X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Budowa obwodnicy Wrocławia

Autostradowa Obwodnica Wrocławia
Jedno z największych polskich miast, stolica Dolnego Śląska będzie mieć nareszcie obwodnicę. Dla Wrocławia jest to bardzo ważna i niezmiernie potrzebna inwestycja. Do tej pory ruch tranzytowy odbywał się przez miasto, co powodowało powstawanie gigantycznych korków i zatorów. Po wielu latach udało się w końcu zaradzić wszystkim problemom, jakie stały na drodze do budowy obwodnicy – brak pieniędzy, przejęcie gruntów, procedury przetargowe.


Autostradowa obwodnica Wrocławia
Autostradowa obwodnica Wrocławia to inwestycja, która obejmuje 26,765 km autostrady A8 poprowadzonej nowym szlakiem, drogi ekspresowej S-8 o długości 0,5 km oraz dwa łączniki: Długołęka i Kobierzyce o łącznej długości 8,15 km. Budowa obwodnicy Wrocławia zlokalizowana jest na obrzeżach miasta w jego północno-zachodniej części.

Realizacja AOW została podzielona na 3 etapy:<div style="padding-left:30px">- etap I – odcinek o długości ponad 12 km, łącznik Kobierzyce (ok. 2,5 km). Etap ten jest realizowany przez firmę Budimex Dromex S.A.


- etap IIA – most przez Odrę wraz z estakadami dojazdowymi – około 1,5 km w ciągu AOW. Ten etap wykonywany jest przez konsorcjum firm: Mostostal Warszawa S.A.i Acciona Infraestructuras S.A.
- etap IIB – prawie 15 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8, 0,5 kilometrowy węzeł „Pawłowice” oraz łącznik „Długołęka” (ok. 5,5 km). Wykonawcą jest konsorcjum firm: Strabag Sp. z o.o. (lider), HEILIT + WORNER Budowlana Sp. z o.o.Wrocław, DYWIDAG Bau GmbH Monachium Niemcy, Mostostal Warszawa S.A.</div>
Autostradowa Obwodnica Wrocławia   estakada lewobrzeżnaProjekt obwodnicy Wrocławia powstał w całości przez konsorcjum firm, w skład którego wchodzą następujące biura projektowe:<div style="padding-left:30px">- ARCADIS Profil Sp. z o.o. Warszawa
- BBKS – PROJEKT Sp. z o.o. Wrocław
- Zespół Badawczo – Projektowy MOSTY – WROCŁAW S.C.
- MOSTY KATOWICE Sp. z o.o. </div>
Projekt Mostu Rędzińskiego został w całości wykonany przez Z B-P MOSTY – WROCŁAW S.C. pod kierownictwem prof. Jana Biliszczuka.

Na chwilę obecną realizacja inwestycji przebiega bez większych opóźnień. Najbardziej zaawansowane prace odbywają się przy budowie głównego mostu przez Odrę i wyspę Rędzińską. Most ten po skończeniu będzie dumą i kolejnym punktem charakterystycznym Wrocławia.

Wschodnia obwodnica Wrocławia
Budowana obwodnica przebiegać będzie przez tereny powiatu wrocławskiego - wzdłuż południowej i wschodniej granicy Wrocławia. Wraz z Autostradową Obwodnicą Wrocławia, łącznikiem Długołęka i fragmentem autostrady A4 utworzy zamknięty pierścień, którego średnica wynosić będzie 15 – 20 km. Droga ta będzie mieć status wojewódzkiej. Łączna długość wschodniej obwodnicy wyniesie 30km.
Budowa obwodnicy została podzielona na kilka etapów. Pierwszy odcinek połączy Siechnice z Łanami. Będzie on powstawał najdłużej, dlatego został rozpoczęty jako pierwszy, choć tak naprawdę jest odcinkiem środkowym. Wykonawcą tego odcinka jest firma Skanska SA. Wykonawcy pozostałych odcinków zostaną wyłonieni w przetargach, które odbędą się w bieżącym roku.

Obwodnica śródmiejska Wrocławia
Jest to inwestycja, której realizacja trwa już od paru lat. Obecnie do ruchu oddano już 50% planowanego przebiegu. Obwodnica ta ma pomóc mieszkańcom Wrocławia w płynnym przemieszczaniu się pomiędzy peryferyjnymi dzielnicami miasta.

Na chwilę obecną Wrocławianie mogą jeździć po następujących elementach śródmiejskiej obwodnicy:<div style="padding-left:30px">- Aleją Armii Krajowej;
- Aleją Wiśniową;
- Aleja Generała Józefa Hallera;
- Ulicą Klecińską, Na Ostatnim Groszu i mostem Milenijnym.</div>
Obecnie w budowie jest odcinek północny, który ominie Cmentarz Osobowicki poprzez tereny targowiska Targpiast, a następnie poprowadzony będzie estakadą nad ulicą Żmigrodzką. Dalej obwodnica zostanie poprowadzona przez ulicę Poświęcką i Milicką, tereny poligonu i ogródki działkowe przy Lesie Sołtysowickim, jednak omijając same Sołtysowice, aby na końcu połączyć się ze wschodnim odcinkiem, przy wjeździe na Psie Pole, z drogą na Warszawę.

Odcinkiem będącym w planach to łącznik, rozpoczynający się na istniejącym rozjeździe przy al. Armii Krajowej, biegnąc dalej mostami nad Oławą i Odrą (będącymi elementami obwodnicy wschodniej) wzdłuż terenu Stadionu Olimpijskiego, a dalej nowymi mostami w kierunku Kowal. Odcinek ten nazwany jest aleją Wielkiej Wyspy.
2016-07-01 12:52:18
Tagi do artykułu: Autostradowa obwodnica Wrocławia | Wrocław | Warszawa | mosty | inwestycje | ogródki działkowe
Inne wiadomości
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
salony

Jak urządzić salon

Salon jest wyjątkowym pomieszczeniem, które stanowi wizytówkę każdego domu. Jest to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając go warto zachować równowagę pomiędzy funkcjonalnością, a wystrojem.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Inwestycje budowlane

budowa
Budownictwo w Polsce ma się dobrze. Tyczy się to prawie wszystkich sektorów. Budownictwo drogowe i mostowe jest napędzane przez zbliżające się wielkimi krokami Euro 2012. Z tego samego powodu we wszystkich większych miastach buduje się hotele, noclegownie czy galerie handlowe. Budownictwo mieszkaniowe, zwłaszcza wielorodzinne od kilku dobrych lat cieszy się zainteresowaniem...

Park Biznesowy Business Garden Warszawa już w budowie

biura
2 czerwca 2011 roku miała miejsce ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję Business Garden Warszawa. Jest to pierwszy z trzech analogicznych „zielonych” parków biznesowych w usytuowanych w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie o łącznej powierzchni najmu ok. 300,000 mkw.

Polskie stadiony piłkarskie na EURO 2012

stadion
Obwieszczenie Komitetu Wykonawczego UEFA, 13 maja 2009r. wytypowało cztery, spośród sześciu polskich miast do turnieju UEFA EURO 2012. Są to miasta, które podpisały umowę z UEFA w 2007r. : Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Poznań. To nie tylko lokalizacje mistrzostw ale i oficjalni gospodarze imprezy...

Działki budowlane w Polsce

działka budowlana
Generalną tendencją w II kwartale 2009 r. Jest spadek cen działek wokół dużych miast. Największy dotyczy miejscowości podwarszawskich, takich jak Legionów, Łomianki, Stare Babice i Józefów. W niektórych przypadkach cena spadła nawet o 35%.