X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Minimalizm

budynek
Minimalizm to nurt w sztuce, designie i literaturze, który powstał w latach 80. XX w. Do dziś nie sformułowano jednoznacznej teorii kierunku. Zaliczany do modernizmu, wywodzi się w prostej linii z niderlandzkiego neoplastycyzmu lat 20 XX wieku, a jednocześnie funkcjonuje jako odnoga postmodernizmu. Formalnie nazwa została nadana w 1965 roku przez R. Wollheima. Szczyt popularności przypadł na lata 60 i 70. XX w.


Twórczość minimalistyczną charakteryzuje prostota formy. To sztuka tworzenia bez iluzji i ukrytego kontekstu. Jak trafnie spostrzegł Frank Stella „widzisz to, co widzisz”. Prosta, czysta, zrównoważona forma nie trzymająca się zasad kompozycji. Zamiast kompozycji obowiązuje: „skala”, bezpośredniość” i „całość”- w sensie całościowego, zrównoważonego spojrzenia na przedmiot tworzenia. Do dziś brak konkretnej filozofii i idei przyświecającej twórcom. Gotowe dzieła poddawane są bieżącemu osądowi architekta i odbiorców. Ducha nurtu najtrafniej oddają hasła: „less is more” i „doing more with less”.


Najważniejsze cechy twórczości: czystość formy, współgranie światła i brył oraz redukcja trójwymiarowości.

architekturaUproszczenie – czyli redukcja formy
Redukcja formy nie była tak samo postrzegana przez wszystkich popularyzatorów nurtu: „Sprzeciwiam się całej koncepcji redukcji, ponieważ jest to redukcja tylko tych rzeczy, których ktoś nie chce. Jeżeli moja praca jest uważana za redukcjonistyczną, to tylko dlatego, że nie zawiera elementów, które ludzie uważają, ze powinna zawierać. Ale ma inne elementy, które lubię...” - powiedział Donald Judd. Sztuka tworzenia z elementów prostych w zakładanych interakcjach może być bardzo złożona (np. Water/Glass House - Atami, Japonia -1995 - Kengo Kuma), dlatego generalne założenie redukcjonizmu nie zawsze spotyka się z aprobatą u twórców minimalistycznych.
Redukcja trójwymiarowości, oszczędne posługiwanie się łukami, wklęsłościami i wypukłościami ma swój wyraz nie tylko w zewnętrznym wyglądzie obiektów. Aranżacje wnętrz - minimalizm wnętrza jest charakterystyczny i widoczny także w obecnych trendach.

Pustka
Istnienie przestrzeni – czyli specyficznego wyróżnika pustki - to konieczny warunek minimalizmu. Przestrzeń minimalistyczna nie dzieli się na „przestrzeń galerii” i „przestrzeń dla dzieła”. Obiekty oddzielają faktyczne fragmenty przestrzeni w której znajduje się widz i zapewnia swobodny odbiór.

muzeumTworzenie
Styl minimalistyczny korzysta z surowców przemysłowych, surowych, tzw. „bezimiennych” produktów, jak: cegła, pudła, blachy, stalowe i drewniane szyny, fluorescencyjne rury. Sam artysta „nie brudzi sobie rąk”. Tworzy przez pośrednika, czyli wykonawcę. Tony Smith – prekursor nurtu – pracował jako kreślarz u Franka Loyda. Plany były jego „narzędziem w ręku”.

Wielcy minimaliści wczoraj i dzisiaj
Popularyzatorami minimalizmu byli tacy architekci jak: Mies van der Rohe , Max Bill, Luis Barragán. Współcześnie są to: mn Tadao Ando , Hans Hollein, Mario Botta, Akira Sakamoto, John Pawson i Zaha Hadid. Za polskiego minimalistę uznaje się Stefana Kuryłowicza.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Strefa fachowca
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-08-20 13:52:55
Tagi do artykułu: minimalizm | aranżacje wnętrz | style | Zaha Hadid
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
wąska działka dom projekt

Klasyczna bryła lub nowoczesny design – jaki projekt domu wybrać na wąską działkę?

Plan zagospodarowania przestrzennego określa rodzaj zabudowy, która powstanie na danym terenie. Może się więc okazać, że w interesującym nas miejscu nie zostanie wyznaczona na tyle duża działka budowlana, aby zmieścił się tam dom, dwa garaże i altanka w ogrodzie. Istnieje jednak na to rozwiązanie – projekt domu na wąską działkę.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
kuchnia i jadalnia

Industrialne wnętrza

Styl przemysłowy, nazywany także industrialnym, doskonale wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne i wnętrzarskie. Moda na wnętrza industrialne przybyła do nas ze wschodu, zza morza. W latach '50 XX wieku, w Nowym Jorku adaptowano w tym stylu olbrzymie przestrzenie po domach towarowych i fabrykach.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Minimalizm, czyli mniej znaczy więcej

kuchnia
Architekturę i wnętrza w stylu minimalistycznym charakteryzuje umiar, prostota formy i wyrazistość barw. Kreacje wnętrzarski tworzone w duchu minimalizmu są ponadczasowe i uniwersalne. Nie bez powodu.

Aranżacje wnętrz - jaki styl wybrać?

salon
Trendy są wszechobecne, wpływają na kształt życia i codzienny nastrój. Style ewoluowały przez wieki, w zależności od okresu historycznego, nastrojów i warunków społecznych. Epoki przenikały się nawzajem, a dzięki umownym granicom zamknięto je w ramach czasowych - tzw. kierunkach.

Minimalizm w aranżacji wnętrz

przedpokój
Detale decydują o tym, z jakim stylem wystroju domu mamy do czynienia. Jednak co można powiedzieć o wnętrzu, które pozbawione jest wszelkich zdobień i detali? Tym właśnie charakteryzuje się minimalizm – nowoczesny sposób na urządzenie własnego „m”...

Aranżacje wnętrz po męsku

salon
Już nie tylko kobiety chętnie angażują się w urządzanie mieszkania czy domu. Coraz częściej również mężczyźni dbają zarówno o siebie i swój ubiór, jak i o przestrzeń, w której przebywają. Panowie szukają nowoczesnych, nietuzinkowych rozwiązań. Najchętniej stawiają na minimalizm oraz funkcjonalność. Bardzo istotnym elementem męskiego wnętrza jest odpowiednio zaprojektowana szafa...