X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domy pod klucz

budowa domu
Własny dom to marzenie wielu z nas. Pośród codziennych obowiązków i zajęć, dom poza miastem, oznacza spokój, ciszę oraz odpoczynek. Wiele trudności takich jak brak czasu czy kłopoty w uzyskaniu kredytu, sprawiają, że marzenie to często odchodzi w niepamięć.


Jednak nie wszystko stracone. Coraz większe grono zwolenników zyskują domy budowane pod klucz. Jest to doskonałe rozwiązanie, szczególnie dla tych osób, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na częste wizyty na budowie. Takie domy "z paczki" stawiane są bardzo szybko. Dom w stanie surowym zamkniętym może być gotowy już nawet po 20 dniach, natomiast gotowy, w stanie deweloperskim po ok. 5 miesiącach. Montaż ścian, podłóg oraz dachu trwa zaledwie kilka dni. Prace wykończeniowe odbywają się w już zamkniętych pomieszczeniach, dlatego nie grozi nam przerwanie prac ze względu na złą pogodę.
Domy pod klucz to inaczej gotowe domy, które budowane są przy wykorzystaniu różnych technologii. Do najczęściej spotykanych tego typu konstrukcji należą domy szkieletowe, domy drewniane z bali oraz domy z prefabrykatów.Domy szkieletowe - tzw. kanadyjskie, to budynki, których konstrukcją jest drewniany szkielet. Budowa takiego domu wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy montażowej. Podczas wznoszenia domu najpierw stawiany jest drewniany szkielet składający się z pionowych słupów, które od góry zamykane są oczepem, a od dołu podwaliną. Pomiędzy nimi znajdują się otwory okienne i drzwiowe. Między elementami nośnymi, umieszczany jest materiał termoizolacyjny oraz folia.
Okładzinę ścian wewnętrznych stanowią przeważnie płyty gipsowo-kartonowe, natomiast elewacja zwykle wykonana jest z szalówek, płytek elewacyjnych lub sidingu.

O domach szkieletowych dowiesz się więcej z artykułu: Domy szkieletowe kanadyjskie i szwedzkie

Domy z bali - mogą być układane jeden na drugim, łączone na pióro i wpust. Można także początkowo postawić drewniane słupy pomiędzy, które montuje się poziome bale. Słupy w tym przypadku montowane są także przy oknach i drzwiach.
Domy z bali ocieplane są zazwyczaj wełną mineralną, układaną od wewnątrz i zabezpieczaną folią paroizolacyjną. Wnętrze może być wykończone płytami kartonowo-gipsowymi, boazerią lub drugą warstwą bali.

O domach z bali dowiesz się więcej z artykułu: Tradycyjne domy z bali drewnianych

Domy z prefabrykatów - budowane są w bardzo szybkim tempie. Poszczególne elementy domu w formie gotowych modułów przygotowywane są w halach produkcyjnych i montażowych. Decydując się na tę technologię mamy do wyboru:
prefabrykację otwartą, która obejmuje montowanie w fabryce konstrukcji ścian wraz z pokryciem ich płytami poszycia, bez wypełnienia ścian izolacją cieplną lub prefabrykację zamkniętą, która polega na wykończeniu ściany w całości - od wewnątrz płytą kartonowo-gipsową, a od zewnątrz warstwą elewacyjną.
W prefabrykatach ściennych montowana jest jeszcze w fabryce także stolarka okienna, drzwiowa oraz wszystkie niezbędne instalacje. Więźba dachowa dostosowywana jest do pokrycia dachowego i montowana jest już bezpośrednio na budowie.

Decydując się na technologię budowy tego rodzaju dom, warto wcześniej zapoznać się zarówno z zaletami jak i wadami każdej z przedstawionych wyżej konstrukcji. Oczywiście powinniśmy także porównać ceny oraz zapoznać się z opiniami fachowców, którzy specjalizują się w montażu różnego rodzaju domów pod klucz. Po zebraniu wszystkich informacji, wybierzmy najbardziej odpowiednią technologię do wybudowania naszego wymarzonego domu. Nie zapominajmy jednak o tym, że każdą nawet najlepiej przygotowaną inwestycję można zepsuć poprzez nieprawidłowe wykonawstwo. Dlatego bardzo ważne jest by ekipa, którą zatrudniamy do budowy domu, specjalizowała się w wybranej przez nas technologii.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Anna Dębiec
2016-01-10 08:34:13
Tagi do artykułu: konstrukcje | domy drewniane | Domy szkieletowe | Domy z bali | moduły
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Budownictwo prefabrykowane czy tradycyjne?

budowa domu
Elegancki i komfortowy dom, gotowy do zamieszkania po 3 miesiącach od rozpoczęcia budowy? Chociaż brzmi niczym bajka, jest to propozycja jak najbardziej realna. Wszystko za sprawą budownictwa prefabrykowanego. Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System sp. z o.o., wyjaśnia na czym polega idea domów z prefabrykatów i czym tego typu budownictwo różni się tradycyjnego, murowanego.

Dom z bali Mariusza Wlazłego

dom z bali
Blisko rodziny i przyrody, a do tego w cichej i spokojnej okolicy - tak wygląda dom jednego z najlepszych polskich siatkarzy, Mariusza Wlazłego. Ekologiczny i przyjazny mieszkańcom budynek powstaje w małej wsi nad Wartą.

Tradycyjne domy z bali drewnianych

Tradycyjne domy z bali drewnianych
Od najdawniejszych czasów drewno było wykorzystywane do budowy domów. Jest to materiał nadzwyczaj trwały, lekki, dobrze izolujący pod względem ciepła i odporny na działanie środowisk agresywnych. To jedyny materiał, który jednocześnie łączy w sobie: właściwości izolatora i materiału konstrukcyjnego zdolnego do oddychania.

Drewniane domy szwedzkie

Tradycyjne domy z bali drewnianych
Dom szwedzki stanowi pierwowzór domów szkieletowych. Zaprojektował go architekt Fredrik Blom w latach 20. XIX wieku – prekursor budownictwa prefabrykowanego.