Energooszczędne rozwiązania w projektach domów parterowych

Wybierając projekt domu, należy także zwrócić uwagę na możliwość zastosowania innowacyjnych rozwiązań, które obniżą np. koszty eksploatacji lub ogrzewania budynku. Energooszczędność jest ważna jednak nie tylko ze względu na obniżenie wydatków. Przyczynia się również do ochrony środowiska naturalnego. Jaki projekt domu wybrać, jeśli zależy nam na parterówce? Na co zwrócić uwagę w kwestii energooszczędnego domu parterowego?

Spadzisty dach z panelami słonecznymi

Ładnym projektem domu parterowego jest bez wątpienia budynek ze spadzistym dachem. Dzięki temu bryła nabiera klasycznego kształtu, a parterówka nie przypomina bungalowu lub domku wypoczynkowego. Spadzisty dach umożliwia również zainstalowanie systemu solarnego i fotowoltaicznego.

Dom parterowy energooszczędny

fot. Dom parterowy energooszczędny

Konsekwencją zastosowania podobnego rozwiązania jest możliwość pozyskiwania energii słonecznej, którą można wykorzystać, redukując tym samym zużycie prądu pochodzącego z elektrowni. A to będzie wiązało się z mniejszymi rachunkami za energię elektryczną. Projekt domu India G2 (wersja B) z Pracowni Projektowej Archipelag pozwala na instalację systemów solarnych. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 120 m2, więc inwestycja w ogniwa fotowoltaniczne z pewnością przyniesie niemałe korzyści finansowe.

Ciepły dom, który nie kosztuje dużo

Wiele osób uważa, że domy parterowe są trudne do ogrzania. Nie powinno to jednak stanowić problemu, jeśli zadbamy o instalację pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Warto także pamiętać o tym, aby do ocieplenia budynku wykorzystać dobrej jakości materiały zapewniające niską przepuszczalność. Wszystko to można zastosować w projekcie domu Klementynka II G1 autorstwa architektów Pracowni Projektowej Archipelag. Warto zwrócić uwagę na ten parterowy budynek również z innych względów: jest przestronny, pomieszczenia zostały funkcjonalnie rozplanowane i posiada garaż wkomponowany w bryłę budynku. Projekt domu idealny dla 4- lub 5-osobowej rodziny.

Dom parterowy energooszczędny2

fot. Dom parterowy energooszczędny2

Innowacje kosztują dużo?

Niektórzy obawiają się, że zastosowanie energooszczędnych rozwiązań wiąże się z dużymi kosztami. Wynika to przede wszystkim z tego, że panele słoneczne lub pompy ciepła i ich instalacja nie należą do najtańszych opcji. Jednak na przestrzeni lat poniesione wydatki na energooszczędne rozwiązania zwracają się w postaci niższych kosztów eksploatacji budynku. Jest to długookresowa inwestycja, z której zwrot otrzymamy dopiero po kilku latach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)