X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Projekt domu piętrowego a schody – na co zwrócić uwagę?

Domy piętrowe są droższe w budowie niż parterówki, ale za to mają większą powierzchnię i sprawdzają się w przypadku wąskich i małych działek budowlanych. Wymagają także montażu schodów, których wielkość i rodzaj zależy od przestrzeni przeznaczonej przez architekta na klatkę schodową. Na co zwrócić uwagę w projektach domów jednorodzinnych, by wybrać schody zgodne z naszymi upodobaniami?Rodzaj ścian ma znaczenie

Niektóre rodzaje schodów, aby były stabilnie zamontowane i nie groziły zawaleniem, muszą zostać przytwierdzone do ściany nośnej. Np. w przypadku schodów dywanowych, które wyglądają jakby unosiły się w powietrzu, konstrukcja opiera się na zamontowaniu stopni do ścian. Podobną metodę montażu stosuje się w przypadku schodów pełnych i zabiegowych. W związku z tym spójrz na projekt i dopytaj projektanta, czy ściany w miejscu klatki schodowej są nośne. Dowiedz się również, czy istnieje możliwość wzmocnienia ścianek działowych, by zapewnić jak największą stabilność wybranym przez ciebie schodom.
Dom jednorodzinny schody


Ogranicz powierzchnię klatki schodowej

Schody niestety zabierają część powierzchni, którą można wykorzystać w inny sposób. Obecnie wielu projektantów, podążając za nowoczesnymi trendami, umieszcza schody w salonie, co powoduje, że automatycznie zabierana jest przestrzeń pokoju dziennego. Czy jest to dobre rozwiązanie? Zależy od upodobań.

Jednak jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń, popatrz, które projekty domów jednorodzinnych zakładają wydzielone miejsce na klatkę schodową. Wiele takich rozwiązań znajdziesz na stronie Pracowni Projektowej Archipelag. Projekty domów jednorodzinnych są zgrabne i umożliwiają montaż praktycznie każdego rodzaju schodów.


Dom jednorodzinny schody


Schody na piętrze – jakie możliwości daje projekt domu jednorodzinnego?

Przed wyborem projektu domu, zastanów się także, jak klatka schodowa będzie wyglądała na piętrze. Zadbaj o to, aby schody nie wychodziły na sam środek pomieszczenia – najlepiej, aby znajdowały się blisko ściany, która w naturalny sposób zabezpieczy otwór w podłodze. Możesz także od razu zastanowić się nad wyborem rodzaju schodów, kiedy będziesz wybierał projekt domu rodzinnego – dzięki temu unikniesz trudności na etapie budowy domu i jego aranżacji.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Domy piętrowe
2017-02-08 14:11:55
Tagi do artykułu: dom jednorodzinny, dom, schody
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Schody Schody    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
projekty domów1

Dom parterowy czy z poddaszem?

Planujesz budowę wymarzonego miejsca dla swojej rodziny, ale nie wiesz, na jaki projekt się zdecydować? Parterowy domek lub budynek z poddaszem – to dwa popularne modele. Warto rozważyć swój wybór pod kątem własnych potrzeb i dostępnych środków.

Garaż i dom   Archipelag1

Dlaczego warto wybrać dom z garażem?

Wybierając projekt domu, przemyśl nie tylko swoje obecne potrzeby, ale zastanów się także nad przyszłymi oczekiwaniami. Planujesz powiększyć rodzinę – wybierz dwukondygnacyjny budynek. Chciałbyś na emeryturze zająć się ogrodnictwem – zdecyduj się na projekt z wieloma tarasami. A jeśli obecnie nie posiadasz samochodu, prawdopodobnie będziesz go miał, dlatego rozważ projekt domu z garażem.
Piwnica i dom   Archipelag1

Piwnica i poddasze – dodatkowa przestrzeń w domu jednorodzinnym

Wybierając projekt domu jednorodzinnego, należy uwzględnić wszystkie swoje wymagania. Dom jest inwestycją na kilka lat, a rozkład pomieszczeń najłatwiej modyfikować, korzystając ze wsparcia doświadczonego architekta. Zastanów się np. nad piwnicą i poddaszem, dzięki którym zyskasz dodatkowe pomieszczenia do przechowywania różnych, niekoniecznie niezbędnych rzeczy.
 
    Najlepsze projekty domów