwiej modyfikować, korzystając ze wsparcia doświadczonego architekta. Zastanów się więc np. nad piwnicą i poddaszem, dzięki którym zyskasz dodatkowe pomieszczenia do przechowywania różnych przedmiotów.

Projekty z możliwością podpiwniczenia

Przeglądając projekty domów, z pewnością zauważymy, że nie uwzględniają one piwnic. Większość biur projektowych daje jednak możliwość podpiwniczenia budynku na życzenie klienta. Jest to dobra opcja, ponieważ w piwnicy można przechowywać przedmioty sezonowe – narty, sanki, rowery, namioty, akcesoria turystyczne – oraz żywność (przetwory i warzywa) i akcesoria ogrodowe (stoliki, krzesełka, huśtawkę). Jedyne, o co należy zadbać przed wprowadzeniem zmian w projekcie, to sprawdzenie rodzaju gruntu posiadanej działki budowlanej. Dlaczego? Nie powinno się robić piwnic na terenach podmokłych, ponieważ pomieszczenia mogą być zagrożone zalaniem albo zamoknięciem.

Piwnica i dom   Archipelag1

fot. Piwnica i dom Archipelag1

Klimatyczne pomieszczenia na poddaszu

Poddasze użytkowe to okazja do przygotowania sypialni, gabinetu czy garderoby ze skosami. Przy urządzaniu pomieszczeń, warto kierować się funkcjonalnością. Instalacja okien dachowych pozwoli rozjaśnić przestrzeń, a dodatkowo skosy można zabudować i wykorzystać do przechowywania. Aby pokoje prezentowały się elegancko, najlepiej zainteresować się ofertą mebli na zamówienie i wybrać szafy idealnie dopasowane do dostępnych powierzchni. Pamiętaj jedynie o tym, aby zadbać o izolację – jeśli zaniedbasz tę kwestię, latem możesz spodziewać się naprawdę wysokiej temperatury. Bez klimatyzacji nie uzyskasz wentylacji powietrza, która zapewni Ci odpowiednie warunki.

Zobacz również: Izolacja dachu

Piwnica i dom   Archipelag2

fot. Piwnica i dom Archipelag2

Porównuj projekty i wybierz idealny dom dla siebie

Nie spiesz się i nie wybieraj na siłę projektu domu. Przejrzyj wiele realizacji, zapoznaj się z wizualizacjami i nie bój się zadawać pytań architektom. Sprawdź także, czy istnieje możliwość zainstalowania nowoczesnych systemów obniżających np. koszty ogrzania budynku zimą.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)