X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Brązowiejące iglaki…

choroby roślin
Przy iglakach bardzo często występuje problem przebarwiania igieł. Igły bledną, brunatnieją, a w niektórych przypadkach zupełnie żołkną i opadają. Doszukujemy się wtedy przyczyny w chorobach, z lupą szukamy szkodników, a większości przypadków zmiana koloru spowodowana jest nieodpowiednim nawożeniem.


Iglaki, tak jak i inne rośliny, do wzrostu potrzebują składników pokarmowych. Część mikroelementów roślina pobiera z podłoża jakie jej przygotowaliśmy, część z nawozów, którymi zasilał je szkółkarz (nawóz jest widoczny w postaci kuleczek wielkości ziaren styropianu, zazwyczaj białawej, żółtej bądź niebieskiej barwy), ale te zasoby szybko się kończą. Najczęściej występuje niedobór magnezu, który właśnie wpływa na ładne wybarwienie igieł. Przyswajalność składników pokarmowych z gleby zmniejsza się w glebach suchych, dlatego opisane objawy niedoboru najczęściej są widoczne w okresach długotrwałej suszy (np. koniec lata). Niedoborom tym trzeba zapobiegać (rośliny są ozdobą naszego ogrodu) poprzez regularne dostarczanie magnezu i innych pierwiastków, bądź drogą doglebową, bądź dolistnie (doigłowo). Wybór nawozu zależy od czasu jaki możemy poświęcić na pielęgnację roślin. Nawozy długodziałające (np. Osmocote) stosuje się raz w roku na początku sezonu wegetacyjnego. Substancje pokarmowe uwalniane są sukcesywnie i dostarczane są przez cały okres wzrostu ( w danym roku). Nawozy posypowe – stosujemy od momentu ruszenia wegetacji, do lipca. Natomiast nawozy dolistne (doigielne, np. PINIVIT) możemy stosować w dwojaki sposób: jako główne źródło składnikow pokarmowych (wtedy stosujemy od momentu ruszenia wegetacji do końca czerwca), bądź interwencyjnie kiedy zauważymy objawy niedoboru. Na rynku dostępne są również nawozy do podlewania, ale te według mnie najlepiej sprawdzają się przy uprawie pojemnikowej. Nawożenie dolistne jest trochę pracochłonne, ale ja je stosuję zawsze jako pierwsze nawożenie wiosenne. Należy także pamiętać o nawożeniu jesiennym. Stosujemy je od sierpnia (mimo pełni lata) do pierwszych przymrozków. Takie jesienne nawożenie wzmacnia roślinę i pomaga jej przetrwać zimę. Szkoda, że tak często jest niedoceniane.Około września, października kiedy zaczynają spadać temperatury (niekoniecznie poniżej zera) , następuje naturalna zmiana koloru iglaków. Odmiany o zielonych igłach brunatnieją, żołtoigielne przybierają kolor miedziano – rudy, srebrne – sino fioletowy. Oczywiście istnieją odniany np. sosna “Ophir”, “Wintergold” które mają latem igły zielone, a na zimę przybierają barwę słonecznej żółci rozświetlając ogród. Jest to naturalne zjawisko. Poniżej kilka zdjęć przedstawiających “jesienno – zimowe” przebarwienia.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa i krzewy iglaste
2009-11-17 14:13:21
Tagi do artykułu: szkodniki | iglaki | nawóz | nawozy | sosny | ogród
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
brzoskwinia

Brunatna zgnilizna drzew owocowych

Brunatna zgnilizna drzew owocowych, zwana również moniliozą, to choroba objawiająca się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów oraz krótkopędów. Owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami oraz skupieniami zarodników. Przyczyną tej choroby są zimujące na pędach i na zmumifikowanych, pozostających na drzewie owocach, zarodniki, które wiosną stają się źródłem zakażenia.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Borówka brusznica

Borówka brusznica
Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.) to gatunek niewielkiej krzewinki z rodziny brusznicowatych, dawniej wrzosowatych, występujący w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. Spotykany bardzo często na podmokłych torfowiskach, wrzosowiskach, borach świerkowych i sosnowych. Bardzo często urządzając ogród mamy problem z odpowiednią rośliną stanowiącą podszycie dla iglaków. Borówka brusznica znakomicie spełni tu swoja rolę.

Ochrona roślin przed zimą

Ochrona bylin przed zimą
Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.