X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Fundamenty - ważne czy może jednak nie?

budowa domuFundament... Po co mamy się tak przykładać do jego wykonania, skoro i tak zostanie zasypany. W końcu spoglądający zza płotu sąsiedzi, nie będą chwalić tego co jest pod ziemia. Ich uwagę przyciągnie nasz dom. Czy jest duży, czy mamy ładne okna i drzwi, czy nasz dach dobrze się prezentuje?


Zaciekawi ich nawet czy mamy zadbany plac przed domem. Wszystko będzie ciekawsze niż fundament schowany pod ziemią. Jednak, czy po paru latach, nadal będziemy tak błaho podchodzić do tematu, kiedy to w naszej piwnicy, a nie sąsiada, wraz z pojawiającą się odwilżą, zacznie stać woda. Kiedy na ścianach pojawią się pierwsze rysy, wskazujące na za słaby fundament. Otóż wcale tak stać się musi, pod warunkiem, że zapoznamy się z podstawowymi informacjami na ich temat.

Pierwsza rzeczą jaką musimy zrobić, planując kupno działki jest rozpoznanie terenu. Chodzi tu o zwykłą rozmowę z sąsiadami. Spytać się o poziom wody w studniach – czy w ostatnim czasie nie uległ zmianie. Czy na terenie naszej przyszłej działki przy wiosennych roztopach, czy po dużej ulewie nie zalega woda. Dowiedzieć się czy przypadkiem nie było tam kiedyś wysypiska śmieci, jeziorka czy nie przepływał tam nawet najmniejszy strumyk. Są to bardzo ważne informacje, gdyż znacząco wpływają na jakoś warunków gruntowo - wodnych.


Warto również zwrócić się do firmy, która zajmuję się badaniem geotechnicznym gruntu. Jest to spory wydatek, jednak warto zainwestować te parę złoty, niż by się miało okazać, że działka która zakupiliśmy, zupełnie nie nadaje się do zabudowy.

Gdy warunki gruntowo – wodne są nam już znane, czas podjąć właściwą decyzje odnośnie posadowienia budynku.
Przy mało skomplikowanych warunkach gruntowych możemy stosować posadowienie bezpośrednie. Do najczęściej stosowanych należą ławy i stopy fundamentowe.
Ławy fundamentowe stosuje się pod głównie pod ścianami lub rzędami słupów najczęściej z żelbetu. Ławy wykonuje jako monolityczne. Ich przekrój poprzeczny jest najczęściej prostokątny, trapezowy bądź schodkowy. Szerokość ławy ma zazwyczaj do 1,20m i wysokość min. 0,30m.
Stopy fundamentowe stosuje się pod słupy, filary itp. Tu również zazwyczaj jako materiał konstrukcyjny stosowany jest żelbet, czasem cegła i kamień. Jeśli chodzi o kształt stopy, wszystko zależy od tego czy jest obciążona osiowo czy mimośrodowo. Jeśli osiowo, wykonujemy stopę kwadratową, gdy jednak obciążenie działa mimośrodowo – jest to kształt prostokąta wydłużonego w płaszczyźnie działania obciążenia.

fundamentyPrzy ustalaniu głębokości posadowienia musimy wziąć pod uwagę:
- poziom zwierciadła wody gruntowej
- rodzaj i głębokość gruntu
- głębokość posadowienia obiektów sąsiednich
- głębokość przemarzania właściwą dla rejonu w którym rozpoczynamy budowę.
Należy również pamiętać, że zagłębienie podstawy fundamentu do powierzchni terenu przyległego musi mieć min 0,5m, a w gruntach wysadzinowych i organicznych powinien znajdować się poniżej głębokości przemarzania Hz.
Nawet jeżeli poziom gruntowy jest niski, dobrze jest zrobić izolację poziomą. Podciąganie kapilarne rozłożone w czasie, może być gorsze od bezpośredniego naporu wody.

Niestety nie zawsze możemy posadowić bezpośrednio. Czasem istnieje konieczność pośredniego posadowienia budynku. Stosuje się wtedy pale, ściany szczelinowe bądź studnie, które przekazują obciążenie na głębiej położone warstwy podłoża gruntowego.
Pale przekazują obciążenie na podłoże przez tarcie na pobocznicy i docisk pod stopą pala. Najczęściej stosowane pale są betonowe lub żelbetowe. Ze względu na sposób wprowadzenia w grunt rozróżnia się pale wiercone, wkręcane, wbijane, wciskane lub wwibrowywane. Na palach opieramy fundamenty w postaci ław, stóp, płyt. Pod ławami rozmieszcza się je w dwóch rzędach, symetrycznie lub mijankowo. Pod stopami stosuje się min 3 pale.
Oprócz pali jako elementy pośredniego posadowienia stosuje się ściany szczelinowe. Podczas budowy pełnią role obudowy wykopu. Trzeba ją w trakcie realizacji wykopu i części podziemnej budynku odpowiednio rozpierać.

Biorąc się za budowę swojego pierwszego domu, gdzie najważniejszym etapem jest odpowiednie dobranie i wykonanie fundamentów, warto skorzystać z pomocy doświadczonego kolegi bądź firmy specjalizującej się w tej dziedzinie. Bo jak mówi stare przysłowie: Fundamentem mądrości, jest swojej nie ufać mądrości.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Fundamenty
2016-04-17 10:44:16
Tagi do artykułu: ławy | stopy fundamentowe | żelbet | pale | ściany szczelinowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Co charakteryzuje skandynawskie meble z drewna teakowego?

meble ogrodowe
Skagerak podkreśla, iż jego, stworzone z naturalnego drewna teakowego, ławy, krzesła, fotele i stoły ogrodowe przetrwają całe pokolenia, jeśli zastosować się do kilku prostych reguł.

Zbrojenie schodów żelbetowych

Schody
Schody to niezwykle ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość kosztowna, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór odpowiednich schodów. Jeśli padnie on na schody żelbetowe, pamiętajmy o dokładnym ich zaprojektowaniu i wykonaniu.

Schody prefabrykowane

schody
Prefabrykowane biegi schodów żelbetowych to popularne rozwiązanie w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i użyteczności publicznej. Technologia wykonania jest niedroga, a produkt wytrzymały i odporny na ogień.