X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

kwiaty doniczkowe
Wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima), potocznie nazywany Gwiazdą Betlejemską lub poinsecją, to najpopularniejsza roślina sezonowa będąca świąteczną dekoracją naszych domów. Stała się w pewien sposób symbolem Świąt Bożego Narodzenia i nie ma drugiej rośliny doniczkowej tak doskonale rozweselającej nasze mieszkanie w tym okresie, no może oprócz Amarylisów, których jestem wielkim miłośnikiem.


Więcej o poinsecji i dekoracjach świątecznych możesz przeczytać:
- Święta bez choinki lub poinsecji nie istnieją
- Nakrywanie świątecznego stołu
- Dekorowanie domu na święta
- Zimowe dekorowanie stołu
Co zrobić, aby nasz kwiat jak najdłużej cieszył swoim pięknym wyglądem? Mianowicie trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

Zaczynając od samego początku, czyli już kupując gwiazdę należy zwrócić szczególną uwagę na jej zdrowotność. Nie kupujmy słabo wyglądających egzemplarzy. Kwiat powinien mieć zdrowe, ciemnozielone liście, które w żadnym wypadku nie powinny od dołu rośliny żółknąć, gdyż to już świadczy o złej kondycji rośliny. Rośliny nie mogą być również przelane i zaatakowane przez szkodniki.

Po wybraniu odpowiedniej „gwiazdy”, należy przenieść ją do domu, uważając na niską temperaturę na zewnątrz. Już chwilowe przechłodzenie rośliny może znacznie ją osłabić. W mieszkaniu należy staranie dobrać miejsce dla naszej pociechy. Nie należy stawiać jej zbyt blisko kaloryfera, gdyż będzie miała tam zbyt ciepło i zbyt mało wilgoci. Nie możemy także postawić Poinsecji przy samym oknie. Otwierane okno powoduje duże wahania temperatur, których Poinsecja może nie przetrwać. Natomiast ilość światła podczas kwitnienia nie ma aż takiego dużego znaczenia, roślina poradzi sobie nawet w ciemniejszych pomieszczeniach.

Rośliny na pewno nie powinniśmy przesadzać, jedynie dla ozdoby umieścić w ozdobnej osłonce. Poinsecję podlewamy umiarkowanie, tzn. pilnujemy, aby nie przelać, ponieważ od razu zacznie gubić liście i będzie nam gnić. Przesuszenie jednak też nie jest wskazane. Nie ma potrzeby nawożenia roślin.

I tak oto postępując możemy cieszyć się pięknym kwiatem przez cały grudzień i styczeń. Bardziej wytrwali mogą spróbować przetrzymać roślinę na następny rok. Jest to roślina krótkiego dnia i potrzebuje nieprzerwanej nocy przez co najmniej 12 godzin. Oznacza to, że nawet chwilowe włączenie światła późnym wieczorem lub w nocy udaremni nasze wysiłki. Trzeba włożyć bardo dużo starań, aby roślina zakwitła i wybarwiła się w roku następnym.

Po przekwitnięciu naszej gwiazdy betlejemskiej należy ją przyciąć na wysokości ok.15 cm., a następnie trzeba ją ustawić w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Roślina doskonale poradzi sobie bez światła i wody. Po dwóch miesiącach posadźmy poinsecje w świeżej ziemi i postawmy ją w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Wznawiamy regularne podlewanie i zasilanie nawozem do roślin o dekoracyjnych liściach. Warto zadbać by w pomieszczeniu było wilgotno. Gdy tylko nasza roślina wypuści nowe pędy, można ją przyciąć. Dzięki temu silniej się rozkrzewi.
Z racji tego, że gwiazda betlejemska jest rośliną "krótkiego dnia", na miesiąc przed Bożym Narodzeniem wsadźmy kwiatka np. kartonowego pudełka na ok. 16 godzin. Więcej światła hamuje tworzenie się kwiatów, natomiast pobudza rozwój liści.
W ten sposób sprawimy, że nasza gwiazda betlejemska będzie ozdobą w kolejne Święta Bożego Narodzenia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny ozdobne
2009-11-18 09:39:00
Tagi do artykułu: Gwiazda Betlejemska | Poinsecja | dekoracje świąteczne | rośliny | liście | szkodniki
 
Powiązane galerie:
Galeria Dekoracje Dekoracje Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Gwiazda Betlejemska - kwiat, który łagodzi obyczaje

dekoracje
Poinsecja jest rośliną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej, jednak w wielu krajach stała się obowiązkowym elementem bożonarodzeniowych dekoracji. Ta atrakcyjna, kwitnąca zimą piękność jest jedną z najbardziej cenionych roślin pokojowych na świecie.

Odświętne dekoracje kwiatowe w restauracjach

dekoracja świąteczna
Dobra restauracja lub firma cateringowa nie tylko słynie z wyśmienitego jedzenia. Goście oczekują czegoś więcej niż tylko wspaniałej zabawy. Oprócz zaspakajania apetytu, właściciele powinni zadbać o panujący nastrój i komfort miejsca. Dobra atmosfera w restauracji jest źródłem sukcesu a dekoracje kwiatowe odgrywają w niej niezwykle ważną rolę. W zależności od pory roku tworzą miły i przyjemny klimat.

Święta bez choinki lub poinsecji nie istnieją

dekoracja świąteczna
Jakie znaczenie mają dla Europejczyków święta? Jak je obchodzą? Jakie są najważniejsze symbole związane z Bożym Narodzeniem? Europejskie Stowarzyszenie Producentów Poinsecji (Stars for Europe) zgromadziło odpowiedzi na te pytania w przeprowadzonej wśród Europejczyków internetowej ankiecie.

Świąteczne inspiracje z poinsecją w roli głównej

Dekoracje świąteczne
Z myślą o nadchodzących świętach organizacja Stars for Europe, zrzeszająca producentów gwiazdy betlejemskiej, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, przygotowała w Instytucie Sztuki Współczesnej w Londynie wystawę z kompozycjami bożonarodzeniowymi z gwiazdą betlejemską.