X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Kominek z płaszczem wodnym

paleniskoKominek to wspaniały element dekoracyjny. Żywy ogień wprowadza do pomieszczeń urokliwy klimat. Poza plastyczną funkcją, pełni często rolę dodatkowego źródła taniego ciepła. Poprzez specjalną instalację, ciepłe powietrze rozprowadzane jest po domu. Taki system kanałów rozmieszczonych w stropach i ścianach wykonujemy jeszcze na etapie budowy domu. W przypadku domu istniejącego nastręcza to dużych trudności, a czasami jest wręcz niemożliwe do wykonania. Spełniając marzenie o posiadaniu kominka nie jesteśmy jednak skazani na ograniczenie jego funkcji do elementu wystroju wnętrza. Dostępne na rynku wkłady kominkowe z płaszczem wodnym pozwalają nam wykorzystać, w celu rozprowadzania ciepła, istniejącą instalację centralnego ogrzewania.


Wizualnie kominek z płaszczem wodnym nie różni się od typowego. Do wyboru mamy szeroką gamę wzorów. Ze względu na rodzaj drzwiczek: z drzwiami pojedynczymi, podwójnymi, segmentowymi lub podnoszonymi, z szybami płaskimi lub pryzmatycznymi. Ze względu na usytuowanie: do zabudowy tradycyjnej – ściennej lub narożnej.Korpus wkładu kominkowego ma podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń wypełniona wodą. Ten płaszcz wodny otacza palenisko ze wszystkich stron, za wyjątkiem ściany frontowej. Przepływająca pomiędzy ściankami woda zostaje podgrzana, a następnie przekazana do instalacji grzewczej całego domu.

O ile konieczność regularnego rozpalania w kominku można wpasować w rytm codziennych czynności, o tyle dłuższa nieobecność w domu stwarza problemy. Jednorazowy wsad drewna wystarcza na 8 do 10 godzin, co obliguje do dwu - trzykrotnego dokładania opału. Dlatego ze względów czysto praktycznych oprócz kominka, montuje się w domu jeszcze kocioł, który „nadzoruje” ogrzewanie budynku, uruchamiając się automatycznie w przypadku wygasania kominka.Kwestia wyboru kotła zależy głównie od planowanej częstości korzystania z kominka. Jeśli kominek ma być głównym źródłem ciepła, najtańszym rozwiązaniem będzie wybór pieca elektrycznego. W odwrotnej sytuacji – jeśli zamierzamy używać kominka okazjonalnie - warto zainwestować w kocioł gazowy lub olejowy.

Polskie prawo wymaga, by kominki, podobnie jak kotły na paliwo stałe, pracowały w instalacji zabezpieczonej przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Podłączenie do sieci gazowej lub olejowej wymaga więc zastosowania dwóch rodzajów instalacji: typu otwartego (z kominkiem) i typu zamkniętego (z kotłem na olej, gaz lub grzejnikami). Połączenie ze sobą obu instalacji wymaga zastosowania specjalnego wymiennika, niedopuszczającego do wzajemnej wymiany wody z obu obiegów. Wymiennik z reguły montuje się w pomieszczeniu kotłowni, jednak coraz więcej producentów kominków stosuje je bezpośrednio w płaszczu wodnym.

kominekDosyć istotnym problemem przy wyborze kominka z płaszczem wodnym jest znalezienie sposobu na ukrycie naczynia wzbiorczego. Otwarte naczynie wzbiorcze powinno być zainstalowane w najwyższym punkcie instalacji. Najlepszym rozwiązaniem dla instalacji otwartej jest wykorzystanie do tego celu np. nieużytkowego poddasza czy strychu. W przypadku kiedy instalacja grzewcza pracuje w układzie zamkniętym, dopuszczalne jest zamontowanie naczynia tuż nad kominkiem, np. w jego obudowie. Musimy się jednak liczyć z tym, że do takiego naczynia powinien być w miarę łatwy dostęp.

Marzenie o posiadaniu kominka i wykorzystaniu go jako źródła ciepła nie jest zarezerwowane wyłącznie dla rodzin rozpoczynających budowę domu. Zastosowanie wkładu z płaszczem wodnym i podłączenie go do istniejącej instalacji, pozwala nam efektywnie eksploatować ten element dekoracyjny także jako generator ciepła.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kominki
2016-05-14 04:33:01
Tagi do artykułu: płaszcz wodny | wkłady kominkowe | kotły
 
no tak mokrego nie włożymy, ale jak kupimy to pewnie są jakieś już przygotowane
Roberto @ 2012-03-20 10:17:54
Użytkownik Roberto dnia 19 marzec 2012 - 15:47 napisałnie tylko po nogach jak siarczysty to wszędzie zimno najgorsze, że to drewno trzeba wczesniej przygotować narąbak, no a przede wszystkim kupić, bo nie każdy ma las
czerwone_szpilki @ 2012-03-20 03:05:13
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kominki Kominki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
biokominki

Biokominki

Strzelający ogień w kominku, rozchodzące się ciepło i rodzina zebrana wokół. Takie marzenie z dzieciństwa wyniósł prawie każdy z nas. Jeszcze do niedawna spełnienie go, było zarezerwowane tylko dla właścicieli domków jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków musieli obejść się smakiem, gdyż metraż i istniejąca instalacja skutecznie uniemożliwiała im posiadanie kominka. Istnieją wprawdzie kominki gazowe czy elektryczne, jednak ich cena i efekt pozostawiały wiele do życzenia. Na szczęście nadeszła era biokominków.
Kominek wolnostojący

Kominki wolnostojące

Piece wolnostojące tzw. kozy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich walory w niczym nie ustępują tradycyjnym kominkom z wkładem. Na rynku dostępne są zarówno piece o klasycznym wyglądzie lub bardzie nowoczesnym designie, duże lub małe. Wybór jest ogromny. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że można je montować tam, gdzie na tradycyjny kominek jest za mało miejsca.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

System zintegrowanego ogrzewania

ogrzewanie
Od kilku lat na rynku polskim dostępne są systemy zintegrowanego ogrzewania, które dzięki wykorzystaniu energii odnawianej pozwalają zaoszczędzić na centralnym ogrzewaniu i ciepłej wodzie użytkowej kilka tysięcy złotych w skali roku. Badania prowadzone przez firmę Makroterm pokazały, że w przypadku rozwiązań ekologicznych koszty ogrzewania maleją nawet 6 krotnie w stosunku do ogrzewania elektrycznego lub gazowego.

Przy kominku

kominek
Ciepły dom to dom nie tylko dobrze ogrzany, ale też przytulny. A najprzyjemniej jest przy kominku. Buzujący w nim ogień tworzy miły, niepowtarzalny nastrój. Praktycznie w każdym markecie budowlanym znajdziemy bogatą gamę wkładów kominkowych oraz kompletnych zestawów gotowych do ich montażu.

Płomień za szybą

salon
Kominek w naszym domu traktowany jest jako element dekoracyjny. Jest on również wydajnym i efektownym źródłem ciepła nawet dla całego mieszkania. Ze względu na rozmiary zajmuje miejsce w najbardziej eksponowanym i widocznym miejscu kształtując charakter wnętrza oraz nadając mu niepowtarzalnego ciepła i klimatu.

Kominki narożne

Kominki narożne
Wybór kominka do naszego domu w dużej mierze warunkuje to jaką powierzymy mu funkcję. Generator ciepła ogrzewający w ekonomiczny sposób nasz dom czy może otwarte palenisko dające nam możliwość delektowania się żywym ogniem? Nie należy zapominać jednak,że zawsze będzie on charakterystycznym elementem dekoracyjnym i warto zadbać o to by ciekawie komponował się z wnętrzem.