X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ile kosztuje remont mieszkania?

Zimą większość czasu po pracy i weekendy chętniej spędzamy mieszkaniu. Podczas świątecznych porządków daje się zauważyć stopień zużycia wnętrz. Aby nasze cztery kąty prezentowały się nienagannie, powinny być systematycznie odświeżane. Najlepszą porą na generalny remont jest okres wiosenno-letni. Jeżeli wnętrza wymagają jedynie drobnych prac odświeżających, możemy je wykonać o każdej porze roku, samodzielnie i niedrogo.


Koszt remontu mieszkania
rzutNa początek trzeba określić koszt remontu. W zależności od metrażu i przeznaczenia pomieszczeń remontowanych wydatek może być mniejszy lub większy. Kosztorys remontu mieszkania możemy wykonać samodzielnie, w następujący sposób:

Przyjmijmy za przykład remont jednego pomieszczenia mieszkalnego – pokoju. Załóżmy, że ma on powierzchnię (liczoną po podłodze: 4m / 2m) 8 m kw. wysokość 220 cm, jedno okno 150x150cm i drzwi standardowe: 80/200 cm. Teraz możemy policzyć powierzchnie ścian, podłogi i sufitu:


Podłoga: 8m kw.
Sufit: 8m kw.
Ściana nr 1: 4,40 m kw.
Ściana nr 2 ( bez powierzchni drzwi wejściowych do pokoju): 8,8 m kw. - 1,6 m kw. = 7,2 m. kw.
Ściana nr 3: (bez powierzchni okna): 4,4 m kw. - 2,25 m kw. = 2,15 m kw.
Ściana nr 4: 8,8 m kw.

Podsumowując:
Powierzchnie ścian: 22,55 m kw.
Podłoga: 8,00 m kw.
Sufit: 8,00 m kw.

Po prostych obliczeniach otrzymaliśmy dane wyjściowe. Dzięki nim i znajomości wydajności materiałów budowlanych (informacje na opakowaniach) jesteśmy w stanie określić ile zapłacimy za remont pokoju.
W tym wypadku nie wliczamy kosztu robocizny, która wynosi mniej więcej tyle co cena materiału budowlanego na każdy metr kwadratowy. Jeżeli w planach jest remont łazienki z robocizną, a metr kwadratowy kafli kosztuje 58,00 zł, cena robocizny na metr kwadratowy będzie się wahała (co najmniej!) w tych samych granicach. Czyli za 1 m kw. Łazienki zapłacimy minimum 116,00 zł.

Wróćmy do remontu pokoju. Po wyliczeniu wszystkich powierzchni trzeba określić zakres prac. Jeśli ściany trzeba oczyścić z tapet i wyrównać, a następnie pomalować tworzy nam się następująca lista niezbędnych narzędzi i materiałów:
- metalowe szpachelki do zdejmowania tapet -
W przypadku gdy tapety przywarły mocno do podłoża można zastosować urządzenie parowe. Jego koszt waha się w okolicach 80,00 zł i jest dostępne w przeciętnym hipermarkecie. Przed użyciem najlepiej delikatnie nakłuć tapety w opornych miejscach, przyłożyć powierzchnię parującą, a po chwili zdjąć tapetę przy użyciu szpachelki.
Remont pokoju   slider- Gips, siatka do reperacji pęknięć i ubytków oraz papier ścierny -
Ubytki należy wydrapać, pył odkurzyć, otwór zwilżyć (np. spryskiwaczem do kwiatków) i uzupełnić przy użyciu szpachelki. Na dłuższe, głębokie pęknięcia warto stosować pasek siatki przylepnej i zaszpachlować. Po wyschnięciu (ok. 12 godzin później) nierówności wyszlifować i odpylić.
- Grunt i gładź -
Po oczyszczeniu ścian z tapet i uzupełnieniu ubytków należy je zagruntować zwykłym gruntem malarskim. Można to zrobić pędzlem ławkowcem lub wałkiem do malowania z ociekaczem. Po zagruntowaniu trzeba odczekać ok. 12h przed nałożeniem gładzi. Dla powierzchni ścian 22,55 m kw. wystarczy blisko 8kg gotowej masy gładzi. Gotowy produkt sprzedawany jest w wiaderkach, wymieszany do odpowiedniej konsystencji i gotowy do użycia natychmiast. Gładź ma konsystencję śmietany. Nakłada się ją metalową pacą, jednorazowo na grubość ok.1mm. Jak sama nazwa wskazuje gładź służy do gładzenia, czyli jedynie delikatnego wyrównania powierzchni. Każda 1 mm warstwa masy schnie 1 dobę. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nierówności delikatnie przecieramy drobnoziarnistym papierem, lub gąbką ścierną (min 140) i odpylamy czystą, suchą miotełką. Jeśli trzeba, nakładamy jeszcze jedna warstwę i powtarzamy czynności jak za pierwszym razem.
- Grunt (po raz kolejny) i farba -
Po wygładzeniu i oszlifowaniu ścian przed pomalowaniem ponownie nakładamy grunt. Grunt zapobiega wchłanianiu przez ścianę i gładź nadmiernej ilości wody. Około 12 godzin po zagruntowaniu można nałożyć farbę. Do pomalowania dwukrotnego powierzchni 22,55 m kw. ścian wystarczy ok. 4,5 l dobrze kryjącej farby. Zdarza się, że po należytym zagruntowaniu powierzchni wystarczy jedna warstwa farby do idealnego pokrycia ścian kolorem.

Orientacyjny kosztorys:
Remont pokoju   kosztorys
Pokoje mieszkalne możemy wyremontować lub odświeżyć własnymi siłami. Jeśli prace obejmują remont poddasza z osadzeniem okien połaciowych, ociepleniem i obniżeniem stropu, lub remont kuchni z wymianą instalacji i położeniem kafli, warto poszukać dobrej ekipy budowlanej. Są to specjalistyczne naprawy. W internecie można znaleźć ekipy budowlane i opinie o nich. Wystarczy poszukać na forach internetowych. Na serwisach budowlanych lub stronach producentów, można też skorzystać z kalkulatorów kosztów remontu. Wstępne oszacowanie cen materiałów, robocizny i konsultacje z fachowcami pozwolą należycie przygotować się do prac remontowych także od strony finansowej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-08 02:29:58
Tagi do artykułu: remonty | Kosztorys | materiały budowlane | tapety | malowanie | remont poddasza | kalkulator
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Fototapeta do salonu makro muszli perłowej – Twoje Fototapety

Fototapety abstrakcja

Słowo abstrakcja, z języka łacińskiego, oznacza oderwanie. Owa forma plastyczna sięga aż do paleolitu. Jej znamiona można znaleźć także na starożytnych amuletach i w malunkach zdobiących prehistoryczne jaskinie.
fototapeta

Fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem

Aranżacja wnętrza dla mężczyzny lub dorastającego nastolatka, to ciekawe zagadnienia dekoratorskie. Ze względu na upodobania, można śmiało stwierdzić, że w każdym dorosłym mężczyźnie tkwi pierwiastek młodego chłopca.
Fototapeta z krajobrazem

Fototapeta z krajobrazem

Zmieniając wystrój naszego domowego wnętrza, pragniemy nadać mu niepowtarzalnego klimatu. Niektórzy inspiracje czerpią z wielkomiejskich widoków, inni zachwycają się naturalnymi krajobrazami.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ekipa budowlana - wcale nie tak prosty wybór

Ekipa budowlana
Ładny i funkcjonalny projekt domu, nie przesądza jeszcze o niczym Za efekt końcowy w dużej mierze odpowiada wykonawca. Musimy więc najpierw znaleźć dobrą, najlepiej polecaną przez znajomych ekipę budowlaną, a następnie zawrzeć z nią bezpieczną umowę.

Remont elewacji a zwrot podatku VAT

fasada
Po wyjątkowo długiej i mroźnej zimie czas na wiosenne porządki. Działania niskich temperatur szczególnie odczuły elewacje budynków. Pęknięcia ścian, sypiący się tynk czy rozwarstwienie poszczególnych elementów ocieplenia, to najczęstsze pozostałości po zimowym sezonie.

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace zewnętrzne, warto zorientować się co mówi o tym Prawo budowlane (Czytaj: Przewodnik po prawie budowlanym)...

Prace malarskie zimą

malowanie
Zimą większość z nas unika remontów oraz prac związanych z malowaniem. Choć okres wiosenno-letni jest co prawda najlepszym czasem dla wszelkiego rodzaju czynności budowlanych, nie znaczy to jednak, że zimą koniecznie trzeba schować pędzel w szafce. Również dziś możemy prowadzić prace malarskie wewnątrz pomieszczeń. Musimy po prostu pamiętać o podstawowych zasadach związanych z użytkowaniem farb.

Cennik usług budowlanych

Kalkulator
Prace budowlane i remontowe, wbrew pozorom, nie są domeną każdego mężczyzny. Zwykle, planując budowę domu, adaptację nowych pomieszczeń, dobudowy i remonty zdajemy się na umiejętności fachowców. Przed zatrudnieniem wykonawców, dla własnego dobra, warto zagłębić się w zagadnienia techniczne prac, które mają zostać wykonane i poznać przybliżone ceny usług wykonawczych.