X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak zaaranżować poddasze w domu parterowym?

Projekt domu parterowego ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim wiąże się z niższymi kosztami budowy budynku, jest bezpieczniejszy dla dzieci oraz pasuje do nowoczesnej zabudowy. Niestety, parterówki przeważnie nie są przygotowane, aby pomieścić wieloosobową rodzinę – po pewnym czasie mieszkańcom może zacząć brakować przestrzeni do przechowywania. I tutaj rozwiązaniem staje się poddasze. Jak je zaaranżować, aby w pełni wykorzystać jego potencjał?Klimatyczne pokoje ze skosami

Powierzchnia użytkowa poddasza jest zdecydowanie mniejsza, ponieważ lwią część piętra zajmują skosy. Można je wykorzystać, przygotowując sypialnię, pokoje dla dzieci czy gabinet. Co tam postawić? Np. łóżko, sofę i fotele, czasami zmieści się także biurko lub komoda. Jeśli brakuje miejsca do przechowywania rzeczy, warto natomiast zabudować skosy szafą na wymiar. W ten sposób zyskasz schowek i pomieścisz wszystkie swoje skarby. Pomyśl także o oknach dachowych, które idealnie komponują się ze skosami i zapewniają dostęp do naturalnego światła.
Poddasze archipelag 2


Taras zamiast poddasza!

W niektórych projektach domów część poddasza zastąpiono dużym tarasem, z którego rozpościera się widok na całą posesję. Spadzisty dach jest został przekształcony i wykorzystany do przygotowania zadaszenia. Dzięki temu nawet podczas deszczu można miło spędzać czas na tarasie. Taki projekt domu proponuje
Pracownia Projektowa Archipelag
. Pozostałą część poddasza można wykorzystać jako pokoje gościnne lub pomieszczenia gospodarcze. Wszystko zależy od potrzeb mieszkańców.


Poddasze archipelag 1


Strefa relaksu i komfortu

Aranżując dom, powinieneś wydzielić w nim pewne strefy. Po pierwsze, zadbaj o przestrzeń do przygotowywania posiłków – funkcjonalną kuchnię i jadalnię. Po drugie zorganizuj pomieszczenie do pracy. I po trzecie – wydziel pokój lub pokoje, gdzie będziesz odpoczywać. W tym celu najlepiej sprawdzi się poddasze. Pomyśl, jak wygospodarować tam dużo miejsca na przestrzenną sypialnię, pomieszczenie do majsterkowania, ale nie martw się skosami. Z pewnością uda Ci się znaleźć kilka sposobów, aby kreatywnie je wykorzystać.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Domy parterowe
2016-12-07 12:59:20
Tagi do artykułu: poddasze | dach | pomieszczenia gospodarcze
 
Powiązane galerie:
Galeria Poddasza Poddasza      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Archipelag katalog slider

Ponad 170 projektów domów w jednym katalogu

Planujesz budowę domu i stoisz przed wyborem właściwego projektu? Chcesz postawić na energooszczędność, ale nie wiesz, jakimi kryteriami się kierować? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w najnowszym katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Na ponad 300 stronach znajdziesz autorskie projekty domów oraz porady od architektów.
Dom parterowy mały 2

Dlaczego warto wybrać mały dom parterowy zamiast mieszkania w bloku?

Nie każdy potrzebuje 100 m2, aby poczuć się dobrze i pomieścić wszystkie rzeczy. Niektórzy z różnych względów wybierają mniejsze przestrzenie. Jednak warto przemyśleć wybór małego domu parterowego. Jakie są jego plusy i dlaczego należy rozważyć budowę takiego budynku zamiast kupować mieszkanie w bloku?
Małydomek1

Ciekawe aranżacje w projektach małych domów

Projekty niedużych domów mają swoje plusy i minusy. Są idealne na niewielką działkę budowlaną, tańsze w budowie i w utrzymaniu (np. z powodu niższych kosztów ogrzewania). Ich największym problemem jest stosunkowo mała przestrzeń do wykorzystania przez wieloosobową rodzinę. Istnieją jednak ciekawe sposoby na aranżację wnętrz, dzięki którym uda się wygospodarować miejsce na wszystkie niezbędne przedmioty, a każdy członek rodziny zdobędzie własny kąt.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Projekty domów z poddaszem użytkowym

domDomy parterowe mają swoje plusy oraz minusy. Wybierając jednopoziomowy budynek, oszczędzamy na kosztach ogrzewania, nie ponosimy wydatków związanych z instalacją schodów, barierek i dodatkowych wsporników. Jednak jeśli zależy nam na dużej powierzchni, będziemy musieli przejrzeć rozłożyste projekty domów oraz znaleźć dość dużą działkę budowlaną. I tutaj sprawdzają się budynki z poddaszem użytkownym, które można dowolnie zagospodarować.

Adaptacja poddasza

poddasze
Adaptacja strychu bądź poddasza to doskonały pomysł na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Innym sposobem zagospodarowania jest samodzielnie funkcjonujący lokal mieszkalny. Wszystko zależy od idei i przydatności przestrzeni pod dachem.

Ozdoby na dach i doświetlenie poddasza

dach
Powszechny trend wśród pokryć dachowych wskazuje na coraz częstsze użycie tradycyjnej dachówki. Odważni mieszkańcy domów pokrytych dachówką mogą nieco urozmaicić krajobraz instalując ozdoby na dach...

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.