X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dom parterowy czy z poddaszem?

Planujesz budowę wymarzonego miejsca dla swojej rodziny, ale nie wiesz, na jaki projekt się zdecydować? Parterowy domek lub budynek z poddaszem – to dwa popularne modele. Warto rozważyć swój wybór pod kątem własnych potrzeb i dostępnych środków.

Wiele zależy od działki budowlanej. W niektórych przypadkach to wielkość gruntu determinuje podjęcie decyzji. Jeśli powierzchnia jest zbyt mała, w grę będzie wchodził dom z poddaszem albo piętrowy. Wyższe budynki wymagają zdecydowanie mniej miejsca pod zabudowę, dlatego dobrze sprawdzą się na wąskiej działce budowlanej.Domy z poddaszem dla wymagających

Koszty budowy wiążą się z zastosowanymi technologiami i materiałami. Domy z poddaszem pochłaniają dodatkowe pieniądze na montaż schodów, wstawienie okien dachowych i przygotowanie stropów. W parterówkach też trzeba zadbać o ten ostatni element, ale można wybrać korzystne i bardziej oszczędne rozwiązanie w postaci więźby prefabrykowanej. Wyższe budynki wyróżniają się natomiast niskimi kosztami utrzymania i ogrzewania.
projekty domów1


Rozważając różne projekty domów, zwrócić uwagę na projekt bryły. Dobrym przykładem nowoczesnej i zwartej formy jest model Riko G1 z oferty Pracowni Projektowej Archipelag. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny projekt, rozważ wszystkie za i przeciw, sprawdź układ pomieszczeń, przemyśl, czy w perspektywie kilku lat budynek spełni wszystkie preferencje i wymagania.


Komfortowy i funkcjonalny parter

Parterówki wbrew pozorom nie muszą być wcale tańsze, ponieważ późniejsza eksploatacja może generować dodatkowe koszty, np. opłaty za ogrzewanie. Większe powierzchnie ścian słabiej utrzymują ciepło wewnątrz budynku. Nie trzeba się jednak zniechęcać. Projektanci coraz częściej uwzględniają w projekcie nowoczesne rozwiązania, które czynią dom parterowy ciepłym, a przy tym w pełni energooszczędnym. Wystarczy spojrzeć na koncepcję Ralf II G1 realizowaną przez Pracownię Projektową Archipelag.


projekty domów2


Dom parterowy to idealna propozycja dla domowników, którzy cenią sobie komfort i łatwo dostępną przestrzeń. Pomieszczenia na jednym poziomie sprawdzą się w szczególności w przypadku rodzin z dziećmi czy osób starszych. Nie trzeba chodzić po schodach, a wszystko znajduje się niemal pod ręką. Projekty domu parterowego są niezwykle funkcjonalne.


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Domy piętrowe
2017-06-23 13:15:48
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Projekt Simon1

Projekt Simon II G2 – elegancki dom z poddaszem użytkowym

Z zewnątrz przyciąga uwagę elewacją w stonowanych kolorach z drewnianym wykończeniem. W środku zapewnia wygodną przestrzeń z wyraźnym podziałem na strefy użytkowe. Dom Simon II G2 łączy w sobie elegancki wygląd z funkcjonalnością, dlatego doskonale odpowiada potrzebom współczesnej, wieloosobowej rodziny.
Projekt Tanita3

Tanita II G2 – nowoczesny dom parterowy z szerokimi przeszkleniami

Osobom lubiącym doświetlone wnętrza spodoba się projekt domu Tanita II G2. Szerokie przeszklenia sprawiają wrażenie otwartej i nieskrępowanej przestrzeni, a ponadto doskonale rozświetlają poszczególne pomieszczenia w parterowym domu. Warty uwagi jest także zadaszony taras, na którym można spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Poznajmy bliżej rozwiązania zaproponowane przez Pracownię Projektową Archipelag.
Ralf 2

Przytulnie i ekonomicznie - zamieszkaj w domu energooszczędnym Ralf II G1 Energo Plus

Marzysz o własnej przestrzeni, gdzie będziesz czuć się komfortowo, a rachunki nie zrujnują domowego budżetu? Wyobraź sobie energooszczędny dom, który nie tylko spełnia oba warunki, ale pozwala też dbać o środowisko.
 
    Najlepsze projekty domów