X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Projekt domu piętrowego a schody – na co zwrócić uwagę?

Domy piętrowe są droższe w budowie niż parterówki, ale za to mają większą powierzchnię i sprawdzają się w przypadku małych, wąskich działek budowlanych. Wymagają także montażu schodów, których wielkość oraz rodzaj zależy od przestrzeni przeznaczonej przez architekta na klatkę schodową. Na co zwrócić uwagę w projektach domów jednorodzinnych, aby wybrać schody zgodne z naszymi upodobaniami?Rodzaj ścian ma znaczenie

Niektóre typy schodów, aby były stabilnie zamontowane i nie groziły zawaleniem, muszą zostać przytwierdzone do ściany nośnej. Np. w przypadku schodów dywanowych, które wyglądają jakby unosiły się w powietrzu, konstrukcja opiera się na zamontowaniu stopni do ścian. Podobną metodę instalacji stosuje się w przypadku schodów pełnych i zabiegowych.
W związku z tym, spójrz na projekt i dopytaj projektanta, czy ściany w miejscu klatki schodowej są nośne. Dowiedz się również, czy istnieje możliwość wzmocnienia ścianek działowych, aby zapewnić wybranym schodom jak największą stabilność.
Dom jednorodzinny schody


Ogranicz powierzchnię klatki schodowej

Schody niestety zabierają część powierzchni, którą można wykorzystać w inny sposób. Obecnie wielu projektantów, podążając za nowoczesnymi trendami, umieszcza schody w salonie, co powoduje, że automatycznie zabierana jest przestrzeń pokoju dziennego. Czy to dobre rozwiązanie? Zależy od upodobań.

Jeśli jednak chcesz maksymalnie wykorzystać dostępny metraż, w pierwszej kolejności sprawdź, które projekty domów jednorodzinnych zakładają wydzielone miejsce na klatkę schodową. Wiele takich rozwiązań znajdziesz na stronie Pracowni Projektowej Archipelag. Projekty domów jednorodzinnych są zgrabne i umożliwiają montaż praktycznie każdego modelu schodów.


Dom jednorodzinny schody


Schody na piętrze – jakie możliwości daje projekt domu jednorodzinnego?

Przed wyborem projektu domu, zastanów się także, w jaki sposób klatka schodowa będzie wyglądała na piętrze. Zadbaj o to, aby schody nie wychodziły na sam środek pomieszczenia. Najlepiej, gdyby znajdowały się blisko ściany, która w naturalny sposób zabezpieczy otwór w podłodze. Możesz także od razu zastanowić się nad wyborem rodzaju schodów, kiedy będziesz wybierał projekt domu rodzinnego – dzięki temu uda się uniknąć trudności już na etapie budowy domu i jego aranżacji.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Domy piętrowe
2017-02-08 14:11:55
Tagi do artykułu: dom jednorodzinny, dom, schody
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Schody Schody    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Dom energooszczędny 1

Funkcjonalne projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większą popularnością. Co prawda zastosowanie paneli słonecznych, pomp ciepła lub wentylacji mechanicznej zwiększa koszty budowy, ale inwestycja w innowacyjne rozwiązania z pewnością opłaci się już po kilku latach. Mieszkańcy mogą mieć także pewność, że chronią środowisko naturalne, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Na jakie projekty energooszczędnych domów warto zwrócić uwagę?
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
 
    Najlepsze projekty domów