Naprawa wanny akrylowej – uszczelnienie wanny akrylowej krok po kroku

Naprawa wanny akrylowej

Lekkie i proste w montażu wanny wykonane z akrylu cieszą się coraz większą popularnością. Ich powierzchnia jest gładka, przyjemna w dotyku oraz łatwa do utrzymania czystości, co więcej można ją w prosty sposób naprawić w przypadku uszkodzenia. Powłoka akrylowa ma też dobre właściwości izolacyjne, dlatego stosunkowo długo utrzymuje temperaturę wody podczas kąpieli.

Uszczelnienie wanny akrylowej – na co zwrócić uwagę?

Naprawa wanny akrylowej nie jest trudna, wymaga jednak zastosowania profesjonalnych produktów, przeznaczonych do tego celu. Silikon do wanny akrylowej powinien cechować się elastycznością, doskonałą przyczepnością oraz odpornością na pleśnie oraz grzyby. Dobrze też, aby wyposażony był w wygodny w użyciu oraz precyzyjny aplikator. Należy pamiętać, że akrylowe wanny i brodziki mogą reagować z niektórymi produktami chemii budowlanej. Nieestetyczne odbarwienia spoiny lub jej pękanie w miejscu styku ze ścianą mogą świadczyć o nieprawidłowym doborze uszczelniacza.

Zestaw naprawczy do wanny akrylowej

W sklepach budowlanych lub w internecie możemy również zakupić zestaw naprawczy do wanny akrylowej, prysznica lub umywalki w cenie od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. Zawiera on zwykle płynny akryl, utwardzacz, a także pastę polerską wraz z instrukcją prawidłowego użycia. Bez względu na wybraną metodę, aplikację uszczelniacza rozpoczynamy od przygotowania szczeliny. Należy ją dokładnie oczyścić, odtłuścić oraz przede wszystkim osuszyć.

Silikonowanie wanny, brodzika lub umywalki

Stary silikon  trzeba usunąć przeznaczonym do tego specjalnym preparatem, ostrym nożem albo odpowiednim narzędziem. Ważne, aby powstała w ten sposób szczelina dokładnie wyschła, zanim nałożymy świeży produkt, ponieważ wilgoć może spowodować pojawienie się nieestetycznego nalotu pleśni. Nowy silikon wstrzykuje się z wykorzystaniem aplikatora, a wierzchnią warstwę wychodzącą ze szczeliny formuje przy pomocy szpachelki z końcówką formującą lub okrągłym, wąskim czubkiem noża.

Wymiana czy  naprawa wanny akrylowej?

Pojawienie się na wannie czy brodziku drobnych rys, a nawet oznak nieszczelności, nie musi koniecznie oznaczać wymiany tych elementów łazienkowej armatury. Na rynku dostępne są niedrogie produkty, dzięki którym dużo mniejszym kosztem, samodzielnie, w domowych warunkach naprawimy niedoskonałości powłoki akrylowej. By osiągnąć pożądany efekt, musimy jednak wykonać wszystkie etapy cierpliwie i precyzyjnie, z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów.

Wymiana czy uszczelnianie wanny?

fot. Wymiana czy uszczelnianie wanny?

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)