X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Pozwolenie na budowę krok po kroku

budowa domu
Każdy, kto planuje budowę domu, musi uzyskać pozwolenie na budowę. Jest to decyzja administracyjna, na podstawie której można legalnie rozpocząć prace budowlane.

Odpowiednio przygotowany wniosek należy złożyć w starostwie powiatowym w wydziale architektury i budownictwa. Gotowe formularze są dostępne w urzędzie.

Cała procedura uzyskania pozwolenia na budowę składa się z kilku etapów. Podpowiadamy, jakie należy podjąć kroki przy uzyskaniu pozwolenia na budowę, aby cały proces nie przysporzył zbyt wielu kłopotów.

Pozwolenie na budowę krok po kroku
Przed przystąpieniem do sporządzania wniosku zezwalającego na budowę domu, należy skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Wnioskodawca powinien:
- wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu,
- uzyskać aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500, która została sporządzona przez geodetę posiadającego odpowiednie uprawnienia,


- zakupić projekt domu, uzyskać oświadczenia od Zakładu Energetycznego, Zakładu Gazowniczego, Zakładów Wodociągowych i Kanalizacyjnych, zapewniające dostawę energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków. Należy także otrzymać warunki przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych oraz elektroenergetycznych,
20 kroków do uzyskania pozwolenia na budowę- uzyskać, jeżeli jest taka potrzeba, oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwość połączenia działki z drogą publiczną, zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego,
- uzyskać odpowiednie uzgodnienia w Zakładzie Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej, które dotyczą projektu przyłącza energii elektrycznej, wody, kanalizacji oraz projektu gazowego.

Do złożenia wniosku niezbędny będzie także dokument potwierdzający nabycie praw do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (akt własności nieruchomości). Jeśli nie jesteśmy właścicielami, a jedynie korzystamy z nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy, najmu lub użytkowania, potrzebna będzie, oprócz dokumentów wskazujących właściciela gruntu, jego pisemna zgoda na zabudowanie nieruchomości.

Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę
Na tym etapie posiadamy już działkę budowlaną, projekt domu, niezbędne uzgodnienia, zaświadczenia i opinie. Teraz należy wypełnić wniosek na urzędowym formularzu, który jest dostępny na stronach internetowych starostw. W dokumencie należy wskazać inwestora, a także określić rodzaj inwestycji. Należy także wpisać adres miejsca budowy wraz z oznaczeniem nieruchomości – obręb ewidencyjny oraz numer działki ewidencyjnej.
Do wniosku należy dołączyć:
budowa domu- w czterech egzemplarzach projekt budowlany z wymaganymi uzgodnieniami, opiniami, pozwoleniami oraz innymi dokumentami wymaganymi przepisami. Jest to dokument, który składa się z rysunków technicznych i dokumentacji, wskazującej jak w przyszłości będzie wyglądać obiekt, który chcemy zbudować. Projekt budowlany powinien także zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na mapie w skali 1:500 oraz projekt architektoniczno-budowlany;
- zaświadczenie potwierdzające wpis architekta na listę właściwej izby samorządu zawodowego;
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Pozwolenia na budowę w celach mieszkalnych wydawane są bezpłatnie. Natomiast jeżeli chodzi o koszty pozwolenia na budowę innych obiektów – opłaty uzależnione są od rodzaju inwestycji.

Jeżeli oczekiwanie na uzyskanie pozwolenia na budowę nie zostanie wydane w ciągu 65 dni od złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji, organ wyższego stopnia wymierza starostwu karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki.

Warto wiedzieć, że pozwolenie na budowę wygasa, jeśli budowa nie została rozpoczęta przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja została wydana.

Jeżeli złożony wniosek okaże się niekompletny lub zostaną stwierdzone braki w dokumentach lub dokumentacji projektowej, należy niezwłocznie usunąć nieprawidłowości. Jeżeli do wyznaczonego przez urząd dnia nieprawidłowości nie zostaną usunięte, urzędnicy wydadzą decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
2016-06-14 14:57:23
Tagi do artykułu: budowa domu | pozwolenie na budowę | projekty | działki budowlane
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wszystko o budowie domu

budowa domu
Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, wybudować dom i zasadzić drzewo. Jeśli to piękne stwierdzenie rozumieć dosłownie, to pierwsze i ostatnie zadanie nie wymaga dłuższego komentarza. Z budowaniem domu może jednak być większy problem. Wielu mężczyzn, ale też kobiet nie wie jak się zabrać do tego przedsięwzięcia. Jest to sprawa aktualna i poważna, gdyż wiąże się z dużym nakładem finansów oraz czasu i sił.

Etapy budowy domu

dom jednorodzinny
Skomplikowany, na pozór, proces budowy domu można podzielić na etapy. Działając zgodnie z ogólnym planem dotyczącym każdego z nich i dysponując odpowiednią wiedzą, budowa domu może stać się całkiem przyjemnym przedsięwzięciem.

Domek letniskowy

dom
Chyba każdy marzy, by posiadać własny domek letniskowy nad jeziorem lub na skraju lasu. Takie miejsce otoczone przyrodą, pozwoli chociaż na parę dni oderwać się od miejskiego gwaru. Budowa domku letniskowego jest doskonałą propozycją dla osób, które pragną relaksować się na łonie natury, nie tylko w okresie wiosenno-letnim.

Wszystko o budowie domu - poradnik

budowa domu
Każdy, kto planuje budowę domu, musi uzyskać pozwolenie na jego budowę. Jest to decyzja administracyjna, na podstawie której można legalnie rozpocząć prace budowlane.