X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Energooszczędne rozwiązania w projektach domów parterowych

Wybierając projekt domu, należy także zwrócić uwagę na możliwość zastosowania innowacyjnych rozwiązań, które obniżą np. koszty eksploatacji lub ogrzewania budynku. Energooszczędność jest ważna jednak nie tylko ze względu na obniżenie wydatków. Przyczynia się również do ochrony środowiska naturalnego. Jaki projekt domu wybrać, jeśli zależy nam na parterówce? Na co zwrócić uwagę w kwestii energooszczędnego domu parterowego?Spadzisty dach z panelami słonecznymi

Ładnym projektem domu parterowego jest bez wątpienia budynek ze spadzistym dachem. Dzięki temu bryła nabiera klasycznego kształtu, a parterówka nie przypomina bungalowu lub domku wypoczynkowego. Spadzisty dach umożliwia również zainstalowanie systemu solarnego i fotowoltaicznego.

Dom parterowy energooszczędny


Konsekwencją zastosowania podobnego rozwiązania jest możliwość pozyskiwania energii słonecznej, którą można wykorzystać, redukując tym samym zużycie prądu pochodzącego z elektrowni. A to będzie wiązało się z mniejszymi rachunkami za energię elektryczną. Projekt domu India G2 (wersja B) z Pracowni Projektowej Archipelag pozwala na instalację systemów solarnych. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 120 m2, więc inwestycja w ogniwa fotowoltaniczne z pewnością przyniesie niemałe korzyści finansowe.
Ciepły dom, który nie kosztuje dużo

Wiele osób uważa, że domy parterowe są trudne do ogrzania. Nie powinno to jednak stanowić problemu, jeśli zadbamy o instalację pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Warto także pamiętać o tym, aby do ocieplenia budynku wykorzystać dobrej jakości materiały zapewniające niską przepuszczalność. Wszystko to można zastosować w projekcie domu Klementynka II G1 autorstwa architektów Pracowni Projektowej Archipelag. Warto zwrócić uwagę na ten parterowy budynek również z innych względów: jest przestronny, pomieszczenia zostały funkcjonalnie rozplanowane i posiada garaż wkomponowany w bryłę budynku. Projekt domu idealny dla 4- lub 5-osobowej rodziny.


Dom parterowy energooszczędny2


Innowacje kosztują dużo?

Niektórzy obawiają się, że zastosowanie energooszczędnych rozwiązań wiąże się z dużymi kosztami. Wynika to przede wszystkim z tego, że panele słoneczne lub pompy ciepła i ich instalacja nie należą do najtańszych opcji. Jednak na przestrzeni lat poniesione wydatki na energooszczędne rozwiązania zwracają się w postaci niższych kosztów eksploatacji budynku. Jest to długookresowa inwestycja, z której zwrot otrzymamy dopiero po kilku latach.


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Domy parterowe
2017-01-12 11:05:24
Tagi do artykułu: parterówka | ogniwa fotowoltaniczne | pompy ciepła
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Dom energooszczędny 1

Funkcjonalne projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większą popularnością. Co prawda zastosowanie paneli słonecznych, pomp ciepła lub wentylacji mechanicznej zwiększa koszty budowy, ale inwestycja w innowacyjne rozwiązania z pewnością opłaci się już po kilku latach. Mieszkańcy mogą mieć także pewność, że chronią środowisko naturalne, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Na jakie projekty energooszczędnych domów warto zwrócić uwagę?
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrzewanie niskotemperaturowe

łazienka
Przy okazji modernizacji instalacji i zastosowaniu pomp ciepła nie można zapomnieć o wymianie grzejników na modele przystosowane do pracy w systemach niskotemperaturowych.

Duża część budynków w Polsce to obiekty nieefektywne energetycznie. Ilość energii, jaka jest potrzebna do ogrzewania takich domów może sięgać nawet 250 kWh/m2 w skali roku, co oznacza wysokie koszty eksploatacji oraz powoduje zwiększenie zanieczyszczenia środowiska...

Technologie ekologiczne w budownictwie

wiatraki
Edukacja ekologiczna buduje świadomość społeczeństwa, które przykłada coraz większą wagę do jakości produktów i technologii wdrażanych na rynek. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zasilania gospodarstwa domowego i budowanie z ekologicznych materiałów od wielu lat jest propagowane, modne … i drogie.

Ogrzewanie które nie ma sobie równych

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym
Wybór konkretnego systemu grzewczego pociąga za sobą konsekwencje na długie lata użytkowania i utrzymania domu. Współcześni inwestorzy są zdecydowanie bardziej świadomi możliwości jakie niesie postęp technologiczny. Dlatego też częściej niż jeszcze kilka lat temu decydują się na nowatorskie rozwiązania i często na większe nakłady finansowe w trakcie realizacji inwestycji, aby po zakończeniu budowy mieć pewność, że utrzymanie wymarzonego domu nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.

Jak uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła?

monety
Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, co sprawia, że są one przyjazne dla środowiska. Unia Europejska wspiera proekologiczną politykę, dlatego w większości krajów członkowskich można ubiegać się o dofinansowanie do tego typu projektów.