X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Świadectwo energetyczne

charakterystyka energetyczna
Świadectwo energetyczne jest oceną jakości użytkowej i rynkowej budynku bądź lokalu. To dokument, który może wydać jedynie specjalista. Określa zapotrzebowanie energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku bądź lokalu. W skład zapotrzebowania na energię wlicza się: ogrzewanie, ciepłą wodę, wentylację i klimatyzację.


Dzięki ustawie z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy Prawo Budowlane (czytaj: Nowelizacja ustawy Prawo budowlane – 15 październik 2009 r) (Dziennik Ustaw nr. 191 z dnia 18 października 2007 r. poz. 1373) wprowadzono w Polsce system świadectw energetycznych dla budynków o różnym przeznaczeniu, a także ich samodzielnych części. charakterystyka energetycznaUstawa wdraża postanowienia dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dyrektywa jest elementem polityki energetycznej UE. Ma ona na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię, działa na rzecz ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego.Nowe przepisy i dyrektywa zwróciły uwagę na nadmierne zużycie energii i jej źródeł. Polityka energooszczędności, oraz powszechne dążenie do rozwoju zrównoważonego przekładają się na działania na różnych szczeblach.

charakterystyka energetycznaNajniższym szczeblem działań jest osoba prywatna (właściciel, dzierżawca, inwestor). Koszt eksploatacji warunkuje komfort użytkowania obiektu. Stanowi o nim m.in.: sposób wykorzystania energii, powierzchnia budynku, rodzaj materiałów z których został wykonany, rodzaj niezbędnej energii, rodzaj ogrzewania, izolacyjność przegród i wiele innych czynników mogących wpłynąć na zwiększenie zapotrzebowania na energię.

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla budynku mieszkalnego składa się z czterech stron. Termin ważności dokumentu nie przekracza 10 lat. Na końcu dokumentu mieszczą się uwagi w zakresie możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową. To kluczowy element opracowania, zawierający wskazówki umożliwiające zmniejszenie zapotrzebowania na energię niezbędną do eksploatacji budynku.
charakterystyka energetycznaBudynek energooszczędny ma wyższą wartość rynkową, ponadto jest proekologiczny i niedrogi w eksploatacji.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat certyfikatu energetycznego, zapraszamy do lektury artykułów:
1. Certyfikat energetyczny - nowa dyrektywa unijna
2. Świadectwo energetyczne budynku – korzyść czy zbędny wydatek?
3. Charakterystyka energetyczna przez internet?
4. Paszport energetyczny

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Normalizacja
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-19 10:03:49
Tagi do artykułu: energia | prawo budowlane | charakterystyka energetyczna | ochrona środowiska | budynek energooszczędny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
formalności

Decyzja o warunkach zabudowy

Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Systemy solarne w domu jednorodzinnym

systemy solarne
Nowoczesne systemy solarne w domu jednorodzinnym? Dzięki nowej, szerokiej ofercie udoskonalonych rozwiązań Solar Reynaers Aluminium oszczędności i ekologia idą w parze. Podsumowując roczne wydatki na energię, pomyślmy o zainstalowaniu energooszczędnych systemów, które pozwolą odciążyć nasz domowy budżet...

Przewodnik po Prawie budowlanym

paragraf
Planując budowę domu lub innego obiektu budowlanego, należny postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niniejszy przewodnik po przepisach Prawa budowlanego powstał w oparciu o Ustawę z dnia 7 lipca 1994r. i późniejszymi zmianami.

Prawo budowlane: Rozdział 6 - Utrzymanie obiektów budowlanych

paragraf
Rozdział 6 Prawa budowlanego o utrzymaniu obiektów budowlanych...

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane – 15 październik 2009 r

paragraf
Z dniem 15 października weszła nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. Z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.). Aktualizacja dotyczy obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej, dla nieruchomości z rynku wtórnego...