X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Energooszczędne rozwiązania w projektach domów parterowych

Wybierając projekt domu, należy także zwrócić uwagę na możliwość zastosowania innowacyjnych rozwiązań, które obniżą np. koszty eksploatacji lub ogrzewania budynku. Energooszczędność jest ważna nie tylko ze względu na obniżenie wydatków, ale również przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Jaki projekt domu wybrać, jeśli zależy nam na parterówce? Na co zwrócić uwagę, podczas wyboru projektu energooszczędnego domu parterowego?Spadzisty dach z panelami słonecznymi

Ładny projekt domu parterowego to budynek ze spadzistym dachem. Dzięki temu bryła nabiera klasycznego kształtu, a parterówka nie przypomina bungalowu lub domku wypoczynkowego. Spadzisty dach umożliwia zainstalowanie systemu solarnego i fotowoltaicznego.

Dom parterowy energooszczędny


Konsekwencją zastosowania tego rozwiązania jest możliwość pozyskiwania energii słonecznej, którą można wykorzystać, redukując tym samym zużycie prądu pochodzącego z elektrowni. A to będzie wiązało się z mniejszymi rachunkami za energię elektryczną. Projekt domu India G2 (wersja B) z Pracowni Projektowej Archipelag umożliwia instalację systemów solarnych. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 120 m2, więc inwestycja w ogniwa fotowoltaniczne z pewnością przyniesie niemałe korzyści finansowe.
Ciepły dom, który nie kosztuje dużo

Wiele osób uważa, że domy parterowe są trudne do ogrzania. Nie stanowi to problemu, jeśli zainstalowana zostanie pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe. Warto także pamiętać o tym, aby do ocieplenia budynku wykorzystać dobrej jakości materiały, zapewniające niską przepuszczalność. Takie rozwiązania można zastosować w projekcie domu Klementynka II G1 autorstwa architektów Pracowni Projektowej Archipelag. Ponadto ten parterowy budynek jest warty uwagi, ponieważ jest przestronny, pomieszczenia zostały funkcjonalnie rozplanowane, a garaż jest wkomponowany w bryłę budynku. Projekt domu idealny dla 4-5. osobowej rodziny.


Dom parterowy energooszczędny2


Innowacje kosztują dużo?

Niektórzy obawiają się, że zastosowanie energooszczędnych rozwiązań wiąże się z dużymi kosztami. Wynika to przede wszystkim z tego, że panele słoneczne lub pompy ciepła i ich instalacja nie należą do najtańszych. Jednak na przestrzeni lat poniesione wydatki na energooszczędne rozwiązania zwracają się w postaci niższych kosztów eksploatacji budynku. Jest to długookresowa inwestycja, z której zwrot otrzymamy dopiero po kilku latach.


Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Domy parterowe
2017-01-12 11:05:24
Tagi do artykułu: parterówka | ogniwa fotowoltaniczne | pompa ciepła
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
parterowka 1

Dla kogo idealne są domy parterowe?

Każdy z nas ma różne potrzeby mieszkaniowe. Niektórzy preferują duży metraż, wielkie przestrzenie i przestronne pomieszczenia. Inni uwielbiają małe, przytulne pokoiki znajdujące się na poddaszu. A dla kogo są domy parterowe? Czyje oczekiwania są w stanie spełnić jednopoziomowe budynki?
dom z energooszczędnymi rozwiązaniami

Co wyróżnia projekty domów energooszczędnych?

Poszukiwanie oszczędności w utrzymaniu domu musimy rozpocząć już na etapie wyboru projektu. Zastosowane rozwiązania architektoniczne i budowlane pozwolą zmniejszyć np. koszty ogrzewania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przyjrzeć się elementom wyróżniającym projekty domów energooszczędnych.
Dom energooszczędny 1

Funkcjonalne projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większą popularnością. Co prawda, panele słoneczne, pompy ciepła lub zastosowanie wentylacji mechanicznej zwiększa koszty budowy, ale inwestycja w innowacyjne rozwiązania opłaci się po kilku latach. Mieszkańcy mogą mieć także pewność, że chronią środowisko naturalne, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Na jakie projekty energooszczędnych domów warto zwrócić uwagę?
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy, jak i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i utrzymaniu (np. wiążą się z niższymi kosztami ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała ilość przestrzeni, którą może wykorzystać wieloosobowa rodzina. Jednak istnieją ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny będzie miał swój własny kąt.
 
    Najlepsze projekty domów