X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Projekt domu piętrowego a schody – na co zwrócić uwagę?

Domy piętrowe są droższe w budowie niż parterówki, ale za to mają większą powierzchnię i sprawdzają się w przypadku wąskich i małych działek budowlanych. Wymagają także montażu schodów, których wielkość i rodzaj zależy od przestrzeni przeznaczonej przez architekta na klatkę schodową. Na co zwrócić uwagę w projektach domów jednorodzinnych, by wybrać schody zgodne z naszymi upodobaniami?Rodzaj ścian ma znaczenie

Niektóre rodzaje schodów, aby były stabilnie zamontowane i nie groziły zawaleniem, muszą zostać przytwierdzone do ściany nośnej. Np. w przypadku schodów dywanowych, które wyglądają jakby unosiły się w powietrzu, konstrukcja opiera się na zamontowaniu stopni do ścian. Podobną metodę montażu stosuje się w przypadku schodów pełnych i zabiegowych. W związku z tym spójrz na projekt i dopytaj projektanta, czy ściany w miejscu klatki schodowej są nośne. Dowiedz się również, czy istnieje możliwość wzmocnienia ścianek działowych, by zapewnić jak największą stabilność wybranym przez ciebie schodom.
Dom jednorodzinny schody


Ogranicz powierzchnię klatki schodowej

Schody niestety zabierają część powierzchni, którą można wykorzystać w inny sposób. Obecnie wielu projektantów, podążając za nowoczesnymi trendami, umieszcza schody w salonie, co powoduje, że automatycznie zabierana jest przestrzeń pokoju dziennego. Czy jest to dobre rozwiązanie? Zależy od upodobań.

Jednak jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń, popatrz, które projekty domów jednorodzinnych zakładają wydzielone miejsce na klatkę schodową. Wiele takich rozwiązań znajdziesz na stronie Pracowni Projektowej Archipelag. Projekty domów jednorodzinnych są zgrabne i umożliwiają montaż praktycznie każdego rodzaju schodów.


Dom jednorodzinny schody


Schody na piętrze – jakie możliwości daje projekt domu jednorodzinnego?

Przed wyborem projektu domu, zastanów się także, jak klatka schodowa będzie wyglądała na piętrze. Zadbaj o to, aby schody nie wychodziły na sam środek pomieszczenia – najlepiej, aby znajdowały się blisko ściany, która w naturalny sposób zabezpieczy otwór w podłodze. Możesz także od razu zastanowić się nad wyborem rodzaju schodów, kiedy będziesz wybierał projekt domu rodzinnego – dzięki temu unikniesz trudności na etapie budowy domu i jego aranżacji.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Domy piętrowe
2017-02-08 14:11:55
Tagi do artykułu: dom jednorodzinny, dom, schody
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Schody Schody    
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
dom z energooszczędnymi rozwiązaniami

Co wyróżnia projekty domów energooszczędnych?

Poszukiwanie oszczędności w utrzymaniu domu musimy rozpocząć już na etapie wyboru projektu. Zastosowane rozwiązania architektoniczne i budowlane pozwolą zmniejszyć np. koszty ogrzewania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przyjrzeć się elementom wyróżniającym projekty domów energooszczędnych.
Dom energooszczędny 1

Funkcjonalne projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większą popularnością. Co prawda, panele słoneczne, pompy ciepła lub zastosowanie wentylacji mechanicznej zwiększa koszty budowy, ale inwestycja w innowacyjne rozwiązania opłaci się po kilku latach. Mieszkańcy mogą mieć także pewność, że chronią środowisko naturalne, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Na jakie projekty energooszczędnych domów warto zwrócić uwagę?
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy, jak i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i utrzymaniu (np. wiążą się z niższymi kosztami ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała ilość przestrzeni, którą może wykorzystać wieloosobowa rodzina. Jednak istnieją ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny będzie miał swój własny kąt.
wąska działka dom projekt

Klasyczna bryła lub nowoczesny design – jaki projekt domu wybrać na wąską działkę?

Plan zagospodarowania przestrzennego określa rodzaj zabudowy, który powstanie na danym terenie. Może więc okazać się, że w interesującym nas miejscu nie zostanie wyznaczona na tyle duża działka budowlana, aby zmieścił się tam dom, dwa garaże, altanka. Jednak jest na to rozwiązanie – projekt domu na wąską działkę.
 
    Najlepsze projekty domów