X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dom parterowy czy z poddaszem?

Planujesz budowę wymarzonego miejsca dla swojej rodziny, ale nie wiesz, na jaki projekt się zdecydować? Parterowy domek lub budynek z poddaszem to dwa popularne modele. Warto rozważyć swój wybór pod kątem własnych potrzeb i dostępnych środków.

Wiele zależy od działki budowlanej. W niektórych przypadkach to wielkość gruntu determinuje podjęcie decyzji. Jeśli powierzchnia jest zbyt mała, w grę będzie wchodził dom z poddaszem albo piętrowy. Wyższe budynki wymagają zdecydowanie mniej miejsca pod zabudowę, dlatego dobrze sprawdzą się na wąskiej działce budowlanej.Domy z poddaszem dla wymagających

Koszty budowy wiążą się z zastosowanymi technologiami i materiałami. Domy z poddaszem pochłaniają dodatkowe pieniądze na montaż schodów, wstawienie okien dachowych i przygotowanie stropów. W parterówkach też trzeba zadbać o ten ostatni element, ale można wybrać korzystne i bardziej oszczędne rozwiązanie w postaci więźby prefabrykowanej. Wyższe budynki wyróżniają się natomiast niskimi kosztami utrzymania i ogrzewania.
projekty domów1


Rozważając różne projekty domów, warto zwrócić uwagę na konstrukcję bryły. Dobrym przykładem nowoczesnej i zwartej formy jest model Riko G1 z oferty Pracowni Projektowej Archipelag. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny projekt, rozważ wszystkie za i przeciw, sprawdź układ pomieszczeń oraz przemyśl, czy w perspektywie kilku lat budynek nadal będzie odpowiadał wszystkim potrzebom domowników.


Komfortowy i funkcjonalny parter

Parterówki wbrew pozorom nie muszą być wcale tańsze, ponieważ późniejsza eksploatacja może generować dodatkowe koszty, np. opłaty za ogrzewanie. Dlaczego? Większe powierzchnie ścian słabiej utrzymują ciepło wewnątrz budynku. Nie trzeba się jednak zniechęcać. Projektanci coraz częściej uwzględniają w projekcie nowoczesne rozwiązania, które czynią dom parterowy ciepłym, a przy tym w pełni energooszczędnym. Wystarczy spojrzeć na koncepcję Ralf II G1 realizowaną przez Pracownię Projektową Archipelag.


projekty domów2


Dom parterowy to idealna propozycja dla domowników, którzy cenią sobie komfort i łatwo dostępną przestrzeń. Pomieszczenia na jednym poziomie sprawdzą się w szczególności w przypadku rodzin z dziećmi czy osób starszych. Mieszkańcy nie muszą przemieszczać się z piętra na piętro, a wszystko znajduje się niemal pod ręką. Projekty domu parterowego są więc niezwykle funkcjonalne.


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Domy piętrowe
2017-06-23 13:15:48
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
dom wiata 1

Dom z miejscem na samochód. Jaki garaż wybrać?

Planując budowę garażu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby domowników, ale przede wszystkim wymiary działki i sposób zagospodarowania terenu. Oba czynniki pozwolą odpowiedzieć na pytania - czy można postawić osobny budynek z miejscem postojowym, czy lepiej zdecydować się na wiatę obok domu? Projekt należy też opracować zgodnie z aktualnymi przepisami, które określają minimalną wysokość garażu oraz wielkość bramy wjazdowej.
 
    Najlepsze projekty domów