X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.

Okpol oknaZarówno okna stałe, jak i uchylne są szczelne, ciepłe (nieotwierane mają odrobinę lepsze parametry) i bezpieczne - montuje się w nich wzmacniane szyby, trudne do uszkodzenia mechanicznego i sforsowania przez włamywaczy. Te o stałej konstrukcji, nieotwierane najlepiej sprawdzają się tam, gdzie potrzebujemy światła dziennego, a niekoniecznie wentylacji – nad korytarzami czy klatkami schodowymi.

Jest też wyraźna różnica pomiędzy cenami okien nieotwieranych i uchylnych. Model nieotwierany OKPOL PGX A1 jest tańszy niż PGC A1, czyli wersja z otwieranym skrzydłem.

Do tzw. mokrych pomieszczeń
Kuchnie, łazienki, pralnie czy suszarnie nazywane są pomieszczeniami mokrymi, gdyż podczas gotowania, kąpieli czy prania wytwarza się w nich mnóstwo pary wodnej. Możemy ją zaobserwować na przykład, gdy zetknie się z chłodną powierzchnią szyb i w tym miejscu się wykropli. Jeśli w pomieszczeniu jest skuteczna wentylacja, to odprowadza parę wodną na zewnątrz, ale gdy działa słabo, wnętrze jest narażone na zawilgocenie, a nawet zagrzybienie.
Jeśli nie mamy w domu wentylacji mechanicznej, powinniśmy wybrać okna dachowe uchylne, które pozwalają skutecznie usuwać parę. Okna przeznaczone do takich pomieszczeń są wykonane z PVC, więc nie wymagają konserwacji, co jest ich dodatkową zaletą. https://www.okpol.pl/produkt/pgc-a1/


Okpol oknaOkna w pokojach
Zastosowanie uchylnych okien do dachów płaskich nie ogranicza się tylko do pomieszczeń wilgotnych. W pokojach dziecięcych czy sypialniach mogą mieć zarówno podstawową funkcję - doświetlenie, jak i umożliwiać wietrzenie pokoi. A w pokoju dziecka otwierane okno, do którego maluch nie ma dostępu to rzecz bardzo przydatna.
Warto jednak pamiętać, że latem przez okna dachowe do wnętrz dostaje się nie tylko światło, ale i promienie słoneczne. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć je roletami. Takie akcesoria, dopasowane do konkretnych okien, oferują producenci stolarki. Na przykład firma OKPOL ma w ofercie nie tylko osłony na okna, ale i inne rozwiązania – okno PGX A1 LED ma zamontowaną w ramie taśmę LED, pozwalającą tworzyć efekty świetlne (sterowanie oświetleniem za pomocą pilota). Z kolei model PGX A4 ma pakiet szybowy zwany szybą mrożoną lub inteligentną – w zależności od naszych potrzeb może być przezroczysta lub nieprzezierna.

Okna bezpiecznie otwarte
Okna do dachów płaskich montuje się na dużej wysokości, zwykle ponad 2 metry nad podłogą. Ręczna obsługa byłaby bardzo trudna, dlatego producenci montują w nich elektryczne napędy sterowane pilotem. Uzupełnieniem jest czujnik deszczu, który automatycznie zamyka okna, gdy zaczynają się opady.  

Więcej informacji na: https://www.okpol.pl/poradnik/
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Materiały
2018-04-04 08:07:37
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów