Przepiękne noże na wielką rocznicę

nóż kuchenny

fot. nóż kuchenny

Jako zagorzały pasjonat noży kuchennych, widziałem bardzo wiele niepowtarzalnych ostrzy i nadzwyczajnych form. Wiele w tej materii zbadałem, kroiłem nożami z niemal całego świata. Niemniej, od czasu do czasu zdarza mi się trafić na nóż, który przypomina mi, że i w tej przestrzeni jest ciągle coś do odkrycia. Niedawno padłem, co tu kryć, ofiarą oczarowania ręcznie kutymi, luksusowymi nożami niemieckiego koncernu Zwilling J.A. Henckels. Linia Twin 1731 przyspiesza bicie serca, daje poczucie, że takie noże mieć trzeba, bo bez nich krojenie straci sens. Taki nóż będzie czarował i fascynował przez całe lata.

Zobacz: Ławy szklane
nóż kuchenny

fot. nóż kuchenny

Zobacz również: Jak urządzić biuro domowe?

Zwilling kojarzy się wielu z tanimi, znanymi, nawet z hipermarketów, nożami dla tzw. wszystkich. Niewielu jednak wie, że Zwilling J.A. Henckels ma w swojej ofercie również noże z kompletnie „innej półki” – luksusowe, ręcznie kute, przepiękne ostrza, których ceny dochodzą do, nawet, 2 000 zł za sztukę.

Noże Twin 1731 (link) powstały z okazji, którą trzeba i należy się chwalić. W roku 2011 marka Zwilling J.A. Henckels obchodziła swoje 280-te urodziny (powstała w roku 1731!). Wieki doświadczeń sprawiły, że ten niemiecki koncern może się teraz pochwalić genialnej jakości nożami (oraz naczyniami, z których słynie w świecie).

nóż kuchenny

fot. nóż kuchenny

O nożach Twin 1731 można powiedzieć, że to prawdziwe zjawisko inżynierii krojenia. Ich klinga powstaje z unikatowej, wykorzystywanej w przemyśle lotniczym, stali Cronidur® 30, którą tworzy się w niemal laboratoryjnych warunkach, gdyż jej produkcja wymaga przestrzegania szeregu restrykcyjnych reguł. W procesie produkcji kling noży Twin 1731 dochodzi do fuzji atomów stali z azotem, którym stal jest uszlachetniana. W rezultacie stal jest aż stukrotnie odporniejsza na korozję, niż klasyczna stal nierdzewna.

Wyjątkowe, bo kojarzące się z przepełnionymi nostalgią czasami najprzytulniejszej babcinej kuchni noże (link), zaprojektowane przez znanego designera – Matteo Thun’a – są, o ile można je tak określić, nadzwyczaj nastrojowe. Uroku tym niesłychanie ostrym, znakomitym niczym miecze samurajskie nożom dodają okładziny z hebanu Makassar.

Zwilling zamknął w serii noży Twin 1731 całe lata pasji, perfekcji, dążenia do doskonałości – więc trudno się im oprzeć, trudno nie zaprzedać im duszy. Trudno się również dziwić, że wybierane są przez prawdziwych miłośników form nadzwyczajnych, stając się prezentem dla ludzi o wysublimowanych gustach.

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnychREKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)