X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Remont elewacji a zwrot podatku VAT

fasada
Po wyjątkowo długiej i mroźnej zimie czas na wiosenne porządki. Działania niskich temperatur szczególnie odczuły elewacje budynków. Pęknięcia ścian, sypiący się tynk czy rozwarstwienie poszczególnych elementów ocieplenia, to najczęstsze pozostałości po zimowym sezonie.


Wiosenny remont budynku
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace zewnętrzne, warto zorientować się co mówi o tym Prawo budowlane (Czytaj: Przewodnik po prawie budowlanym). Wykonywanie robót budowlanych polegających na: remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych (z wyjątkiem obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków), docieplaniu budynków o wysokości nie przekraczającej 12 m, utwardzaniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę. Czynności te wymagają jednak zgłoszenia właściwemu organowi - Starostwu Powiatowemu. Kontrolę budynku należy przeprowadzić zaraz po zakończeniu okresu zimowego. Obraz ewentualnych uszkodzeń jest wtedy najpełniejszy, dodatkowo warunki atmosferyczne sprzyjają prowadzeniu prac remontowych.W przypadku, gdy nasza elewacja pokryta jest tynkiem, pierwszym krokiem będzie kontrola jakości starej warstwy. Należy sprawdzić czy przylega ona dobrze do ściany. Najłatwiejszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na to jest obstukiwanie i nasłuchiwanie wydawanego dźwięku. Jeśli odgłos jest pusty, wtedy wiemy, że tynk w tym miejscu nie trzyma się ściany i należy go skuć. Jeśli w warstwie nie ma ubytków, warto pomyśleć o najprostszym odświeżeniu elewacji, czyli pomalowaniu jej. Na wybór koloru składa się wiele czynników. Podstawą jest nasz gust. Kolor musi odpowiadać upodobaniom mieszkańców, ale również powinien być dopasowany do otoczenia, w jakim znajduje się nasz dom, np. sąsiedniej zabudowy.

Bogata oferta rynkowa dostarcza coraz ciekawszych rozwiązań dla domu. Nowe faktury powierzchni, ogromne możliwości wyboru koloru farb i tynków, wysokie właściwości oraz najnowsze rozwiązania technologiczne mają jedno zadanie – skutecznie i trwale chronić elewację. Farby i tynki stworzone w oparciu o nanotechnologię, dzięki specjalnie ukształtowanej mikrostrukturze na poziomie nanocząsteczek tworzą powierzchnię odporną na wchłanianie wilgoci i brudu – mówi Tomasz Zembrowski - Product Manager systemów ociepleń z firmy Baumit.

Zwrot za remont
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o VAT, wydanym przez resort finansów, tylko do końca 2010r. bez ograniczeń obowiązuje obniżona stawka VAT, czyli 7% m.in. na roboty budowlano-montażowe, remontowe i roboty konserwacyjne wykonywane w budynkach mieszkalnych. Z uwagi na nieuchronne zmiany najlepiej jeszcze w 2010 r. zaplanować remonty, ponieważ podatek VAT jest składnikiem wynagrodzenia dla wykonawcy zobowiązanego do wystawiania faktur. Poniesione koszty na prace remontowe będą zatem niższe.
Ważną informacją jest również możliwość zwrotu podatku VAT za materiały budowlane. Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, m.in. w związku z remontem lub budową budynku mieszkalnego. Wynika to z ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, w stosunku do których po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, stawka VAT wzrosła z 7 proc. do 22 proc. Wiedza o zwrocie podatku VAT i limicie zwrotu pozwoli zoptymalizować koszty planowanych remontów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Elewacyjne
2010-04-22 11:51:24
Tagi do artykułu: roboty budowlane | remonty | rejestr zabytków | Baumit | podatek VAT | materiały budowlane | limity zwrotu
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
formalności

Decyzja o warunkach zabudowy

Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Cennik usług budowlanych

Kalkulator
Prace budowlane i remontowe, wbrew pozorom, nie są domeną każdego mężczyzny. Zwykle, planując budowę domu, adaptację nowych pomieszczeń, dobudowy i remonty zdajemy się na umiejętności fachowców. Przed zatrudnieniem wykonawców, dla własnego dobra, warto zagłębić się w zagadnienia techniczne prac, które mają zostać wykonane i poznać przybliżone ceny usług wykonawczych.

Zwrot VAT za materiały budowlane

cegły klinkierowe
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej wzrosła stawka VAT na część materiałów budowlanych z 7% na 22%. W celu załagodzenia tej różnicy można ubiegać się o zwrot różnicy w podatku. Jest to najkorzystniejsza ulga podatkowa dla osób budujących się, bądź remontujących mieszkania. Osoby, które chcą odzyskać część wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych, muszą zachowywać faktury oraz inne dokumenty potwierdzające nabycie materiałów budowlanych.

Aby uzyskać zwrot VAT-u, kup materiały budowlane do końca roku

murowanie
1 stycznia 2014 roku wejdą w życie nowe, bardziej restrykcyjne zasady dotyczące zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Jeśli planujemy remont lub budowę domu, warto nabyć materiały do końca 2013 roku. Będziemy mogli wówczas odzyskać część zapłaconego VAT-u jeszcze według starych, korzystniejszych przepisów.

Prawo budowlane: Rozdział 3 - Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

paragraf
Rozdział 3 Prawa budowlanego o prawach i obowiązkach uczestników procesu budowlanego...