X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ile kosztuje remont mieszkania?

Zimą większość czasu po pracy i weekendy chętniej spędzamy mieszkaniu. Podczas świątecznych porządków daje się zauważyć stopień zużycia wnętrz. Aby nasze cztery kąty prezentowały się nienagannie, powinny być systematycznie odświeżane. Najlepszą porą na generalny remont jest okres wiosenno-letni. Jeżeli wnętrza wymagają jedynie drobnych prac odświeżających, możemy je wykonać o każdej porze roku, samodzielnie i niedrogo.


Koszt remontu mieszkania
rzutNa początek trzeba określić koszt remontu. W zależności od metrażu i przeznaczenia pomieszczeń remontowanych wydatek może być mniejszy lub większy. Kosztorys remontu mieszkania możemy wykonać samodzielnie, w następujący sposób:

Przyjmijmy za przykład remont jednego pomieszczenia mieszkalnego – pokoju. Załóżmy, że ma on powierzchnię (liczoną po podłodze: 4m / 2m) 8 m kw. wysokość 220 cm, jedno okno 150x150cm i drzwi standardowe: 80/200 cm. Teraz możemy policzyć powierzchnie ścian, podłogi i sufitu:


Podłoga: 8m kw.
Sufit: 8m kw.
Ściana nr 1: 4,40 m kw.
Ściana nr 2 ( bez powierzchni drzwi wejściowych do pokoju): 8,8 m kw. - 1,6 m kw. = 7,2 m. kw.
Ściana nr 3: (bez powierzchni okna): 4,4 m kw. - 2,25 m kw. = 2,15 m kw.
Ściana nr 4: 8,8 m kw.

Podsumowując:
Powierzchnie ścian: 22,55 m kw.
Podłoga: 8,00 m kw.
Sufit: 8,00 m kw.

Po prostych obliczeniach otrzymaliśmy dane wyjściowe. Dzięki nim i znajomości wydajności materiałów budowlanych (informacje na opakowaniach) jesteśmy w stanie określić ile zapłacimy za remont pokoju.
W tym wypadku nie wliczamy kosztu robocizny, która wynosi mniej więcej tyle co cena materiału budowlanego na każdy metr kwadratowy. Jeżeli w planach jest remont łazienki z robocizną, a metr kwadratowy kafli kosztuje 58,00 zł, cena robocizny na metr kwadratowy będzie się wahała (co najmniej!) w tych samych granicach. Czyli za 1 m kw. Łazienki zapłacimy minimum 116,00 zł.

Wróćmy do remontu pokoju. Po wyliczeniu wszystkich powierzchni trzeba określić zakres prac. Jeśli ściany trzeba oczyścić z tapet i wyrównać, a następnie pomalować tworzy nam się następująca lista niezbędnych narzędzi i materiałów:
- metalowe szpachelki do zdejmowania tapet -
W przypadku gdy tapety przywarły mocno do podłoża można zastosować urządzenie parowe. Jego koszt waha się w okolicach 80,00 zł i jest dostępne w przeciętnym hipermarkecie. Przed użyciem najlepiej delikatnie nakłuć tapety w opornych miejscach, przyłożyć powierzchnię parującą, a po chwili zdjąć tapetę przy użyciu szpachelki.
Remont pokoju   slider- Gips, siatka do reperacji pęknięć i ubytków oraz papier ścierny -
Ubytki należy wydrapać, pył odkurzyć, otwór zwilżyć (np. spryskiwaczem do kwiatków) i uzupełnić przy użyciu szpachelki. Na dłuższe, głębokie pęknięcia warto stosować pasek siatki przylepnej i zaszpachlować. Po wyschnięciu (ok. 12 godzin później) nierówności wyszlifować i odpylić.
- Grunt i gładź -
Po oczyszczeniu ścian z tapet i uzupełnieniu ubytków należy je zagruntować zwykłym gruntem malarskim. Można to zrobić pędzlem ławkowcem lub wałkiem do malowania z ociekaczem. Po zagruntowaniu trzeba odczekać ok. 12h przed nałożeniem gładzi. Dla powierzchni ścian 22,55 m kw. wystarczy blisko 8kg gotowej masy gładzi. Gotowy produkt sprzedawany jest w wiaderkach, wymieszany do odpowiedniej konsystencji i gotowy do użycia natychmiast. Gładź ma konsystencję śmietany. Nakłada się ją metalową pacą, jednorazowo na grubość ok.1mm. Jak sama nazwa wskazuje gładź służy do gładzenia, czyli jedynie delikatnego wyrównania powierzchni. Każda 1 mm warstwa masy schnie 1 dobę. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nierówności delikatnie przecieramy drobnoziarnistym papierem, lub gąbką ścierną (min 140) i odpylamy czystą, suchą miotełką. Jeśli trzeba, nakładamy jeszcze jedna warstwę i powtarzamy czynności jak za pierwszym razem.
- Grunt (po raz kolejny) i farba -
Po wygładzeniu i oszlifowaniu ścian przed pomalowaniem ponownie nakładamy grunt. Grunt zapobiega wchłanianiu przez ścianę i gładź nadmiernej ilości wody. Około 12 godzin po zagruntowaniu można nałożyć farbę. Do pomalowania dwukrotnego powierzchni 22,55 m kw. ścian wystarczy ok. 4,5 l dobrze kryjącej farby. Zdarza się, że po należytym zagruntowaniu powierzchni wystarczy jedna warstwa farby do idealnego pokrycia ścian kolorem.

Orientacyjny kosztorys:
Remont pokoju   kosztorys
Pokoje mieszkalne możemy wyremontować lub odświeżyć własnymi siłami. Jeśli prace obejmują remont poddasza z osadzeniem okien połaciowych, ociepleniem i obniżeniem stropu, lub remont kuchni z wymianą instalacji i położeniem kafli, warto poszukać dobrej ekipy budowlanej. Są to specjalistyczne naprawy. W internecie można znaleźć ekipy budowlane i opinie o nich. Wystarczy poszukać na forach internetowych. Na serwisach budowlanych lub stronach producentów, można też skorzystać z kalkulatorów kosztów remontu. Wstępne oszacowanie cen materiałów, robocizny i konsultacje z fachowcami pozwolą należycie przygotować się do prac remontowych także od strony finansowej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-08 02:29:58
Tagi do artykułu: remonty | Kosztorys | materiały budowlane | tapety | malowanie | remont poddasza | kalkulator
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów