Co laik powinien wiedzieć o japońskich nożach?

akcesoria kuchenne

fot. akcesoria kuchenne

Kuchnia polska od pewnego czasu upodobała sobie japońskie noże. Co cieszy, te niesłychanie piękne, bardzo ostre, mistyczne noże pozwalają lepiej zrozumieć istotę gotowania. Faktem jest, że ten, kto kroi doskonałym nożem, zaczyna doceniać subtelności i niuanse smaków, które – między innymi – dzięki nożom powstają. Twierdzimy, że nóż wpływa na smak potrawy gdyż jest dyrygentem całej symfonii smaków i zapachów, które składają się na przygotowywany posiłek. Im lepsze ostrze, im doskonalsza stal, z którego został wykonany nóż, im wygodniejsza rękojeść, tym gotowanie staje się milsze i radośniejsze.

akcesoria kuchenne

fot. akcesoria kuchenne

Cieszy nas ogromnie, że Polacy są coraz przychylniejsi światowym modom i zjawiskom, które adaptują do własnych potrzeb. Tak stało się i z japońskimi nożami kuchennymi, które świat pokochał, a które z siłą prawdziwych Samurajów wkraczają do Polski, zmieniając tradycyjne, często ciężkie potrawy z kuchni polskiej w bardziej wysublimowane i nieco egzotyczne. Choć, jak wielu twierdzi – tradycyjna kuchnia polska nic ze swej wyjątkowości nie traci, a tylko zyskuje na odmienności w zetknięciu z Orientem – czyli właśnie z japońskimi nożami.

akcesoria kuchenne

fot. akcesoria kuchenne

Co specyficzne – jest kilka trendów, które z mocą reprezentują Japonię w świadomości Europejczyka. Należą do nich – doskonałe samochody, sprzęt audio-wizualny i, właśnie, japońskie noże. Te ostatnie kuszą zaklętą w nich tradycją starodawnej Japonii. Jeśli mówić o japońskich nożach, warto skupić się na najlepszych i najbardziej znanych markach – Chroma (link), Haiku, Tojiro (link), Kyocera (link) i Sumikama (link) oraz nazwiskach mistrzów tradycyjnego, japońskiego kowalstwa, którzy już za życia przeszli do legendy – Hideo Kitaoka i Sirou Kamo.

Zobacz: Meble stylowe
akcesoria kuchenne

fot. akcesoria kuchenne

Wspominane noże różnią się od siebie wszystkim – formą, materiałem, metodą mocowania rękojeści, często też sposobem kucia. Niemniej – łączy je jedno – ultraostra, zjawiskowa stal klingi i wyjątkowo ergonomiczne rękojeści – bądź stalowe (jak w nożach Type 301 (link) designed by F.A. Porsche, marki Chroma), przez klasyczne, drewniane, szlifowane w kształt tzw. kasztana (jak w wielu seriach noży Tojiro, np. Aogami (link), czy Shippu (link)), aż po ultranowoczesne, niewyślizgujące się z dłoni polipropylenowe (który tworzą rękojeści tytanowych noży Kasumi Titanium (link) marki Sumikama).

akcesoria kuchenne

fot. akcesoria kuchenne

Niezależnie od tego, czy trzyma się w dłoni nóż z najnowocześniejszej, designerskiej linii Zen-Sation (link) (zaprojektowanej przez Porsche Design Studio), czy sięga się po mistrzowskie noże, zwane Takumi, sygnowane przez japońskie Ministerstwo Handlu i Przemysłu, jako noże najlepsze z najlepszych (jedne z najdroższych noży świata – Haiku Itamae Suminagashi (link) marki Chroma, czy Haiku Kurouchi Tosa (link) tej samej firmy), czy też sięga się po najprostsze z prostych, klasyczne linie (np. Haiku (link) marki Chroma, czy Tojiro Zen (link)), zawsze ma się do czynienia z klasą samą w sobie. Klasą, która zostawia daleko w tyle noże europejskie. Bo, japońskie klingi, biją na głowę zjawiskową ostrością, subtelnym pięknem i niezwykłą twardością ostrza wiele z noży tego świata.
Sporo linii japońskich noży to prawdziwe arcydzieła sztuki płatnerskiej. Wykuwane, często ręcznie, japońskie stale o różnej zawartości węgla, tworzą niepowtarzalne wzory na klingach noży damasceńskich. Inne serie, zaledwie kilkuwarstwowe, okazują się być tak ostre, że przecinają włos.

akcesoria kuchenne

fot. akcesoria kuchenne

Z drugiej strony – do dziś szokuje wszystkich arcypomysłowość ceramicznych noży Kyocera, które, stworzone ze spiekanego węglika cyrkonu, mają białe (Kyocera White (link)) lub czarne (Kyocera Black (link)) ostrza, są twarde prawie tak, jak diament i ostre jak samurajskie miecze.
I jeszcze jedno, czym noże japońskie czarują miłośników kuchni – melodyjne, przesycone pradawną kulturą Japonii nazwy – Deba, Yanagiba, Kakugata Usuba, Nakiri, Orosi, Ko-Yanagi, Funayuki.

By japońskie noże służyły przez lata, gotujący musi sprostać kilku bardzo nieskomplikowanym wyzwaniom. Otworzyć umysł, by eksperymentować w kuchni, bo japońskie noże do tego skłaniają. Druga kwestia – ostrzyć klingi na specjalnie dla nich stworzonych kamieniach ceramicznych, japan wet stone (poza nożami Kyocera i Sumikama, które posiadają specjalne ostrzałki). Ostatni wymóg – japońskie noże trzeba myć i wycierać po każdym umyciu oraz przechowywać w blokach lub na listwach. Wystarczy tyle, by noże odwdzięczyły się kompletnie niesłychanym zaangażowaniem i ujawniły skrywaną w sobie duszę wojownika o zdrowe, genialnie smakujące potrawy.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)